Jailbreak hakkında.

Başlatan z, 20 Ağustos 2013, 12:36:45

z

Jailbreak işlemini merak ediyorum. Telefonun içi açılmadan mı yapılıyor?
İşletim sistemi kaldırılıp yenisi mi yükleniyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam COBS abiye atar yaptığımdan hiç iphone um olmadı.
android deki root olmakla aynı şey olarak düşünüyorum.
telefon üzerinde user değilde administrator yetkilere haiz olmak.
bunun için android için eklentiler bazı app lar kuruyorsunuz. herşey yazılımsal android de.

metaltrrocker

Elmayı kullanmam yerim.ısırılmış elma benim olmayan elmadır::)
İşin şakası bir yana burada anlatmışlar türkçe olarak.Çok da basitmiş bende bilmiyordum öğrenmiş oldum.
Jailbreak nasıl yapılır? (Türkçe Anlatım)

yxsdf

Jailbreak'in temel mantığı Apple'ın dosya sistemindeki dijital imza kontrolünü devre dışı bırakmaktır. İki tür jailbreak mevcuttur. Birisi donanımsal exploitler diğeride userland exploit denilen yazılımsal hatalar.

Donanımsal exploit'in en bilinen örneği A4 işlemcilerde bulunan limera1n exploitidir. Apple'ın bunu düzeltebilmesi için donanımsal güncellemeye ihtiyaç duyduğundan bunun düzeltilmesi mümkündür değildir. Dolayısı ile A4 işlemcili cihazlarda (iPhone 4, iPad 1) her zaman jailbreak olacaktır.

Yazılımsal jailbreak te ise işletim sistemindeki açıklardan faydalanılır. Hatırladığım kadarı ile evais0n jailbreak'i işletim sistemindeki bir config dosyasına buffer overflow yapılarak uygulanan bir jailbreak yöntemi.

Tabi jailbreak'in iki türlüsü var: tethered ve untethered.

Tethered olan jailbreak sadece ram'a açılmış sistem dosyaları üzerinde etkili olduğundan cihaz yeniden başladığında jailbreak etkisi kaybolur. Dolayısıyla cihaz her yeniden başlatmada bilgisayara bağlayarak tekrar ram üzerinde jailbreak işlemini uygulamak gerekir. O yüzden bu jailbreak'i yine farklı zaafiyetleri kullanarak kalıcı hale getirmek gerekir. Kalıcı olan jailbreak'e de untethered jailbreak denilmektedir.

Jailbreak sonrası sistemde sadece dijital imza kontrolü kalkmış olur. Bundan faydalanmak için de Cydia adlı uygulama yüklenir. Bu uygulama ile sisteme çeşitli eklentiler, uygulamalar vs. yüklemek mümkün hale gelir, hatta ssh'ı aktif yapıp cihaza direkt ssh ile bağlanıp istediğinizi yapabilirsiniz.

Saygılarımla,
www.yxsdf.com © 2014