Wireless energy transmission?

Başlatan Veli B., 19 Ağustos 2013, 01:19:12

Veli B.

Bu konu hakkında araştırma/çalışma yapan var mı?

Geleceği, kesinlikle çok parlak bir alan!
Efektif ve ucuz bir çözümle, kullanım alanları saymakla bitmez...

z

Kapalı nuvesı olmayan bır bobinden yüksek frekanslı akım akıtırsan  nüvenin kapalı olmaması nedeniyle magnetik alan havada uzunca yol kat eder.

Magnetik alan yoluna yaklaştırılan ikinci bir bobin ile magnetik alandaki değişimler voltaja çevrilir. Frekans ne kadar yüksekse o kadar az sarımla büyük voltaj oluşur.

Bir zamanlar özel bobin saran vatandaş için ben de özel bobin sarmıştım. Free Energy.wmv

Bir diğer teknik ise mikrodalga. Detaylı bilgim yok. Okuduğum ansiklopedik bilgi veren bir kitapta uzaya gönderilen gemiye dünyadan yönlendirilecek mikrodalga anten sayesinde geminin enerji ihtiyacı aktarılacak deniyordu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Öncelikle video muhteşemdi (sonuna kadar izleyin) (Teşekkürler Z)

Elektrik iletiminde iş dönüp dolanıp verime geliyor, öyle ki US'de radyasyon ve indüktif kayıpları azaltmak için DC kullanıyorlar, sanırım japonyadaydı 1000000V'luk hatlar var yine kayıbı azaltmak için, hatta afikanın bir yerine general electric 6 fazlı sistem yapmış test etmek için vb....

Kablosuz elektrik güzel ama verim, verim, verim ...

OptimusPrime

konu ve gelişmelerle ilgili çeşitli makaleler var. bir kaçını okudum az önce. en büyük sıkıntı verim %60 civarlarında geziniyor, aktarılmak istenen güç arttıkça km çaplı antenler söz konusu oluyor ki sadece antenin verimi %90 ı geçmiyor. tabi maliyette bu durumda artıyor.

nasa 1975 de 1mil mesafeden bir deneme yapmış fakat gönderilen enerjinin sadece %6 sını geri alabilmişler. japonlar 2011 de farklı bir yöntem ve daha kısa mesafe için denemişler o da hüsran olmuş. bu deneyler öncesi asıl amaç uzaydaki güneş enerjisini rf olarak yere aktarmakmış daha sonra hedefi biraz daha küçültüp uyduları yerden besleme fikri ön plana çıkmış fakat verimden dolayı ilerleme kaydedilememiş. şuan farklı metodlarla verim yükseltilmesi çalışması yapıyorlarmış. ayrıca sistem canlılar üzerinde de tehlike arz ediyormuş. yanan kuşlar gibi...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Maxim

ben denemek icin hazir bir kit satin aldim.
bir bobin sargili minik verici devre
bir bobin sargili minik alici devreden ibaret.

sargilarin kabaca caplari 10cm falan
devre uzerlerindeki entegrelerin isimlerini silmisler.

500ma falan verebiliyor cikis 5volt.
tahminimden iyi cikti.

2-3 cm uzakliktan max verim ile calisiyor
uzaklastikca guc dusuyor.

matador

Tesla nasıl yaptı peki bunu? Rakamlar yanlış olabilir farklı kaynaklarda farklı ifadeler var ama 200 adet 2000W'lık ampul 400kW güç aktaracak bir sistem akıl almıyor. %60 verimden hesaplansa vericinin yaydığı güç 666,66 kW yapar. Bence izlenilen yol yanlış. Teslanın teorilerinden birinde havada ki elektriği kullanmak vardı hava ile rezonansa girecek bir alıcı yapılabilirse bu enerji kesintisiz olarak kullanılabilir diyordu bence o zaman yaptığı şey buydu ve uzak mesafeden sadece tetikleme yapıyordu.

-Hasan-

Alıntı Yap26 mil uzağa, gücü telsiz ile iletebilinceye dek deneylerine devam etti. O uzaklıkta, toplam 10 kW'lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başardı. Daha sonra, kendi patentleriyle meşhur olan Fritz Lowenstein, Nikola Tesla'nın yardımcısı iken bu gösterişli başarıya şahit oldu.

Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

Burada da 10 kW ' lık 200 tane akkor ampul diyor. Bu da 2000 kW demek. Hangisinin doğru olduğu tartışılır. Ancak sizin dediğiniz gibi bile olsa bence çok güzel bir şey. Verim ile ilgili bir bilgi verilmemiş. Bir ara Youtube ' daki belgeseli seyretmiştim, orada da böyle bir bilgi yoktu.

Icarus

ilginçtir bunlar sadece türkçe wiki'de var :)
Tesla'nın gerçekten yaptığı şey bu
http://en.wikipedia.org/wiki/Wardenclyffe_Tower
Devasa bir verici.

HexfeT

Türkçe wiki'yi geçiniz zaten. Bilim adamları ile sidik yarıştırmaya kalkan bir grup "abi" nin borusu ötüyor galiba orada.

Veli B.

Gökkuşağı projesi nihai meyve...

atioky_216

Bana Tesla yi cok abartiyorlar gibi geliyor. Adam abd de idi zaten. Uretmeye calistigi mekanizmalar tamamlansa idi muhakkak kullanirlardi. Adam muhendisligin nostradamusu.