silindir trafo

Başlatan agora_meyhanesi42, 21 Ağustos 2013, 13:10:41

sadogan

Böyle bir iş için trafo gereklimi ledleri paralel bağlamayı düşünmüyorsun umarım ?

esensoy

ben başlatayım yanlışsam bilen arkadaşlar düzeltsin,

bu formüle göre diyelimki 1cm çaplı bir ferrit nüve kullanacaksın,
kesit alanı Ac=0,5*0,5*3,14=0,785cm2
Bmax diyelim ki 5000 G olsun,
Vin 220V,
Fsw 50Hz

primer sargı sayısı N =(220 * 0,5 / 50 *10^8) / (0,785*5000) =280.254 tur çıkıyor
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

agora_meyhanesi42

Ledleri ilk once kendi aralarinda 3erli paralel bir seri direnc sonra bu guruptan 75 adet paralel baglamayi duaunuyorum bunun ne gibi bir sakincasi var ? Bu sisteme bir trafi baglandigi zaman sebekeden cekilen akim 0.07 amper okuyor yanlis hesap yapmadiysam. Ledker 20ma cekiyor. Bunun ne sakincasi var? Direk 220de verilebilir ama ben bunu istemiyorum. Lambanin farkli ozellikleri olacak dedigim gibi bana 5volt 5amper veren bir kaynak lazim tasarimin icine sigacak bilgisini paylasan ve paylasacak arkadaslara tesekkurler
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

mehmet

Sadece 5V/5A bir çıkışa ihtiyaç varsa neden
hazır güç kaynağı kullanmıyorsunuz?
Güç kaynağı ile vakit kaybedip asıl işinize
odaklanamayacaksınız...
Kolay gelsin...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yildizelektronik

Alıntı yapılan: mehmet - 22 Ağustos 2013, 11:35:40
Sadece 5V/5A bir çıkışa ihtiyaç varsa neden
hazır güç kaynağı kullanmıyorsunuz?
Güç kaynağı ile vakit kaybedip asıl işinize
odaklanamayacaksınız...
Kolay gelsin...

Klasik güç kaynakları kullandığı avizeye sığmıyo yada kötü görüntü oluşturuyo olabilir.
İstediği güç kaynağını avizenin iskeletinin içine yerleştirmeyi düşünüyor gibi.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 22 Ağustos 2013, 12:44:24
Klasik güç kaynakları kullandığı avizeye sığmıyo yada kötü görüntü oluşturuyo olabilir.
İstediği güç kaynağını avizenin iskeletinin içine yerleştirmeyi düşünüyor gibi.
evet yildiz elektronik tamda isin ustune ayagini basti bana bu tasarimin icine sigabilecek bir kaynak lazim tasarim silindir seklinde boyu 12cm capi 6yada 7 cm kadar buna uygun 5volt 5amper bir kaynak nasil yapariz nerden buluruz trafo sigarmi bilmiyorum bilen arkadaslardan bilgi bekliyorum
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

z

12 cm yüksekliğinde ve çapı 6cm olan hacme bir kaç kw gücünde güç kaynağı sığdırırsın. Trafonun silindirik olması da gerekmez.

http://www.google.fr/search?hl=en&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1280&bih=811&q=smps&oq=smps&gs_l=img.12...0.0.0.1703.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1ac..25.img..0.0.0.vYwUuIXVXcc
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yildizelektronik

Led sürücüler oluyor sabit akım yada sabit voltaj uzun ince yapıdalar. Giriş gerilimleri 220v çıkış gerilimleri istediğiniz her türden var dediğim gibi sabit voltaj yada sabit akım. Uzun ince yapıda oldukları için belki sığabilir. Bunları deneyebilirsiniz hazır çözüm olarak.  Tabi dediğiniz ölçülerde varsa yada bulabilirseniz.