Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Linuc CNC Raspberry PI

Başlatan teknikelektronikci, 28 Ağustos 2013, 12:36:55

teknikelektronikci

Merhaba arkadaslar tesadüfen internete Raspberry Pi ile cnc kontrol edildigini gördüm fakat üzerine birde PIC li devre yapmislar, bunun hakkinda ayrintili bilgisi veya deneyen varmi? PIC li dvere ne icin bilmyiorum ama direkt portlari kullanabilsek süper olurmu$
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gumush

Bir step motor surucu devresi yapmislar anladigim kadari ile bu sekilde bir devreden sorna step ve dir seklinde iki pini kullanarak bu surucu devresini kontrol edebilirsiniz. Raspberry'de de EMC yazilimi ile bu kartlari kontrol edebilirsiniz.

Hikmet Gumus  izmir

trgtylcnky

Ben de Beaglebone ile böyle ir şey peşindeyim. Birkaç şey okudum ve anladığım şu: real-time kernel de olsa pinler yeterince hızlı kontrol edilemiyor ve gerekli senkronizasyon sağlanamıyormuş. Beaglebone için bu sorunu işlemcideki PRU modüllerini kullanarak çözmüşler. Step sinyallerini bu modülden alarak 50 KHz'den yükseklere çıkabilmişler. Muhtemelen bahsettiğiniz PIC bu açığı kapatmak için kullanılmıştır. Ağır işleri Raspberry Pi yapar, şipşak işleri de PIC yapar.

teknikelektronikci

pic kullanmadanda yapan var direkt pinleri kullanarak sormamiz gereken soru acaba hoby cnc ler icin i$imizi görürmü :/
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!