silindir trafo

Başlatan agora_meyhanesi42, 21 Ağustos 2013, 13:10:41

agora_meyhanesi42

Selamin aleykum arkadaslar. Boyle bir trafo cesidi varmi bilmiyorum. Yapmak istedigim silindir seklindebbir trafo. Belli cap ve uzunlukta ici bos yada dolu bir silindirin uzerine ilk primer sargi onun uzerinede sekonder sargiyi sarmak isyltiyorum. Sorum ise su boyle bir trafo calisirmi.giris 220 cikis 5 volt cikis akimi ise 5 yada 6 amper olmak istenirse bunun hesabi nasil yapilir. Bu degerleri saglikli sekilde alabilmek icin nuve tipi ne olmaLidiryani silindir tipi karton plastik demir vb. Simdiden tesekkurler.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Mucit23

Dedigin troid trofolara benziyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 21 Ağustos 2013, 13:10:41
Selamin aleykum arkadaslar. Boyle bir trafo cesidi varmi bilmiyorum. Yapmak istedigim silindir seklindebbir trafo. Belli cap ve uzunlukta ici bos yada dolu bir silindirin uzerine ilk primer sargi onun uzerinede sekonder sargiyi sarmak isyltiyorum. Sorum ise su boyle bir trafo calisirmi.giris 220 cikis 5 volt cikis akimi ise 5 yada 6 amper olmak istenirse bunun hesabi nasil yapilir. Bu degerleri saglikli sekilde alabilmek icin nuve tipi ne olmaLidiryani silindir tipi karton plastik demir vb. Simdiden tesekkurler.

Sizin boyle bir trafo varmidir bilmediginiz gibi, bende bu konulari cok iyi bilmem (Electromanyetik dersini 3 kerede, Elektrik makinalarinida 2 seferde gecmistim  :-[ )

ama, sizin daha once kivrak zekanizi ele veren cok zekice sordugunuz sorulariniz beni etkiledi bir cevap yazayim dedim.

Bence karton, yada mukavva olabilir, yada plastik bos dikis makarasi. Sarim sayisi filan icin trafo formullerine bakilabilir diye dusunuyorum yada deneme yanilma ile yapilabilir.

Aslinda hep dusunmusumdur, niye bu trafolar cok agir diye, deneylerinizin sonucu yazarsaniz sevinirim. Benim evde 100/220 bir trafo var buzdolabi icin kullandigim, 3 kisi yerinden zor kaldiriyor, belki bende onun icin benzer bir sistem yaparim.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Potcore trafolar tamamen silindirik yapıdadır.

http://www.google.fr/search?q=pot+core+transformers&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-ZwUUozwGZSa0AXAjIGQCg&ved=0CEIQsAQ&biw=1280&bih=811

Trafoda sargıların sarıldıgı göbeğin kesitine ve akının yolunu tamamladığı kolların kesitlerine dikkat ettiğin sürece trafoyu istediğin geometride sar.

Trafo geometrisi daha çok imalat ve soğutma kolaylığı ile alakalı. E tipi trofaların yaygın olmasının ana nedeni bu. Silindirik yapıdaki trafolar kaçak akıların azaltılması açısından tercih edilen trafolar. Resimlerini verdiğim nüveler yüksek frekansa çalışır. 50 Hz de çalışan silindirik nuveyi özel kesilmiş saç paketleri istifleyerek yapabilirsin fakat silindirik yapının sana bir avantajı olmaz.

Eğer nüveyi kartondan yapmak istersen frekansı iyice artıracaksın demektir. Bu tip trafolar hava göbekli trafo olarak geçer ve min çalışma frekansı bir kaç yüz khz den başlar. Kaçak akıların çok fazla oluşundan dolayı büyük güçler için uygun değillerdir. Genellikle kısa mesafelerde kablosuz enerji üretiminde tercih edilir. (Dönen makina aksamına enerji aktarmak gibi))

Trafo hesabında çıkış noktası V= Ndfi/dt dir. Fi=B*S olduğuna göre V= N*S* dB/dt ideal trafonun tüm parametrelerini barındıran iki bağıntıya sahipsin demektir. B mağnetik nüvenin akıtabileceği akı yoğunluğudur. primer akımın oluşturacağı akının dalga formu primer voltajının matematiksel ifadesine bağlıdır. Dolayısı ile B mak akı değeri yanısıra dalga formuyla ilgili büyüklüğü de içerir.

Gerisi sanal kalmış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: mufitsozen - 21 Ağustos 2013, 13:40:29
Sizin boyle bir trafo varmidir bilmediginiz gibi, bende bu konulari cok iyi bilmem (Electromanyetik dersini 3 kerede, Elektrik makinalarinida 2 seferde gecmistim  :-[ )

ama, sizin daha once kivrak zekanizi ele veren cok zekice sordugunuz sorulariniz beni etkiledi bir cevap yazayim dedim.

Bence karton, yada mukavva olabilir, yada plastik bos dikis makarasi. Sarim sayisi filan icin trafo formullerine bakilabilir diye dusunuyorum yada deneme yanilma ile yapilabilir.

Aslinda hep dusunmusumdur, niye bu trafolar cok agir diye, deneylerinizin sonucu yazarsaniz sevinirim. Benim evde 100/220 bir trafo var buzdolabi icin kullandigim, 3 kisi yerinden zor kaldiriyor, belki bende onun icin benzer bir sistem yaparim.
sayin mufitsozen soyledikleriniz icin tesekkur ederim yakin bir zamanda deney sonuclarini yazarim. Cevap veren diger arkadaslara da tesekkuru bir borc bilirim. Allaha emanet olunuz. Gelecek diger cevaplarada acik oldugumu belirteyim bu arada ;)

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 16:30:16

Z hocam verdiginiz linkteki trafolar simit seklinde ben silindirden bahsediyorum yani bir su borusu seklinde tesekkur ederim.

agora_meyhanesi42

Yani silindir trafo derken sargilari silindirin etrafina dolamak suretiyle degil uzerine dolamak suretiyle yerlestirmekten bahsediyorum. Bir nevi tesla bobini sarimi gibi. Bunu yapma amacim ise sudur. Bir led ampul tasarlamak istiyorum ve bu ampulu kullanici arti eksi olayina girmeden dogrudan sebekeye baglasin istiyorum. Peki neden silindir trafo sectim cunku kafamda tasarladigim ampul soz gelimi on bes cm uzunlukta bes cm capinda hesaplamalarima gore gereken trafo 220/5 volt ve 5 amper olmasi gerekti. Silindir istememin sebebi bu lamba silindir olunca acaba e tipi trafo sigarmi diye kararsiz kaldim (boyutunu tahmin edemedigim icin). O sebeple silindir bir trafo yapilirmi diye aklima geldi. Sonuc olarak adi gecen e tipi yada baska tip trafo bu tasarimin icine sigarsa bana uyar. Tavsiyelerinizi beklerim. Saygilar

muhittin_kaplan

agora_meyhanesi42

Muhittin abi sagol :) ama yukardada acikladim troid trafo değil silindir yani nasil anlatayim makaranin ustune sarilmis ip gibi dusunebiliriz :) yuvarlak bir cubugun ustune once primer sonra sekonder sarmak gibide diyebiliriz

muhittin_kaplan

ferrit çubuk gibi mi ?

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 19:24:03

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 21 Ağustos 2013, 19:23:29
ferrit çubuk gibi mi ?

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 19:24:03

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
evet abi aynen bu gibi bunun heabi nasil yapilir. Bana 220/5 volt lazim ve sekonder 5 veya 6 amoer lazim bunun hesabi nasil olur. Ferit cubuk yerine demir plastik yada herhangi bir sey olurmu. Tesekkur ederim

agora_meyhanesi42

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

agora_meyhanesi42

Sebeke frekansi yapacagim sey sebekedeki elektrigi 5 volta dusurmek ve uzerinde 225 adet led bulunan tasarladigim kucuk avizeye vermek bu ledler icin gerekli akim yaklasik 4500ma

kralsam

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 22 Ağustos 2013, 07:16:41
Sebeke frekansi yapacagim sey sebekedeki elektrigi 5 volta dusurmek ve uzerinde 225 adet led bulunan tasarladigim kucuk avizeye vermek bu ledler icin gerekli akim yaklasik 4500ma

Avizenin ortasında sarkma olarak kullanmayacaksındır inşallah. :)

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: kralsam - 22 Ağustos 2013, 08:53:37
Avizenin ortasında sarkma olarak kullanmayacaksındır inşallah. :)
kullanirsam sonuclari ne olur :) ya farketmez bana bu gucu veren herhangi bir sey olabilir ben o seyi istiyorum. Bana makul boyutlarda 5volt 5amper lazim varmi yardim edecek