smps yapım sorunu mosfet yük olmadan patlıyor

Başlatan sagamen, 04 Eylül 2013, 12:15:40

sagamen

merhaba arkadaşlar    once herkese kolay gelsin    8)  37 v  1.2 amper gücünde ac-dc  bir devre tasarladım ama ne varki yükte iken  gayet verimli bir şekilde calısıyor ama  yük olmadıgı  zaman  95 volt goruyorum  1 sanıye sonra sigorta ve mosfet  hayatına son veriyor  bunun sesbi hakkında bilgisi olan arkadaşların derin tecrüberini esirgememelerini diliyorum saygılarımlahttp://imageshack.us/photo/my-images/41/kowh.png/
herkEse kolay gelsin

sadogan

Geribesleme devren sağlıklı çalışmıyor ise çıkış gerilimin başını alıp gidebilir.

z

Çıkışı asla yüksüz bırakma. Çıkışta yük olmasa bile güçlü bir dirençle 1w kadar güç harca.

Aksi takdirde trafonun kaçak endüktansı yüksek ise duty çok düşük dahi olsa sekonderde oluşan yüksek genlikli iğne palslar yük olmayışından dolayı çıkış kapasitöründe voltajın alıp başını gitmesine neden olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Ben de benzer şeyi düşündüm, geribesleme devresinin çalışırlığını ciddi şekilde kontrol ediniz. Anahtarlama devresi, sürekli PWM darbe genişliğini artırmaya çalışır, geribesleme ile bunun istenilen belli degree gelmesi sağlanır ve çıkış voltajı sabitlenir. Geribesleme olmazsa darbe genişliğinin sürekli artışına bağlı olarak çıkış voltajı sürekli yükselir.

sagamen

geri beslemede bir sorun yok  gibi  kucuk bir yuk denemesi de yaptım  maalesef olmuyor  ve halen denemelerim devam ediyor  :'(
herkEse kolay gelsin

HexfeT

Yüksüz ya da hafif yük olduğu halde 95v görüyorsanız sorunun geri beslemede olduğu çok net. Verdiğiniz linkte detaylar görülemiyor. Resim büyük görüntülenemiyor.

erkan614

primer sense bir devre bu primer de aux sarımını düşür veya opto ile sekonderden besleme al