Iki bilgisayar tek monitor.

Başlatan z, 29 Ağustos 2013, 14:06:07

z

Asil sorumdan once bi diger sorumu sorayim.

Monitorlerde ve PClerde iki video konnektoru var. Birisi klasik konnektor digeri daha farkli ve adini bilmedigim cok pinli bir konnektor pinleri igne seklinde değil de daha yassi.

Bu cok pinli olan konnektorun (video cikisinin) adi nedir diger eski tip cikistan ne farki vardir?

-------------

Asil soruma gelirsek;

Iki bilgisayari tek monitor ile kullaniyorum. Birinci makine eski cikistan monitore bagli. Diger makine de yeni tip cikistan monitorun ilgili konnektorune bagli. Yani monitorum iki video girisi de ayni anda farkli makinelere bagli. (Birisi Dsub digeri yeni tip konnektor)

Bu yapida hangi bilgisayar acikca onun goruntusu ekrana geliyor. Ancak iki bilgisayari da calistirirsam ekranda goruntu cikmasi icin ya diger bilgisayari off yapmam yada video konnektorunu sokmem gerekiyor.

Buna gerek kalmadan daha pratik bir sekilde bilgisayar secimini nasil yaparim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

hocam ekran kartında muhtemeln RGB ve DVI çıkış vardır.

http://www.google.com.tr/search?q=dvi&rlz=1R2ADFA_trTR370&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=li4fUsbRDYflswbN74DQCw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=614

iki bilgisayarı tek monitörden kullanmak için piyasa satılan KVM anahtar kullanabilirsiniz. (DVI ı RGB dönüştürücü aparat kullanamanız gerekebilir.)

kantirici

Edit. arkadaşlar vermiş zaten :)

MC_Skywalker

KVM Switch olarak adlandırlıyor. Birçok moedeli var.  Analog VGA olan, DV VGA olan extra ses giriş/çıkışı olan. Hatta çok gelişmişlerinde LAN portuda vardır.

http://www.bimel.com.tr/urunler/yeni_urunler/kvm_switch  buradan uygun olan birini seçe bilirsiniz

pea

Monitör üzerinde Source ya da Analog/Digital tarzı bir buton var mı?
Samsung 2243BW monitör kullanıyorum. DVI girişine RaspberryPi bağlı(HDMI-DVI adaptörü ile), VGA girişine de laptop bağlı. Source tuşu ile ikisi arasında geçiş yapabiliyorum.

z

Monitor uzerinde source selection diye menu var. Fakat adamlar becerememis yada ben kullanmayi beceremiyorum.

Dsub cikisi set ettiysem bu esnada diger makine de acik ve DVI dediginiz yerden bagliysa ve ben DVI ya gecmek istersem menuden secimi yapiyorum fakat sanirim bir monitor yaziliminda hata yapmislar DVI secip enter dedigim anda ekran karariyor ve gerisin geriye DSUB a geciyor.

Bu dedigimi ancak DSUB dan DVI ya gecmeden once DSUB konnektorunu sokersem geciyor. Menulerde gezınmek son derece uzun karmasik is. Bır de monitörün gerizekalı tasarımcısı butonları montörün altına alttan basılacak şekilde yerleştirmiş ve buton isimlerini silik harflerle yazmışlar kullanımı tümden sinir bozucu.

DVI nin getirisi ne bir bakayim. Eger vazgecilebilir seylerse her iki makinenin de DSUB cikislarini KVM araciligiyla kullanayim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

ibo1973

Yanlış Bilmiyor İsem

Dvi çıkışı Digital Çıkıştır Yani Sayısal Datalar Gönderir Monitöre Ve Monitor Tarafında Bunlar işlenir Ve Ekrana Görüntü Olarak basılır Avantajı Uzun Metrajlı Kablo Kulanıldığında Yada Dışardan Parazit Alma Durumlarının Olduğu Durumlarda Ortaya Çıkar Sanırım Keza Muhuttin Beyinde Dediği Gibi Şu andada 2 sini Beraber Kulanıyorum Ancak Sizden Değişik Olarak Tek Kasa 2 Monitor Şeklinde Biri Dvi Biri Vga Dan Bağlı

Vga Çıkışı İse Analog Çıkıştır Yani Bildiğimiz Rgb Horzantel Vertikali Olan Ancak Tarama Frekansları 60 hz Ve Üstü Çalışan Sitem Bu Sitem Zaman İçine Çok Fazla Kulanıldığı İçin Olsa Gerek Bence Olabilicek En Mükemmel Halinde bu Sebeblede Dvi vga Arasında Rahatsızlık Vericek Bir Farklılık Göremiyoruz.

Ancak Benim Evde Yaptığım Gibi Vga Dan Lcd tv ye Bağlıyor İseniz Ve vga Üzerinden Mecburen Görüntü Aktarıyor İseniz Vede Televizyonun Elektirik Kablosu Ağ Kablosu Gibi Televizyona Bağlanan Her Türlü Kablo Yanyana Gidiyor İse Ozaman vga Görüntüde Bir Rahatsızlık Vericek Bir Şeyler Görebiliyorsunuz Sebebi Büyük Ekran Olması Ve Dışardan Bi Şekilde Pazazit alması Ancak Bunuda Ben Evde televizyonun Yanında Verdikleri Manyetik Boğum İle Çözdüm Şu Anda Sorunsuz Çalışıyor Zaten NAdiren Açıp İnternetten Filim İzlemek İçin Kulandığım Bir Sistem olduğundan Çok ta Önemli Değil.

[TR]ahmet

http://www.webdenal.com/artes-kvm-42-ps2-2-pc-1-monitor-tek-kablo-_389140.html
http://www.ebay.com/itm/2-Port-KVM-Video-VGA-SVGA-Mouse-Keyboard-Switch-Box-/200565283799?pt=US_KVM_Switches_KVM_Cables&hash=item2eb29f5bd7
bu linkler işinişi görebilir

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2013, 15:20:47

Alıntı yapılan: z - 29 Ağustos 2013, 14:40:39
Monitor uzerinde source selection diye menu var. Fakat adamlar becerememis yada ben kullanmayi beceremiyorum.

Dsub cikisi set ettiysem bu esnada diger makine de acik ve DVI dediginiz yerden bagliysa ve ben DVI ya gecmek istersem menuden secimi yapiyorum fakat sanirim bir monitor yaziliminda hata yapmislar DVI secip enter dedigim anda ekran karariyor ve gerisin geriye DSUB a geciyor.

Bu dedigimi ancak DSUB dan DVI ya gecm demeden once DSUB konnektorunu sokersem geciyor. Bu da zaten son derece uzun karmasik is.

DVI nin getirisi ne bir bakayim. Eger vazgecilebilir seylerse her iki makinenin de DSUB cikislarini KVM araciligiyla kullanayim.

hd kullanmıyorsan pek bir getirisi yok çözünürlüğü kaç kullanıyorsun ?

sezgin05

Monitör markasını yazmamışsın.Bende Fujitsı var source tuşuna basılı tutup geçiş yapıyorum.denemelisin.