Flow sensör yada benzer bir sensör arıyorum

Başlatan muhendisbey, 02 Eylül 2013, 23:01:58

muhendisbey

Su akışının olup olmadığını anlayacak bir sensöre ihtiyacım var. Piyasada flow sensörler var ancak hem pahalı hem de aradığım basınçta bulmak çok zor. Miktar önemli değil aktığını anlayayım yeter. Ucuz yollu böyle bir sensör biliyor musunuz?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Okan AKÇA

micco elektronik akış sensörü   fiyatlarıda uygun,montajı basit

muhendisbey

Alıntı yapılan: cyclone - 02 Eylül 2013, 23:11:52
micco elektronik akış sensörü   fiyatlarıda uygun,montajı basit
Az çok aradığım özelliklerde, tek beğenmediğim plastik gövde yapısı, daha çok bana metal gövdeli bir sensör lazım. Fiyatı nedir yada ne aralıkta bir bilginiz var mı? Sorun şu, sensör basınçta patlamamalı.
http://www.micco.com.tr/as100.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yasin_arsln

Kapasitif sensör ile deneyebilirsin. Ayarlanabilir yapısıyla; eğer hortum vb. bir cismin içerisinden geçiyorsa sıvı ayar yaparak sadece sıvı olduğu zaman sinyal alabilirsin. Balluf ürünlerine bakabilirsin.

muhendisbey

Alıntı yapılan: yasin_arsln - 03 Eylül 2013, 09:22:07
Kapasitif sensör ile deneyebilirsin. Ayarlanabilir yapısıyla; eğer hortum vb. bir cismin içerisinden geçiyorsa sıvı ayar yaparak sadece sıvı olduğu zaman sinyal alabilirsin. Balluf ürünlerine bakabilirsin.
Güzel düşünce ama basınç çok olduğu için borular metal. Suyu bu şekilde algılamak zor. Belki ultrasonik sensör + TDC olabilir bu da işi uzatır. Hazır al tak tarzı arıyorum. Aramadığım yer kalmadı. Olmazsa cyclone'un dediği sensörü deneyeceğim. Ama sağlıklı olmasını beklemiyorum. Çünkü sistemde metal su borusu kullanılıyor ve basınç çok yüksek.

mustafa_cmbz

Bu aralar ec metre tarzı birşey ile uğraşıyorum.Şöyle düşün aslında suyun tuzluluğunu ölçüyorsun ve senin sistemde de su devamlı akacağı içi devamlı oynayan bir değer elde edebilirsin gibime geliyor bundan esinlenerek iki metal pim ile basit bir sensör yaparak adc den okuma yaparak algılama yapabilirsin diye düşündüm....

bunun ile beraber şayetatıyorum bir vana veya vaf tarı birşeyin sonuna koyarsan bu sensörü ve suyun aktığı hattın ucu boşta olursa yani atıyorum bir sıkıntı oldu valf yada vana arızalandı ama su akmıyor ( böyle bir durumda yine borularda su kalmıyorsa tabikide ) ise direkt 1-0 olarak ta algılatma yapabilirsin..

http://tekdag-elektronik.blogspot.com/2013/07/basit-ec-tds-ppm-metre.html

muhendisbey

Muhittin hocam linki inceledim fiyat listesi istedim. Fiyatı uygun olursa kullanabilirim.

muhittin_kaplan

Tanımam, Arayınca Bu çıktı kontrolkaleminde.

muhendisbey

Muhittin hocam projenin kendisi kadar tutuyor kendisi 284 EURO
Benim aradığım çözüm 20-30TL civarında.

ipek

bir ara elektor'larda görmüştüm ,boruya piezo buzzer bağlı delme kesme ıvır zıvır yok ,boruyu dinliyor 12f675 ile az, çok, su gitti gibi ikazlar var,sayıyı hatırlamıyorum. piyasada yine boruyu delip kesmeden ulrasonik flow'lar var fakat uçuk pahalı.

muhendisbey

Bu işin bu kadar zor olacağı aklımın ucundan geçmezdi. Su akıyor yada akmıyor yapacağı bu. Ekonomik ne basınç sensörü bulabildim, ne flow sensörü bulabildim. Çok garip. Ben mi üretsem ne... Çok zor da değil imalatı. Çok farklı teknikler var. Ekonomik yöntem çok.

JKramer

Sizin fiyat aralığında ancak böyle plastik olanlardan var. Bir de hassasiyet ayarlama sorunu var; ne kadar su akarken var kabul edilecek gibi. Daha pahalı olanlarda metal yaprakları değiştirerek belli bir yere kadar ayarlama yapılabiliyor sanırım ama sonuçta mekanik bir tespit söz konusu. Bunun dışında analog bir saat bağlayıp (bunlar pahalı olmuyor) yüksek basıncın ne kadar yüksek olduğunu tespit etmeniz daha sağlıklı olabilir; belki plastik olanların max. basıncı yeterli gelecektir.

Okan AKÇA

ucuz olsun iyi olsun :D
kaliteli bir ürün arıyorsanız jumo 800tl civarımda

muhendisbey

Aslında tam olarak istediğim şu
Bir boru ve içerisinde dijital basınç sensörü
Çok şey mi istiyorum :)
Belki manometre gibi birşey olabilir

aradığımı buldum gibi
http://www.aliexpress.com/item/10-units-Electronic-Flow-Sensor-Electronic-Flow-Meter-1-30L-M-for-solar-water-heater/703361167.html