1km mesafeye atx 34 ve arx 34 ile insan sesi nasıl iletilir?

Başlatan Bünyamin Tamar, 15 Ağustos 2013, 17:15:41

Bünyamin Tamar

Arkadaşlar ben atx-34 ve arx-34 ile ses iletimi yapmak istiyorum. İnsan sesi iletebilmek istiyorum. Ama bu alıcı-verici çiftinin mesafesi çok kısa. Ne yapabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

-Hasan-

ATX-34 ARX-34 dijital veri iletişimi için kullanılan RF modüllerdir. Ses sinyalleri analog sinyaller olduğu için bu modüllerle ses iletebilmek için ses bilgisini dijitale çevirip seri olarak iletmek gerekir. Ancak modüllerin minimum bit örnekleme süresini ve arada gönereceğimiz kontrol bilgileri ile düşünürsek, bu şekilde karşı tarafa anlık ses iletimi yapmak imkansız.

Anlık ses iletimi yapmak istiyorsanız FM Alıcı-Verici devrelerine bakmalısınız. Ancak belirli bir güç seviyesinden daha yüksek güçte izinsiz FM yayını yapmak yasaktır. Bunu da unutmayın.

Bünyamin Tamar

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Demek ki telsiz projesi yapamayacağım. Ben de 8 bitlik 100 m mesafeli dijital sinyaller gönderen bir proje düşünürüm.

kralsam

Alıntı yapılan: -Hasan- - 15 Ağustos 2013, 21:48:51
ATX-34 ARX-34 dijital veri iletişimi için kullanılan RF modüllerdir. Ses sinyalleri analog sinyaller olduğu için bu modüllerle ses iletebilmek için ses bilgisini dijitale çevirip seri olarak iletmek gerekir. Ancak modüllerin minimum bit örnekleme süresini ve arada gönereceğimiz kontrol bilgileri ile düşünürsek, bu şekilde karşı tarafa anlık ses iletimi yapmak imkansız.

Anlık ses iletimi yapmak istiyorsanız FM Alıcı-Verici devrelerine bakmalısınız. Ancak belirli bir güç seviyesinden daha yüksek güçte izinsiz FM yayını yapmak yasaktır. Bunu da unutmayın.

Sesi kuantalama işleminden sonra gönderebilirsin diye tahmin ediyorum. Ama denemedim sadece sayısal haberleşme dersinden hatırlıyorum.

trinity

ATX-34 modülün maksimum veri iletim kapasitesi saniyede 2.4Kbit, bu da dijital ses iletimi için yetersiz bir değer.

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

-Hasan-

Alıntı yapılan: trinity - 16 Ağustos 2013, 08:30:24
ATX-34 modülün maksimum veri iletim kapasitesi saniyede 2.4Kbit, bu da dijital ses iletimi için yetersiz bir değer.

Hocam bunlar yine iyi. Benim aldığım modüller 300 bps ' den sonra çalışmıyordu.

LukeSkywalker

ErsinErce

sinyal fft ile çözülüp karşı tarafta tekrardan oluşturulabilir (MP3 yapısı benzeri)

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||