20 ms tepki süreli mesafe sensörü önerisi ?

Başlatan Windshair, 15 Ağustos 2013, 01:00:24

Windshair

selamlar. rollform tekniği ile 0.50 mm sacı belli formlara sokan makineme hazırlanan malzemenin boyunu ölçecek ve girilen ölçüye göre 2.2 kw ac motoru kontrol edecek bir devre hazırladım. herşey hazır tek sorunum countera 0.1 gönderecek sensör . bu amaçla makine içinde hareketli uygun bir dişliye limitswitch ile basit bir düzenek hazırladım ancak pek randımanlı tutarlı olmadı. parazit ve çeşitli sorunlar yüzünden cny70 optokulör ile aynı dişlideki hareketi algılayıp countera göndermek için hazırlık yapıyorum. ancak yaptığım deneme ve ölçümlerle bununda tutarlı sonuç vermeyeceğini anladım. 74hc14 ile tersleyip kararlı sonuçlar alınabilir ancak kalibrasyonu müthiş zahmetli ve yine tepki süresinin yetersiz kalacağı düşüncesindeyim. cny70 i adc üzerinden okumayı düşündüm ancak araştırmalarım sonucu onunda bu işte verimli olamayacağını öğrendim.

durumu takip edilecek dişli 6 cm çapında diş aralığı 4.7 mm diş derinliği 5 mm. ve dönüş hızı her diş geçişi için  20 30 ms kadar.20  ms süre içinde sensör mesafesi için 1 cm verdiğimde 1 cm ve 1.5 cm arasınaki mesafe farkını algılayıp countera iletecek sensör arıyorum.  kıymetli önerilerinizi rica ederim.

F.T

en iyisi encoder kullanmak.hareket noktasına bağlarsın.sorunsuz çalışır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

frat

QRD1114 devresi ya da QTR1A sensörü kullanabilirsiniz. Daha düşük sürelerde çalışması gereken durumlarda herhangi bir problemle karşılaşmadan kullandık. Encoder da çok iyi bir çözüm.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

Windshair

Cny70 ile lm 358 tetikleyerek sonuç veriyor gibi henüz makineye bağlamadim. Ancak lm 358 cikis olarak 3.90 v veriyor. Pic  bu sinyalle tetiklenir mi acaba?  Vakit sikintim oldugundan ilgilenemedim ara ara fikirler üretmeye calisiyorum. Enkoder dedigimiz 74hc14 mu farkli bir devre midir? Olayi mantik olarak biliyorum ancak teknik tabirlerde takiliyorum. Maksadima uygun bir enkoderli devre semasi var mi acaba?

Salih

PIC'li devre ile çok problem yaşarsın.DELTA marka PLC'lerin ucuz bir modelini kullanmanı tavsiye ederim.
Direk encoder girişi bile var.

mustafa_cmbz

evet bu tarş şeyleri plc ile tasarlamak mantıklı bir çözüm hocam..arkadaşında dediği gibi hazır kod parçaları var modül halinde yazıyosun istediğin şeyi yapıyorsun.

Windshair

devrede picle alakalı sıkıntı yaşamadım. bu işlere uzun zamandır el atmadığım için ufak tefek sıkıntılarım oldu ancak her sorun çözüldü. tek problemim sensör olayında henüz makineye bağlantı yapmadım çalışan makine olduğu için her şey bitmeden el atmadım ama devre tüm olayları simüle ettiğimde kararlı ve uygun davranıyor.  bi tarafıda bu bir merak meselesi amaç kendi yaptığım bir sistem üzerine çalışıp kendimi geliştirmek. enkoder olayını çözemedim nedir ne değildir ?

kimlenbu

autonics'in 1mm'de bir pals üreten rotary encoderleri var. 400-800kHz gibi hızları vardı diye hatırlıyorum

Windshair

cny 70 ile lm358 tetikleyerek amacımıza uygun hale getirdim. iyi bir besleme iyi bir kalibrasyonla sorun çözüldü. uzun deneme yanılmalar sonucu makineye entegre olarak 10 mt.de 1 cm şaşma payıyla ihtiyacımı karşılıyor. onunda biraz kalibrasyon birazda motor sisteminin frenlemesinin olmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. encoder araştırınca bu işe en uygun elemandı ancak ihtiyaç bu hata payını kaldıracak olduğundan artık projeyi sonlandırdım. bi ara devreyi paylaşıp konuyu kapatabiliriz. ihtiyac halinde mesajla ulaşın konuyla ilgili yardımcı olabilirim. ilgilenen arkadaşlar haklarını helal etsinler çok teşekkür ederim.