Yüksek voltaj parazit koruması...

Başlatan birumher, 28 Aralık 2004, 14:19:10

birumher

Arkadaşlar ben okulda bir araba motoruna bağlanmış pic 16F877 ve pic 18F452 li devrelerle uğraşıyorum. Motordan belirli bilgiler alarak bunlarla işlem yapıp motordaki bazı yerlere sinyal gönderiyorum vs. Fakat motor ateşlemeye başlayınca pic arada sırada sapıtıyor.
Devrelerin negatifleri şasiye bağlı, düşündüğüm kadarıyla bu 15-20.000 V luk ateşleme bir parazit oluşturuyor. Piclerin yakınlarında 100 nF lık kondansatörler var. Bu etkilenmeyi minimuma indirmek için başka neler yapabilirim?
Birkan.Herguner

00001

Pic vb. DC beslemesine seri bobin ve sonrada paralel  kondansatör takabilirsin. 470mH ve 100n olur.

birumher

bobini sadece beslemenin pozitif girişine bağlamam yeterli olur mu peki yoksa - ye bağlandığı yere de bobin koymamın bir faydası olur mu?
Birkan.Herguner

kesmez

beslemeye seri olan bobin değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi beslemenin + veya - sine bağlaman farketmez.. birkaç milihenri yeterl gibi 100 mikrohenri bile kullansan faydasını görürsün..

ayrıca motor ateşleme sisteminde meksefe yani kondansatör olup olmadığını ve sağlam olup olmadığını kontrol et...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

otm

merhaba
benzer problemlerle bende başka bir devrede karşılaştım.beslemenin birkaç yerine tantal kondansatör koyarak çözmüştüm problemi.

baba

Ototeyp ler için, sanıyorum Tanse (bildiğimiz trafocu/adaptörcü) firmasının parazit filtresi vardı..Elektronik malzemecilerde bulunur.Boğucu bobin ve kapasite olan küçük bir kutucuk idi..İş görebilir..

Kolay gelsin
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.