Araç takip sistemlerini yeniden programlama.

Başlatan snngny, 01 Eylül 2013, 19:09:58

snngny

Merhaba arkadaşlar,

Foruma yeni üye oldum elektronik konusunda sıfır bilgiye sahibim ancak merak ettiğim bir çok şey var. :)

Geçen sene uygulamaya sokmaya çalıştığım bir proje iptal edildikten sonra elimde yüklü adette GPS cihazı kaldı. Altta board resimlerini görebilmeniz için size gönderiyorum. Dışarıdan öğrendiğim kadarıyla cihaz 32 Bit ARM bir MCU'ya sahip. Cihazlardan bir kaç tanesini heba etme uğruna cihazın ve sektörün nasıl işlediğini öğrenmek istiyorum.

Girişi geçtikten sonra gelelim problemime. :P Kendi sunucuma bir kaç adet harita uygulaması yükledim ve şu an yapmak istediğim cihazın sinyal gönderdiği sunucuyu ve sinyalleri düzenleyip kendi sunucuma ve kurduğum harita uygulamasına sinyal göndermesini istiyorum. Bu konuda öğrendiğim kadarıyla sanırım MCU'ya yeniden kodlama yapılması gerekiyor. Bu konuda bana yol gösterip yardımcı olabilecek ya da daha farklı tavsiyede bulunabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Görüntü 1

Görüntü 2

gumush

Elektronik konusundaki bilgi kismini bir kenara koyarsak temel olarak yapilan islem basit ( gurultu , sarsinti vs gibi tasarim problemlerini saymazsak )

GPS module (Koordinat bilgisi )  > Mikroislemci  > GSM module ( bir http adresine bilginin post edilmesi )

sonrasi sunucu tarafinda alinan bilginin kaydedilmesi ve gorsellestirilmesi seklinde. Tabi unite uzerinde SDcard gibi bir kisim var ise bilgilerin burada depolanmasi da soz konusu olabilir.

Hikmet Gumus  izmir

snngny

Öncelikle yanıt için teşekkür ederim.

Şu an olayı biraz daha açma gereği duydum. Bir kaç gün önce açık kaynaklı ve ücretli bazı harita yazılımlarının demo sürümlerini kullanarak harita sunucumu kurdum ve GPS simülatör uygulamaları ile sunucuma bağlanıp sanal aracımı izleyebiliyorum. Ancak benim yapmak istediğim elimde çok yüklü adette bulunan bu cihazları satan firmaya daha fazla para bayılmadan kendi harita sunucum üzerinde kullanmak istiyorum.

Bu yüzden TCP/IP protokolü ile firmanın sunucusuna veri gönderen cihazların aynı protokol ile kendi harita sunucuma veri göndermesini istiyorum ve bunu nasıl yapacağım hakkında maalesef bilgim yok. :) İşin yatırım ve yazılım kısmında bilgide problem yok ancak elektronik kısmı işin içine girince siyah renkli, çok bacaklı devre elemanlarına bakıp "vaay ne şeker şeyler bunlar" diye iç geçirmekten öteye gidemiyorum.  ;D

Her türlü yardımınız lazımdır, şimdiden teşekkür ederim.  ::)

muhittin_kaplan

Hocam SD kart değilde SimKart için olmasın o.

gumush

Yok yok bilgilerin depolanmasi icin soyledim SDcard diye. GSM modul icinde zaten bir simkart takilacak , sanirim direkt daha hatti oluyor.
Hikmet Gumus  izmir

snngny

Cihazlarda SD kart girişi bulunmamaktadır.

Görüntüde görünen giriş yuvası SIM kart için olup cihazlara maalesef dışarıdan herhangi bir modül takılamıyor.

muhittin_kaplan

O iş Nasıl Oacak, SMS atsa Anlarım, Ama GPRS üzerinden bir bilginin alınması için servis sağlayıcının aracılığı gerekmez mi (avea vodafone felan)

gumush

AT komut seti ile yapiliyor.

http://m2msupport.net/m2msupport/at-command-for-http-functions-for-remote-server-data-access/

Tabii telefonlardaki profiller gibi bir GPRS profili olusturuyorsunuz ( yine AT ile )
Hikmet Gumus  izmir

muhittin_kaplan

Tamam Hocam. Bende O Dosyayı İnceliyordum. AT komutlarıyla bir GPRS oturum oluşturup, bilgileri göndermek gerekiyor net e.

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2013, 22:20:44

modülde, MCU nun programlama uçları yok sanırım.

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2013, 22:26:39

Ortadaki 5 adet Hole programlama uçları.

CLR

programlama uçları var, SWD ile programlanıyor
Knowledge and Experience are Power

electronikci

Konu ilgimi çektiği için üye oldum. Bu konuyla daha önce uğraşmıştım ve bilgiliyim. Cihaz programlaması yapabiliyorum. Sizde kaç adet bu üniteden var acaba?

gumush

Hikmet Gumus  izmir