Led lambayı flaş yaptırmak için Termik Anahtar?

Başlatan Andromeda, 21 Ağustos 2013, 11:00:57

Andromeda

Çin malı ışıklı bir süs devresinde görmüştüm..
flaş yaptırmak için, minik neon lambaya benzer birşey,akım geçince devre açılıyor,soğuyunca tekrar
kapanıyor..
aslında hem küçük 3v luk neon lamba hemde içindeki termik  kontak sayesinde yanıp sönüyor..
piyasada varmı?
yapmak istediğim bunu kullanıp beyaz led'i (devreli) flaş yaptırmak.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

asma

Minik, neon lambaya bezeyen, ısınınca kontağı kapanıp akım geçiren, soğuyunca açık devre olan şey bildiğimiz starter olmalı:
[IMG]http://img818.imageshack.us/img818/5642/3j0e.jpg[/img]
110V yada seri lambalı florasan devrelerinde düşük voltajlıları da kullanılır ama 3voltta çalışabileni olacağını hiç sanmam.

Bildiğimiz 5mm led kılıfında flaşör led isminde ürün mevcut, beyaz olanıda vardır. (1-2lira civarında)
Ayrıca yine iki ayaklı rgb tarzında renkleri zamana göre kendiliğinden değişen ledlerde varmış. (ben kullanmadım)

Kolay gelsin.

Andromeda

lamba bozuk, çalışmıyor..boyayı kazıyıp tarayıcı ile taradım :)
dikkat edilirse orta uç ile üst uç arasında helezon bir bağlantı var..
sanırım orta plaka  termik etki ile devreyi açıp kapatıyor
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

asma

İşte o plakalar bimetal yapıdadır, tüp içindeki gaz belirli bir voltajın üzerine çıkıldığında az da olsa ışıma yaparak akım geçirir. Yüksek dirençli bu yapıdan geçen akım tüpü ısıtır, plakalar birbirine yanaşır ve temas sağlandığında akım metal yüzeyden geçmeye başlar. Direnç çok düşüktür ve gazdan akım geçmediği için de tüp soğumaya başlar. Plakalar ayrılınca akım kesilir, voltaj artmaya başlar, voltaj artınca gaz iletime başlar ve ısı oluşur. Bu döngü florasan devresinde lambanın yanıp voltajın (starterin iki ucunda) belirli değeri geçmesine engel olunca durur.
Alıntı Yap
Starterin yapısına baktığımızda, iki elektrotlu, cam bir balon içine neon gazı doldurulmuş ve bimetal şeritten yapılmış olduğu görülür. Bimetal şerit, sıcaklıkla uzama katsayıları farklı iki madensel şeritten, mesela demir ve bakırdan oluşur. 

Daha önce eklediğim resimde aynı eleman ve ona paralel bağlı silindirik yapıda kondansatör görülüyor. O da boyalı ve içi net gözükmüyor.
Emin olmak için test devresi hazırlayabilirsin. Kontakları iş yapmaz hale gelene kadar bozulmadan çalışır.
220V lamba veya trafoya seri bağlayıp enerji verebilirsin. Çalıştığını gözünle görebilirsin.  ;)
10-40W gibi yükle seri bağlamanı öneririm, fazlası kontağın bozulmasına, azı gazın ısınacak kadar akım geçirmemesine neden olabilir.
İki ucuna voltmetreyi bağlayıp ölçüm yapmayı deneyebilirsin. 180V civarında gezinip sıfıra iniyorsa bildiğimiz starterdir.  8)
Kolay gelsin.

fatih6761

Alıntı yapılan: asma - 23 Ağustos 2013, 12:55:36
İşte o plakalar bimetal yapıdadır, tüp içindeki gaz belirli bir voltajın üzerine çıkıldığında az da olsa ışıma yaparak akım geçirir. Yüksek dirençli bu yapıdan geçen akım tüpü ısıtır, plakalar birbirine yanaşır ve temas sağlandığında akım metal yüzeyden geçmeye başlar. Direnç çok düşüktür ve gazdan akım geçmediği için de tüp soğumaya başlar. Plakalar ayrılınca akım kesilir, voltaj artmaya başlar, voltaj artınca gaz iletime başlar ve ısı oluşur. Bu döngü florasan devresinde lambanın yanıp voltajın (starterin iki ucunda) belirli değeri geçmesine engel olunca durur.
Hocam arkadaşın gönderdiği resme bakarsanız bu lamba bahsettiğiniz türde değil. Bu bildiğimiz flamanlı lamba. Bimetal kontak kısmı doğru. Önce normal flaman ısınıyor, bellirli ısıyı aşınca bimetal kontak açıyor ve flaman soğuyor. Dolayısıyla ona bağlı olan termik kontakda soğuyor ve tekrar enerji veriyor.

asma

Alıntı yapılan: fatih6761 - 23 Ağustos 2013, 14:30:57
Hocam arkadaşın gönderdiği resme bakarsanız bu lamba bahsettiğiniz türde değil. Bu bildiğimiz flamanlı lamba.
Ben flaman göremiyorum. ???

z

Alıntı yapılan: elek - 22 Ağustos 2013, 14:00:09
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
lamba bozuk, çalışmıyor..boyayı kazıyıp tarayıcı ile taradım :)
dikkat edilirse orta uç ile üst uç arasında helezon bir bağlantı var..
sanırım orta plaka  termik etki ile devreyi açıp kapatıyor

Bu bimetal kontak. Lambalara seri bağlanır ve normalde kapalıdır dolayısı ile lamba doğrudan yanar. Fakat akım geçmeye başlayınca kontak ısınır ve kontak sıcaklığı belli bir değere ulaşınca kontak açılır ve lambanın sönmesine neden olur. Artık kontak üzerinden akım akmadığı için kontak sıcaklığı düşer ve belli bir değere indiğinde kontak geri kapanır ve bu olaylar sürekli devam eder.

Eskiden arabaların sağ sol flaşörlerinde benzeri (role eklentili) bimetal kontaklar kullanılırdı.

Yalnız bu kontakla tek bir ledi flah yaptıramazsınız çünkü led akımı bimetal kontağı ısıtmaya yetmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com