XCODE ile kod gelistirme xxxtest.m dosyasi

Başlatan z, 08 Ağustos 2013, 13:49:09

z

Xcode ile X adinda proje olusturdugumuzda x.h ve x.m dosyalarinin icine kodlarimizi yaziyoruz.

X Proje dosyalari haricinde birde xtest.h ve xtest.m dosyalari olusuyor. Bu dosyalara ne yazacagimizi ne ise yarayacagini anlamadim.

Ne icin kullaniliyor bu dosyalar?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

Merhaba Hocam
bu dosyalar kaydedildigi yerdemi? hic farkina varmadim simdiye kadar, benimde bir sorum olacak size,yeni baslik acmak istemiyorum, 2 tanne button koydum .h action ollarak tanimladim ama bu buttonlarin hangisini neyle birlestirdim nereden görebilirim yani .h ya cekerken verdigim bir isim var onu daha sonra xib de nasil görebilirim ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Evet dosyanin kaydedildigi proje klasorunun icine girersen iki klasor goreceksin.

Birincisi proje klasorun, ikincisi de test klasoru.

Butonla ilgili soruna gelirsek;

Ekrani 2 ye bol. 1. Ekrana Iphone'u getir.

2.ekrana da .h uzantili dosyayi.

.h uzantili dosyada herhangi bir butonun prototipine gel.

(mesela Btn0 adinda butonun prototipi asagidaki gibi bir seydir)

- (IBAction)Btn0:(id)sender;

Bu satirin hemen solunda daire goreceksin. Bu daireye tikladiginda Iphone uzerinde iliskili oldugu buton renk degistirir.
Burdan anlarsin.

Eger daire gorunmuyorsa butonun prototipini olusturmus fakat butonun ne tip event uretecegini tanimlamamissin demektir.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: z - 09 Ağustos 2013, 02:22:47
Evet dosyanin kaydedildigi proje klasorunun icine girersen iki klasor goreceksin.

Birincisi proje klasorun, ikincisi de test klasoru.

Butonla ilgili soruna gelirsek;

Ekrani 2 ye bol. 1. Ekrana Iphone'u getir.

2.ekrana da .h uzantili dosyayi.

.h uzantili dosyada herhangi bir butonun prototipine gel.

(mesela Btn0 adinda butonun prototipi asagidaki gibi bir seydir)

- (IBAction)Btn0:(id)sender;

Bu satirin hemen solunda daire goreceksin. Bu daireye tikladiginda Iphone uzerinde iliskili oldugu buton renk degistirir.
Burdan anlarsin.

Eger daire gorunmuyorsa butonun prototipini olusturmus fakat butonun ne tip event uretecegini tanimlamamissin demektir.

evet oldu tesekür ederim bu arada iphone degilde cocoa uygulamasi gelistiriyorum ORSSerialPort ile GSM modülü haberlesme
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: z - 10 Ağustos 2013, 11:16:32
Hep karsilasiyorum nedir bu cocoa?

iphone icin degilde MAC icin programlar nasil visualBasic Csharp gibi ;)