Bir türlü Olmadı. Omuyor.. Olmuyor.. Olmuyor..

Başlatan escapeto, 01 Eylül 2013, 21:34:56

escapeto

Merhaba arkadaşlar..

Elimde TB6560 kart var. Ve 3 adet Nema23 23LM-C355-P6V motor var. Pek bu işlerden anlamama rağmen girişimde bulundum. Aşağı yukarı 14 forum sitesinde 300 e yakın sayfa okudum. Gece yarılarına kadar bununla uğraşmaktan işe geç kalıyorum:)

Artık buraya yazmaktan başka çarem kalmadı.

Ben tezgahın mekanik kısmına başlamdan önce kartı ve motorları test etmek istiyorum. Güç kaynağım 12 volt 9 amper. Motorlar da yukarıda bahsettiğim motorlar. Bayağı bir uğraştıktan sonra 64 bit win7 de bu işin zor olduğunu öğrendim. Başka bir bilgisayarda usb to lpt ara kablosu ile kartı bilgisayara bağladım.

Portu bulup yazdım. İnternette edindiğim ve forumlardan edindiğim bilgilere göre port ve motor ayarlarını yaptım.
Öncelikle şu anda karta yanlızca 1 adet motor bağlı X eksenine. Bu şekilde motoru tab tuşu ile çıkan ekrandan hareket ettirmeye çalışıyorum fakat yön tuşlarına 1 haftadır değişik ayarlar ile deneyerek basmama rağmen tık yok. Karta elektrik bağlı iken usb kablosunu çektiğim de motorda küçük bir hareketlenme oluyor. Sonra duruyor.

Karta bütün motorları bağlayarak denemelimiyim ve ya swich bağlantılarını felan da mı yapmam lazım. Alttaki resimler de herşey görünüyor. Ayarları en son internette bulduğum mach3 ayarları diye bir pdf den aldım.

Yardımcı olabilirseniz sevinim.. Şimdi den teşekkür ederim.

Buradaki mavi ayarlar doğru şekilde mi acaba bununda etkisi olabilir mi?

Motor kablolarını da bu şekilde bağladım.

Kırmızı -> XA+
    Siyah  -> İptal
    Sarı    -> XA-
    Mavi   -> XB+
    Beyaz -> İptal
    Turuncu-> XB-

Sonuç Sıfır:) Başka bir ayar yapmamıza gerek olmadan bu şekilde motorlara hareket verilebileceğini okudum bir çok yerde. Artık nerede hata yaptım bilemiyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski Klasör

Motordaki ortak uçları neden bağlamadın yada iptal ettin?

kantirici

usb to lpt çeviriciler sadece yazıcılarda işe yarıyor diye biliyorum.

gumush

Ne yazikki mach3 lpt ceviriciler ile calismiyor. Paralel portu olan bir bilgisayarda calistirmaniz gerekli.
Hikmet Gumus  izmir

escapeto

Ortak ucları neden iptal ettim. Bende ki kartta 4 giriş vardı. Forumlardan da öğrendiğim kadarı ile o ikisini iptal etmem gerekiyormuş.
Çevirici ile çalışmıyor demek en kısa zamanda bir lpt portta denemeliyim. O zaman ayarlarımda bir problem yok. Yanlız şu var portu lpt port test eden programla test ettiğimde ve mach3 ün içindeki (ilk resim) portları gösteren ışıkların çoğu yanıyor. Hepsi mi yanması lazım onların?

escapeto

Bir de işaretlediğim yerdeki 3 ışık sürekli yanık kalıyor yanındaki iki ışık hiç yanmıyor. Bu ışıklar neyi ifade ediyor acaba? Hep yanmalı mı yoksa durumu nasıl olmalı?

diot

MAch3 lpt portu hardware olarak açar ve port uçlarına bit olarak erişir. usb to lpt çeviriciler lpt port virtual modda açar ve yazılım desteği ile kullanır. SONUÇ : MACH3 için usb to lpt çeviricileri kullanamazsınız.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: diot - 02 Eylül 2013, 09:39:36
MAch3 lpt portu hardware olarak açar ve port uçlarına bit olarak erişir. usb to lpt çeviriciler lpt port virtual modda açar ve yazılım desteği ile kullanır. SONUÇ : MACH3 için usb to lpt çeviricileri kullanamazsınız.

hayallerim suya düştü desem yeridir hocam.Bende bu yakınlarda hem kendime hemde mekaniği hazır olan arkadaşımın cnc sisine böyle bir donanım kartı alıp takacaktım.İyiki yazılanlara denk geldim yoksa boşuna tırmalayacakmışım..

Bende aynı arkadaş gibi usp lpt port dönüştürücü alarak lpt port elde etmeyi düşünüyordum..Kısmet artık parelel portu olan bi pc alıcaz..

ErsinErce

PCMCIA LPT çeviriciler yeni nesil bilgisayarlar için direk paralel port olarak çıkış verebiliyor.
laptoplarda bu şekilde kullanabilirsiniz veya masaüstü için pci - lpt kart alabilirsiniz

illa usbden çözülsün istiyorsanız usb- pcmcia -> pcmcia- lpt olarak denemek lazım

malaga

Parelel portlu bir bilgisayar bulmanıza gerek yok pcı parelel portlu kartlar satılıyor bu kartaları bilgisyaraınıza takaraku çalıştırabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2013, 15:47:06

aşagıdaki linkteki kart işinizi rahatlıkla çözecektir.

http://www.vatanbilgisayar.com/Ba%C4%9Flant%C4%B1%20Cihazlar%C4%B1%20ve%20%C3%87eviriciler/s-link-sl-pp01-sl-pp01-pci-den-paralel-1-port-kart/productdetails.aspx?I_ID=45891
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

diot

Usb den dönüşen kartlar çalışmaz, her ne ad altında olursa olsun.  Bu linkteki mach3 uyumlu kontrolör ler ile kullanabilirsiniz.
http://www.ebay.com/itm/3-Axis-MACH3-CNC-USB-200KHz-Breakout-Board-Interface-New-/161090250009?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2581ba2519

Bunu genelde laptop ile ncnc kontrolü sağlamak için kullanıyorlar.

ErsinErce

usb pcmcia kartlar windows tarafından direk tanınıyor ekstra driver kullanılmıyor
aşağıdaki videolarda ise pcmcia üzerinden kartın direk lpt olarak görüldüğünü ve mach3 den çalıştığını görebilirsiniz.

usb nin direk lpt desteği  yok ama pcmcia desteği üzerinden lpt desteği olabilir. bu amaçla denenebilir kanısındayım
yakın zamanda almayı planlıyorum gelişmeleri yazarım

Pcmcia LPT tb6560 test

cnc mach3 pcmcia lpt.AVI

diot

pcmcia laptoplarda kullanılan pci benzeri bir arabirimdir. buradan takılan donanımlar hardware modda kullanılır. Yani pcmcia lpt port takarsanız kullabilirsiniz.

Başka bir sürücü : http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=mach3%20usb%20interface&source=web&cd=9&ved=0CFgQFjAI&url=http%3A%2F%2Fcncdrive.com%2FMC%2FUC100%2520datasheet%2FUC100%2520users%2520guide.pdf&ei=hY0kUoiqAYiTtAbkrYCoCA&usg=AFQjCNELv1j7-VbLWCNxQh-4EdG0ob5X9g&bvm=bv.51495398,d.Yms&cad=rja

vedo35

Ben kendi galep-4 universal programlayicimi laptopumbda kullanmak istedim bunun icin usb yi lpt ye cevirici aldim olmadi. Daha sonra xpress ten lpt ye donusturucu aldim gene olmadi. Meger bu donusturuculer sadece ecp gibi calisip sadece printerlar icinmis diye ogrendim. Sonrada uretici firmadan ogrendigime gore olmuyormus. Fiziksel lpt port olmasi lazimmis.  Bu yuzden desktop pc de kullanmak zorunda kaldim. Pcmcia varsa 32 bit windows -7 de deneyin birsey cikmaz cok pahali degil.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

gumush

PCIMCIA ile denedim ancak calismadi. Masaustu bilgisayarlara takilan PCI' kartlarda sorun yok.
Hikmet Gumus  izmir