tank su seviyesi ölçümü için sensör ihtiyacı

Başlatan dnacikaya, 17 Ağustos 2013, 15:23:56

dnacikaya

80 -  90 derece civarında ısıya sahip sıcak su tankının seviye ölçümü için nasıl bir çözüm olabilir. Mekanik şamandıra yada siviçli ölçüm dışında bu ölçümler için özel sensörler varmı?

Gökhan BEKEN

Ağırlık ölçümü ve kalibre geliyor aklıma. Sadece su değil her türlü sıvı ölçülebilir böylece.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Okan AKÇA

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Okan AKÇA

basınc sensörünle tankın şekli nasıl olursa olsun icerideki sıvının miktarını ölcebilirsiniz.petrol istasyonların  bu tür sistemler kullanılmaktadır.

dnacikaya

Sensör önerilerini inceleyecegim. Ancak kafama takılan tank sıcaklığı çok yüksek. 80 - 90 derece gibi bir seviye ve her zaman bu seviyelerde olacak. Meftun ağırlık ölçümüde iyi fikir. Önümüzde 2 haftalık bir süreç var. Hangi yöntemi kullanacağımıza karar vermek için. Gelişmeleri aktaririm buradan.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Goo

Üniversitedeyken, böyle bir dönem projemde basınç sensörü kullanmıştım. Gayet başarılı sonuçlar almıştım.

Yuunus

Klein

Konu sıcak su olunca, basınç ölçmek biraz sıkıntılı olabilir.  Buharlaşma yüzünden basınç stabil olmayabilir. Olsa da suyun saflığı buhar basıncını etkileyeceği için düzgün sonuç almak için çok fazla matematiksel işlem ve bilinmesi gereken çok sayıda parametre olabilir.

dnacikaya

Sağolun arkadaşlar fikirler için. Önerilen yöntemlerden birisini gerçekleştirip iyi bir sistem kuracağimizi düşünüyorum.

Elektroemre

Arkadaşın konusunu baltalıyorum ama; 1 tonluk su deposu için direkt olarak basınç sensörü modeli ve satın alabileceğim yer önerecek arkadaş var mı?

dnacikaya

Sorun degil elektroemre. Genel yontemlerin yaninda dogrudan sensorler hakkinda da gorus bildirilebilir. Ozellikle uygulama yapmis kisiler bilgilerini paylasabilir.