Yardımınıza ihtiyacım var- led yakma söndürme döngü-

Başlatan trukla, 02 Eylül 2013, 15:28:53

trukla

merhaba arkadaşlar üstadlar;
öncelikle hepinize teşekkür etmek istiyorum çok güzel paylaşımlar mevcut forum sayfasında.bu konuda yeniyim cok az bir bilgiye sahibim ve ilgilenmek istiyorum basit bir pig programlayıcı satın aldım.ve gerekli programları yükledim(pic c-proteus8) eksiğim varsa düzeltirseniz sevinirim.
    ikinci olarak yapmak istediğim şey 5 adet ledi eş zamanlı olarak 4 kez yanıp sönmelerini sağlamak ve 5. kez yandıklarında sönmeden sürekli yanmaları devam ettirmek taaki butona basmayı bırakana kadar.Dediğim mevzu butona basılıyken devam edecem yani örneğin butona bastık led 3 kez yandı söndü o ara butonu bıraktık diyelim tekrar butona bastığımızda ledlerin yanıp sönmelerini en baştan almalarını istiyorum.Birde gelen akım 12 volt ve çıkışında 12 volt olması gerekli mecburen düşürücü falan kullanmalıyım kartın inputuna outputuna..program ve devre şeması konusunda ne yapabilirim nasıl yapabilirim yardımcı olursanız cok sevineceğim iyi çalışmalar

Bayramsumbul

Merhabalar...XC8'mi Kullanıyorsunuz?

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2013, 16:25:40

Bu Arada İşinize Görebilen Kod.
#include <xc.h>
#pragma config BOREN = OFF, CPD = OFF, FOSC = INTOSCIO, MCLRE = OFF, WDTE = OFF, CP = OFF, LVP = OFF, PWRTE = OFF
#define _XTAL_FREQ 4000000
void main(void)
 {
	 TRISA=0x01;
	 TRISB=0x00;
	 PORTA=0x00;
	 PORTB=0x00;
	 while (1)
	 {
		 PORTB=0x00;
		 if((PORTB & 0x01)==0x01)//Buton Basılmışsa
		 {
			 PORTB=0x1E;
			 __delay_ms(500);
			 //Yandı 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x00;
			 __delay_ms(500);
			 //Sondu 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x1E;
			 __delay_ms(500);
			 //Yandı 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x00;
			 __delay_ms(500);
			 //Sondu 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x1E;
			 __delay_ms(500);
			 //Yandı 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x00;
			 __delay_ms(500);
			 //Sondu 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x1E;
			 __delay_ms(500);
			 //Yandı 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x00;
			 __delay_ms(500);
			 //Sondu 500 Ms Bekledi
			 PORTB=0x1E;//Yandı
			 while((PORTB&0x01)==0x01){}//Buton Bırakılana Kadar Bekle.Başa Dön
		 }
	 }
}
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Mr.Java

Bu iş için döngüleri inceleyiniz.do-while ve for veya while işinizi görecektir.Siz yazın biz yardımcı olalım.

trukla

ilgi ve alakan için cok teşekkür ederim bayramsumbul. fkarizmatik sanada hak veriyorum bir yazayım kendi kendime becerebildiğim kadarıyla :) burada paylaşırım hatalarımı düzeltirsiniz tekrar teşekkürler saygılar

Bayramsumbul

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 02 Eylül 2013, 16:34:59
Bu iş için döngüleri inceleyiniz.do-while ve for veya while işinizi görecektir.Siz yazın biz yardımcı olalım.
Bende Onu Söyleyecektim..Ama Arkadaş Yeni Başlamış Bir Şeycik Olmaz Her Halde :)
Şunu Söylemeyi Unuttum.Ledler Portb 1,2,3,4'e Bağlı.Buton İse.Portb 0.Bu Arada Ledler Tek Pinden Kontrol Edilebilir.(Tabi Gerçekte Değil Transistor Gereklidir!!!)
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

trukla

bir sorum daha olacak proteusta denemek istiyorum pic c de programı yazdım ama proteusta entegrenin içine hangi formatta atacağımı bilmiyorum bu konuda bana bi yardımcı olabilir misiniz.pic c de program kodlarını yazdıktan sonra nasıl kaydetmeliyim ya da proteustan nasıl açmalıyım vs.

aboo67

Alıntı yapılan: trukla - 03 Eylül 2013, 14:15:54
bir sorum daha olacak proteusta denemek istiyorum pic c de programı yazdım ama proteusta entegrenin içine hangi formatta atacağımı bilmiyorum bu konuda bana bi yardımcı olabilir misiniz.pic c de program kodlarını yazdıktan sonra nasıl kaydetmeliyim ya da proteustan nasıl açmalıyım vs.

http://imageshack.us/photo/my-images/529/compile_ok.jpg/

Hex formatında yükleyeceksin öncelikle projeyi derlemen gerekli derlendiğinde bir hata bulmazsa proje nereye kayıtlıysa oraya hex olarak kayıt eder

trukla

Alıntı yapılan: aboo67 - 03 Eylül 2013, 18:11:17
http://imageshack.us/photo/my-images/529/compile_ok.jpg/

Hex formatında yükleyeceksin öncelikle projeyi derlemen gerekli derlendiğinde bir hata bulmazsa proje nereye kayıtlıysa oraya hex olarak kayıt eder

çok teşekkürler