az akim harcamak

Başlatan selvi, 30 Ağustos 2013, 21:50:56

selvi

devrenin beslemesi icin 2 tane  78l05 kullandim.bir tane reguleyi  lm358 opamp i ve 12f675 beslemesi icin ikinci regule ses devresi icin kullandim.
   12f675 de phomos relay ve birde led bagli.ses devresine enerji gitmediginde olcum yaptim 40ma cekiyor.bu deger cok fazla gibi.normalde o duzeyde akim cekmemesi gerekiyor.2 tane regule harcadigi akimi nasil hesaplayabilirim.
  regullerin isi olarak harcagi akim ortalama ne kadardir.
  ayni devreyi regule ssistemini zener diyot ile yapsam cok farkli bir sonuc cikar mi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Gökhan BEKEN

2 tane 78l05 kullanana kadar 1 adet 7805 kullanmanız daha iyi olmaz mıydı?
Hatta 12f675 chipi 5 volt ile besleniyor ama 16f628a 3.3v ile beslenebiliyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

selvi

devrenin kucuk olmasi gerekiyor.12f675 besleme voltaji 3-5v olmali.benim merak ettigim bu 78l05 regulesinin isi olarak harcanan akim degeri kactir.regule 50ma da bile epey isiniyor.

polleme

Tepe değer 140 mA. Bu model için 50 mA epeyce yüksek bir değer. Normal 7805 kullanmanız daha doğru. Mutlaka 78l05 kullanmak zorunda iseniz 78l05 giriş voltajını çıkışın en fazla 3V üstü olacak şekilde düşürün. Üzerinde düşen gerilim azalırsa ısınma sorunu da azalır.

Gökhan BEKEN

Bu arada LF serisi picler var 12f675 yerine 12LF675 bulabilirseniz devreniz çok daha az güç harcayacaktır. Çünkü LF serileri düşük güç harcamak isteyenler için üretiliyor.
LF = Wide Voltage Range
LF serileri 2V ile 5.5V arasında çalışabilirler.
microchip in türkiye distribitörü "rom elektronik"ten isteyebilirsiniz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

polleme

Alıntı yapılan: gerbay - 30 Ağustos 2013, 23:09:19
Arkadaşlar artik birakin 7805 leri falan Low Dropout Regülatör kullanın. LDO regülatörlerin üzerinde daha az gerilim düşmesi oldugundan daha az isinirlar.

Lm1117, ld1117, lt1117, ap1117,spx1117 vs hem fixed voltaj hemde adjustable olanları var, farkli kilif ve akimlarda da bulabilirsiniz.

Anahtar kelime 1117...

MCP1700 de iyi bir seçenek olabilir.

selvi

LM1086CT-ADJ
bunu deneyen var mi.3.8-4v arasi voltaj gerekli.cunku ses devresi telefon pili ile calisiyor.hem opamp,hem pic hem de ses devresi ortak 3.8v en iyisi.bu da ancak ayarli regulator ile olur gibi gozukuyor

selvi

ses devresinin enerjisini kapattim.opamp(lm358) ve pic(12f675) entegreleri cikartim devreye enerji verdim 40ma cekiyor.entegreleri takinca degerde bir oynama olmuyor.
  ayni islemleri tek regule icin yapmistim 20ma cekiyordu.
bahsettigim devreyi once pertinaks kart uzerinde yapti(tek regule) 20ma cekince bende pcb ile yaptim cift regule yukarda bahsettigim gibi 40ma cekiyor

onceden 78i05 regulesi ile yaptigim devreleri normal denedim 10ma altinda gosteriyordu.

isisteki cizimi asagidaki linktedir
http://imageshack.us/photo/my-images/839/ehfe.png/

selvi

sorun tespit ettim ama nasil bir cozum getirecegimi tam kestiremiyorum.
  simdiye kadar 78l05 sucladim.sonra baktim regulenin o duzeyde sucu yokmus.fazla akimi ceken devreye bagladigim 3.6v zener diyottan kaynakliymis.demek zener diyota guvenip kuyuya inmemek gerek!.

MrDarK

En büyük suç zeneri regule gibi kullanmak zaten :D
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

XX_CİHAN_XX

Akım tasarrufu konusunda daha da iyileştirme yapmak isterseniz SLEEP fonksiyonunu da değerlendirmenizi öneririm.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.