Beyaz LED ler körlüğe neden oluyor...

Başlatan pisayisi, 09 Ağustos 2013, 23:53:35

pisayisi

Uv dalgaboyu içermeyen beyaz ledlerden oluşan aydınlanma ortamına günde 2 saat kalan denek farelerde 4 hafta sonra , gözdeki hassas fotoreseptör tabakanın mikroskobik olarak ciddi hasar gördüğü ispatlanmış.

http://www.lifesciencesite.com/lsj/life0901/072_8366life0901_477_482.pdf

Bize UV spektrum içermiyor göze zararı yok denerek satılan beyaz led ve yan mamullerinin, 450nm lik dalgaboyunda peak bir enerji yaydığı ve mavi renge kaçan bu enerjinin gözdeki renk algılayan fotoreseptör tabakaya geridönüşümsüz zarar verdiği ispatlanmış. Meşhur bir sanat galerisinde led ile yapılan ortam aydınlatmasının, vangogh tablolarını soldurduğu tespit edilmiş ve klasik ampullü aydınlanmaya geçilmişti..

Bir İspanyol grup ise benzer zararlı etkilerin insanlar için de geçerli olduğunu savunmakta...

http://www.edn.com/electronics-blogs/led-zone/4419340/Do-LEDs-cause-blindness-

Evlerimizde led aydınlatma kullanmayabiliriz fakat ledtv lerden tutun da bilgisayar monitörlerine kadar LCD ekran aydınlanması hep Beyaz LED ler ile gerçekleştirliyor. Bu toksik etkiden kaçış imkanımız yok gibi, en güzeli Tüplü analog ekranlar kullanmak...
Murat

camby

Ayni siddette sari yada yesil led kaynagi ile bu canli dostlarimizin gozune isik tuttugumuzda saglam kalacak mi. ??
Bu sadece beyaza mi ozgu ?

Gunde 2 saat gunese baksak ciplak gozle , 4 haft sonra ne durumda oluruz

Tuplu ekranlar cok daha sakincali olabilir

ipek

ilginç daha ne zararları vardır yavaş yavaş ortaya çıkar.benim mini gözlemimde, kilo'mu koruyabilmek için her akşam uzun yürüyüşler esnasında gelişti, moda parkı belediye tarafından tamamen aydınlatma Led formuna geçti ,akşam yada gece farketmez yahu bir tek sinek böcek pervane bir aydır bir mahlukat göremedim.insect familya'sıda Led'in zararını öğrenmiş. ;D

fatih6761

Bildiğim kadarıyla gözü en çok yoran beyaz renkteki mavi bileşen. Bunun için daha çok sarıya yakın (yani maviyi eksilt, kırmızı+yeşil arttır) renkler sıcak-ılık renkler olarak gözü yormuyor.  Gün ışığı veya sıcak-ılık beyaz ledler kullanmak daha sağlıklı olabilir. Bunu da farelerle denemek lazım :)

tyildizak

Uzun saatler ekrana bakıyorsanız f.lux kullanın. Ben sürekli 3400k modunda kullanıyorum, herkese tavsiye ederim. Deneyin, farkı göreceksiniz.

mistek

Alıntı yapılan: tyildizak - 10 Ağustos 2013, 10:37:44
Uzun saatler ekrana bakıyorsanız f.lux kullanın. Ben sürekli 3400k modunda kullanıyorum, herkese tavsiye ederim. Deneyin, farkı göreceksiniz.

Günümün en az 14 saati bilgisayar başında geçiyor ve zaman zaman gözlerimin bulanıklaştığını hissediyorum. Şuan kurduğum F.lux programı eğer psikolojik değilse eğer çok iyimiş. 3400K ayarladım beyaz renk gibi gözüme batmıyor(ekran ışığını genelde kısık kullanırım)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

tyildizak

Psikolojik değil, emin olabilirsiniz  :)
Soğuk ışıklı ekranın tehlikesini, uzun süre çalışınca gözün yaşararak  tepki vermesinden zaten anlayabiliyorsunuz.
F.lux ile renkleri ısıtınca rahatsız olmadan çalışabilme süreniz uzuyor fakat bu sefer de sürekli aynı mesafeye bakmaktan göz tembelliği tehlikesi artıyor. Buna da dikkat etmek lazım. 

muhendisbey

X ışını yayan CRT'ler
UV ışık yayan florasanlar (Tasarruflu ampüller dahil)
Elektron saçan flamanlı lambalar
Daha mı sağlıklı?

Yada tungsten flamanlı lambalar?
http://zeiss-campus.magnet.fsu.edu/articles/lightsources/tungstenhalogen.html

Herşeyin fazlası zarar, buna ışık da dahil. Üretim teknolojisinde maliyeti düşürmek için tam saflıkta malzeme kullanıyorlarsa yan ışımalardan dolayı böyle birşey olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Salih

Plazma TV'ler bu konuda daha masum herhalde. Bende plazma var.
Bu konuda bilgisi olan varmı?

Elektroemre

Alıntı yapılan: tyildizak - 10 Ağustos 2013, 10:37:44

Hocam Allah razı olsun çok değişik bir programmış bu. Dener denemez gözlerimin rahatladığını hissettim.
Psikolojik değilse mükemmel bir şey bu.

berat23

asıl makaleyi okumadım,böyle aklı evvellik yapmayı da sevmem ama bana çok mantıklı gelmedi. görünür spektrumda bir rengin bu kadar ciddi arar vermesi demek, yaşadığımız her an gözümüz köreliyor demek. hatta en kuvvetli ışık kaynağı olan güneş, muhtemelen bu renkte en güçlü olan kaynak. yani en büyük zararı kıytırık led'ler değil güneş veriyor(sadece 450nm'nin verdiği zarar açısından). ömrün boyunca gözüne led tutsan güneşe yaklaşamıyorsun. bu şartlarda çıkıp led zararlı güneş yararlı tungsten en iyi falan demek mantıksız. zaten birçok renkte az ya da çok bu dalga boyundan bir bileşen var,az ya da çok tüm ışıklar bize zarar veriyor demek. uzun uzun açmayayım konuyu ama anlattığım gibi çok mantıklı değil bu araştırma.

şöyle bir kıyas olabilir, 450nm'lik ışık diğer dalga boylarına göre daha zararlı denilebilir. yoksa led ile alakası yok.

veliusta

Beyler, 400nm'lik 200 Adet Led aldım. Odamı ışıklandıracağım. Gözümü kör edebilir mi? veya Kanser yapabilir mi?

muhendisbey

Alıntı yapılan: salih - 10 Ağustos 2013, 13:53:22
Plazma TV'ler bu konuda daha masum herhalde. Bende plazma var.
Bu konuda bilgisi olan varmı?
Plazma dediğiniz TV'ler arka ışıklandırma perdesi olmayan kendinden ışıklı piksellere sahip aslında OLED yani organik LED olarak bilinen ekranlardır. Böyle birşey varsa ki inanmıyorum o da zarar verir.

Alıntı yapılan: veliusta - 11 Ağustos 2013, 06:59:32
Beyler, 400nm'lik 200 Adet Led aldım. Odamı ışıklandıracağım. Gözümü kör edebilir mi? veya Kanser yapabilir mi?

Göze zarar veren görünür bölge dışında Uzak kızıl ötesi ve ultraviyole ışıklar var.
Uzak kızıl ötesi katarakt oluşturur, UV ise reseptörleri yakar (aynı cildi yaktığı gibi). Tabi UV'nin de sınıfları mevcuttur. UV-A, UV-B, UV-C. En zararlısı UV-C dir. Güneşin yakıcı etkisi UV-B dir. Bunlar DNA'ya zarar verebilecek güçtedirler. Eritem oluşturabilir.

Kanser için DNA'ya zarar veren, insan vücuduna işleyebilen ışın olması lazım. Bu da yüksek enerjili, yüksek frekanslı ışınlar X ışınları, gamma ışınları gibi.
Radyo frekanslarında ise durum biraz daha farklı. Yüksek gücün bulunduğu radyo TV verici çevresi sağlıklı bir bölge değildir. Bu istasyonların yakınında  çıkış gücünden dolayı ağaçların kuruduğu gözlemlenmiştir.

Bir de spesifik frekanslar var. Radyo frekans aralığında olmasına rağmen su dipollerini birbirine sürterek ısı oluşturan mikrodalga frekansı var. Suya özeldir, yaklaşık  2.4GHz civarındadır. Bu da insan vücudunda ısınmaya neden olur. İnsan vücudunda oluşturulan 1 santigradlık artış tehlikeli sayılabilir. 2.4 GHz birçoğunuza tanıdık gelmiştir...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

-Hasan-

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Ağustos 2013, 13:45:03
X ışını yayan CRT'ler
UV ışık yayan florasanlar (Tasarruflu ampüller dahil)
Elektron saçan flamanlı lambalar
Daha mı sağlıklı?

Yada tungsten flamanlı lambalar?
http://zeiss-campus.magnet.fsu.edu/articles/lightsources/tungstenhalogen.html

Herşeyin fazlası zarar, buna ışık da dahil. Üretim teknolojisinde maliyeti düşürmek için tam saflıkta malzeme kullanıyorlarsa yan ışımalardan dolayı böyle birşey olabilir.

+1

tyildizak

Alıntı yapılan: Elektroemre - 11 Ağustos 2013, 01:16:46
Hocam Allah razı olsun çok değişik bir programmış bu. Dener denemez gözlerimin rahatladığını hissettim.
Psikolojik değilse mükemmel bir şey bu.

Rica ederim :) Ben de tavsiye eden arkadaşa aynı temennilerde bulunmuştum.

Kullanmayan kalmasın:  http://justgetflux.com/