CRT MONİTOR VGA KABLO SORUNU

Başlatan repairini, 06 Eylül 2013, 18:15:00

repairini

Selamun aleykum ustalarım bende Samsung SyncMaster 997mb CRT monitor var bunun vga kablosu koptu ve vga kablosunun ucuda kayboldu şimdi buna ben 3-4 tane kablo denedım ama tam rengi tutturamadım

1 tanesınde yeşil renk veriyor birisinde kırmızı renk veriyor bazısınd renk vermıyor
nasıl takabılırım ustalarım bunu şeması varmıdır azcık bakdım bulamadım hiç bi el atarmısınız

NOT:fiyatı 30-40 tl ugrasma demeyın:) bunu ogrenmek istiyorum elektronik ve okadar param yok şuanda:D

Kabil ATICI

SAMSUNG 997DF S SYNCMASTER CRT (TÜPLÜ) MONİTÖRÜN VGA BAĞLANTI ŞEMASI (15 PIN) AŞAĞIDAKI GİBİDİR
(NOT: KENDİ MONİTÖRÜM DEN BAKARAK BU RENK SIRALAMASINI ALDIM)
1:KIRMIZI (kalın kablo)
2:YEŞİL (kalın kablo)
3:MAVI (kalın kablo)
4-5-6-7-8:TOPRAK (SİYAH)
9:SARI (ince kablo)
10:SİYAH (ince kablo)
11:TOPRAK (SİYAH)
12:TURUNCU (ince kablo)
13:GRI (Kalın kablo)
14:MOR (ince kablo)
15:BEYAZ

Ek:Aceleyle bir forumdan aldım ve adını eklemeyi unuttum o yüzden yazıyı hazırlayan kişiden ve forumdan özür diliyorum.
ambar7

repairini

deniyem ustam inşallah olur birde ustam benim deniycegim vga kablosu ile monitorun kablo renkleri uymuyor veya vga söketi takıp deneyım sonucu yazarım ustam

repairini

ustalarım denedım ama olmadı yine bu sefer goruntu yok ben buna nasıl bi  vga soketini takabılırım şimdi

belli kısımlar var ambar7 hocamın dedıgı gıbı Şimdi monjtörün görüntü vermesi için;
R-kırmızı
G-yeşil
B-mavi
renk sinyalleri (bunlar zaten kendi içinde ekranlı kabloları vardır)

ve
H ve V senkron (yatay ve düşey) sinyallerini iletilmesi gerekir. Bunlar olmazsa olmaz.

bunları taksam ama hangi kablo onları biliyorum H ve V senkron bunları nasıl ogrenırım soketı takrım
ustalarım bı el atın