SORU: Araba GAZ PEDALI için REOSTA benzeri eleman-devre(12V) biliyor musunuz?

Başlatan cilekespilot, 23 Ağustos 2013, 16:40:12

cilekespilot

Merhabalar Arkadaşlar.
Hidrojenli araba projesi için bir yerde yardımınıza ihtiyacım var.Yakın zamanda da proje taslaklarımı forumda paylaşmayı düşünüyorum.
Hidrojen üreten kit'e giren kabloyu gaz pedalı ile paralel yapmak istiyorum.
    3 İsteğim var,
1-Gaza basıldığında ,pedala basıldığı kadar H2 Üretimi olacak.
2-Rölantide ise aracı istop ettirmeyecek kadar üretimi sürdürecek.
3-Oto kapalı iken de üretimi kesecek.

Bu sistem için reosta düşündüm,rölantiye göre bir sıfırlama ve gaz teline paralel bir mekanizma ile reostanın hareketini sağlayabilirim sanırım.Fakat pek sağlıklı olacağını düşünmediğim için sizlere danışma ihtiyacı duydum.

Bir de böyle bir sistem buldum.Devre su deposuna entegre olacak şekilde tasarlanmış.Biraz değişiklikle belki uygulanabilir.
Buna benzer devreleriniz varsa paylaşabilirsiniz.

Velhasıl,Gazın bulunduğu konuma göre akımı arttırıp-azaltacak bir devre şemasına sahipseniz,ya da alternatif biliyorsanız yardımlarınızı bekliyorum.

muhittin_kaplan

Kullandığım Araç Ford Fiesta TDCI 1.4 yani diesel. Yıllar önce öğrendiğim bilgi ise Bu araçlarda Gaz Telinin Olmadığı ve içerisinde 2 adet Değişken Direnç Olduğu ve Bu direncin Çıkışlarının ECU ya gittiğiydi. Bu değişime göre Mazot Pompası vs çalıştırıyordu ECU. 2 adet olmasının sebebi ise Güvenlik.
Sizin İşinizi Diesel bir aracın Gaz Pedalı İşinizi görür diye düşünüyorum.

Kabil ATICI

ambar7

KONYALI

Dikiş makinası pedalı en iyisi bizde üniversitede bir arkadaşın projesinde DC motor kontrolu için kullanmıştık, küçük bir modifiye yapmamız gerekmişti

Maxim

google da TPS sensor yazıp arayınız
throttle position sensor

bir tane satın alın ve ona uygun bir mekanik düzenek yapın
komple TPS sensoru üzerinde olan pedal alın diyecem ama çok pahalıdır mutlaka ve 1 adet satmazlar.

neyse size lazım olan TPS sensor dür.
aslında bir potansiyometre dir kendileri ama araçlarda gaz pedalı konum sensörü amaçlı kullanılır
yani gaza ne kadar basmışsın? onu bildirir ecu ya

3 ucu vardır,
bir uca 5volt, diğer uca şase verirsin
orta uçtan 0-5 volt sinyal alırsın

mur@t

throttle position değeri, ODB portundan alınabilir. (yüzde değer olarak)

yxsdf

www.yxsdf.com © 2014

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: mur@t - 24 Ağustos 2013, 13:49:27
throttle position değeri, ODB portundan alınabilir. (yüzde değer olarak)
Murat arkadas onu sormuyor. Pedal istiyor sadece

Maxim

hem obd obd diyorsunuzda
nereden biliyorsunuz adamın altında ne araba var?
reno 9 var belki? çok ararsınız obd yi

yuppi

99 Toyota Coralla için TPS Bulunuyor Gaz telinin bağlı olduğu kelebeğin açılma miktarını bir potans üzerinden okuyor.Kendinden yaylı fiyatı hakkında fikrim yok.Pedal hariç IDS ve Kelebiğinde dahil olduğu TPS çıkma olarak 500 TL fiyat istemişlerdi Nisan,Mayıs gibi.

tmcone

Alıntı yapılan: cilekespilot - 23 Ağustos 2013, 16:40:12
3 İsteğim var,
1-Gaza basıldığında ,pedala basıldığı kadar H2 Üretimi olacak.
2-Rölantide ise aracı istop ettirmeyecek kadar üretimi sürdürecek.
3-Oto kapalı iken de üretimi kesecek.

@tekici nin verdiği linkteki pedallar işini görür. Bunlar temassız (manyetik) aktif konum sensörü içeriyor. Artık reosta pedallar kullanılmıyor. Çıkışını istediğin gibi programlatabilirsin. Örneğin 0.5V-4.5V gibi.

cilekespilot

Kusuruma bakmayın gece çalışıyorum,pestilim çıkıyor ilgilenemedim.

Sayın Ambar7 dikiş makinası olayı tamamen uyumlu benim dediğim sistem ile.
Sayın Maxim,söylediğiniz sensör de aklıma yattı.Devre tasarımı gerektirmezse çok kullanışlı olur.
Sayın Ekici linkteki pedal da bana fikir verebilir.

Hepinize çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.Aranızda olduğuma,ve yardımseverliğinize minnettarım.
Hayırlı günler dilerim.