Beaglebone'lar Sapıttı !!!!

Başlatan Firzen, 01 Eylül 2013, 15:53:45

Firzen

Merhabalar;
Elimde 2 adet Beaglebone bulunmakta. Birisi Beaglebone rev5 diğeri Beaglebone Black.
Beaglebone Black ile başlarda ubuntu kullanıyordum sonradan elimde bulunan Beaglebone rev5 boş kalmasın diye onunla Angstrom çalışmaya başladım.Problem şu ki flash cardlara angstrom yükleyip beaglebone Blacka takınca bilgisayar hiçbir usb takılı görmüyor sadece UBUNTU kurulu olunca USB aygıt bulundu gösteriyor.Fakat Beaglebone rev5 de ise ister UBUNTU olsun ister ANGSTROM olsun ne var ne yok tanıyor. Beaglebone Blackte ne tür problemim olmuş olabilir bana yardımcı olur musunuz lütfen.
Kararsız...

muhendisbey

BBB'te nand yok mu? Nand'tan boot oluyor olmasın?
Bir diğer ihtimal NAND'ın partitionunu çökertmiş olabilirsin. Nasıl nand yüklenir o cihaza bunu bende bilmiyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Firzen

Hocam nand falan dediniz ben fransız kaldım :)
Kararsız...

Bayramsumbul

Hocam Her Halde.Flash'tan Bahsetmiş.BBB'nin Kendi Hafızası Var Her Halde.Yanlız Anlamadığım Usb'ye Ait Bölüm Uçsa Diğer Cihazda Görmemesi Gerekmez miydi?.Beagle Bone Black Destekliyormu Angstrom'u Yada Bir Driver Falan Gerekiyor mu?Baktınız mı Hocam?
(Bana Güvenmeyin :D Pek Anlamam Beagle'dan Sadece Fikir...)
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Firzen

Beaglebone angstrom destekliyor hocam Derek Molloy amcamız örenkelerinin nerdeyse hepsini onunla yapmış ( http://derekmolloy.ie/beaglebone/ ).
Bende Flash kısmını anlamadım nasıl o bölgeye reset atılır veya nasıl tekrar geri yükleme yaparız muamma asıl onu öğrenmek lazım.

(Hocam zaten bizde anlasak sormayız en azından birisi çözüm söylerse hepimiz öğrenmiş oluruz :D )

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2013, 03:17:05

Çözümüde sonunda buldum benim aptallığım yazıyı tam okumamışım :(

http://learn.adafruit.com/beaglebone-black-installing-operating-systems/flashing-the-beaglebone-black

burada detaylı bir biçimde anlatmada vermiş halbuki :(
Kararsız...

Bayramsumbul

Hocam Geçmiş Olsun :).İyi Çalışmalar...
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

muhendisbey

Nand'tan kastım nand flash. Nand flash, normal flash hafızalara göre daha hızlı ancak daha pahalı. BBB'te de nand flash hafıza var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yamak

Alıntı yapılan: muhendisbey - 02 Eylül 2013, 21:01:01
Nand'tan kastım nand flash. Nand flash, normal flash hafızalara göre daha hızlı ancak daha pahalı. BBB'te de nand flash hafıza var.
Beaglebone black'te nand yok e-mmc var.

muhendisbey

Baktım evet e-mmc koymuşlar.
e-mmc ile nand'ı kıyaslarsak durum ne olur? Ben bu kartlarda mmc'yi ilk defa duyuyorum.  Bildiğim kadarıyla da mmc yerini SD'ye bırakmıştı.

metaltrrocker

Yeni konu açmak istemedim.Beaglebone un flash belleği varmı ?(Black olmayan versiyonu)

Firzen

Yok beaglebone rev5(yani beyaz) olanda hafıza yok sadece microSD üzerinden okuma ve yazma yetisine sahip ama Beaglebone rev6(Siyah olan) ise E-MMC haafızaya sahip buda onu sd card takmasanız dahi boot edebilme özelliği veriyor.
Kararsız...

metaltrrocker

Anladım fazla kurcalamadım ama.Bir arkadaşa vermiştim bitirme tezi için.geri aldığımda kurcalamak için sordum.Bence çok mantıksız bişey yapmışlar gibime geldi.

Firzen

Aslına Bakarsanız bir yerde iyi birşey yapmışlar.
Şimdi normalde baeglebone beyaz kullanıyorken şu tarz bir problem oluyor yanlış bir kurulum yaparsanız geri alma sorunu oluoyr ben mesela beyazda yanlışlıkla boot kısmını silmiştim ama siyahta ise sildiğim halde hemen flash kısmından kendini toparladı. Güncelleme ve upgrade için aslında ideal yapmışlar bir de asıl güzel yanı hafıza yetersizliğinde o kısmıda kullnabiliyor.ben 8GB SD kullanıyorum ama yetersiz geldiği zamanlar oluyor.
Kararsız...

metaltrrocker

Alıntı yapılan: Firzen - 03 Eylül 2013, 02:41:06
Aslına Bakarsanız bir yerde iyi birşey yapmışlar.
Şimdi normalde baeglebone beyaz kullanıyorken şu tarz bir problem oluyor yanlış bir kurulum yaparsanız geri alma sorunu oluoyr ben mesela beyazda yanlışlıkla boot kısmını silmiştim ama siyahta ise sildiğim halde hemen flash kısmından kendini toparladı. Güncelleme ve upgrade için aslında ideal yapmışlar bir de asıl güzel yanı hafıza yetersizliğinde o kısmıda kullnabiliyor.ben 8GB SD kullanıyorum ama yetersiz geldiği zamanlar oluyor.
Yok zaten bende keşke beyazı da o şekilde yapsalardı diye dedim:D

Firzen

Aslına bakarsanız ben hala beyazı kullanıyorum elimde boş durmasın diye kullanıyorum ondan sonra projemde de kullanacağım :)
Kararsız...