ARM'nin PIC den üstünlükleri neler neden çoğu cihazda ARM kullanılıyor?

Başlatan musti463, 07 Eylül 2013, 00:18:56

musti463

ARM'nin PIC den üstünlükleri neler neden çoğu cihazda ARM kullanılıyor?
Mustafa Emir SADE

XX_CİHAN_XX

Uzun uzun ARM da şu var bu var diye saymaya gerek yok. Tek cümle yeterli. Performans/Fiyat oranı PIC'lerle kıyaslanmayacak kadar yüksek olan MCU lardan bahsediyoruz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

musti463

Bence özellikler,farklar sayılsa iyi olur. PIC bilip de "ARM de neymiş aynı işi PIC de yapıyor" deyip ARM den habersiz kalınmamalı.Eğer ARM,PIC den üstünse hangi konularda avantajlı, hangi konularda dezavantajlı olduğu bilinirse insanları ARM ye teşvik etmiş oluruz.Mesela ben :) PIC'i biliyorum fakat aynı işi yapıyor diye ARM yi öğrenmekten üşeniyorum ki benim gibi çok insan olduğunu da düşünüyorum.Ülkemizde PIC bilenlerin sayısı hayli fazla ona nazaran ARM kullanmayı bilenlerin sayısı az.Bu sayının artması ülkeye de faydalı olur kanaatindeyim.Sonuçta Samsung,iPhone gibi dev firmalar dahi ARM tabanlı işlemciler kullanıyor,kullanıyorlarsa vardır bir keramet :)
Mustafa Emir SADE

Mr.Java

Üstünlük demiyelim de geleceği parlak bir sistem ARM.Yukarıda da bahsetmişsiniz zaten.Fakat senin böyle pıc avr arm texas diye çelişkiye girmemen gerekir.Herhangi bir chipte uzmanlaşman senin için en iyisi olacaktır.Yoksa diğer üretilen tüm chiplerin satış politikası Microchip'in satış yelpazesine ulaşmak için çıkarttıkları sistemler.Hepsinin tek farkı fiyat gözümde.Ha ARM çok yüksek hızlarda çalışabiliyordur belkide fakat yaptığımız projeler ne kadar profesyonel onuda hesaba katmak lazım.

MrDarK

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 07 Eylül 2013, 09:34:40
"fakat yaptığımız projeler ne kadar profesyonel onuda hesaba katmak lazım."

Profesyonellik bir yana , bence hıza ihtiyac var mı bu projede onu sorgulamak lazım :) Dar bir caddede kaplumbağa ile gitmişsiniz veya ferrari aracıyla gitmişsiniz arada ne fark var :) Herşey yerinde güzel hepsinin kendine ait kulvarı var (:

ARM bu işe yeni başlayanların kafalarını karıştıracak kadar çok detaya sahip. Kısaca daha emekleyemeyen birine hadi koş demek gibi birşey. Herşey sırayla önce genel logic unitelerden başlayıp ondan sonra MCU ondan sonra Mikroişlemci :)

Cin olmadan adam çarpmayalım olay bu :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Okan AKÇA

Hicbir zaman tlf yada mobil çihazlar yapmıyacagım zaten yapamamda yaptıgım iş kücük kontrol kartları  pic bu güne kadar bütün işlerimi cözdü  ancak başka bir işlemci ögrenseydim bugun arm mimarili ürünler kullanıyor olurdum.Yapılabilecek  en mantıklı cözüm belirli bir işlemci ile çalışmak

musti463

Alıntı yapılan: cyclone - 07 Eylül 2013, 10:02:13
Hicbir zaman tlf yada mobil çihazlar yapmıyacagım zaten yapamamda yaptıgım iş kücük kontrol kartları  pic bu güne kadar bütün işlerimi cözdü  ancak başka bir işlemci ögrenseydim bugun arm mimarili ürünler kullanıyor olurdum.Yapılabilecek  en mantıklı cözüm belirli bir işlemci ile çalışmak

katılıyorum
Mustafa Emir SADE

Gökhan BEKEN

ARM tabanlı mikrodenetleyiciler sadece bir firma tarafından üretilmediği için(ATMEL bile çıkartmış) ürün çeşitliliği ve fiyat çeşitliliği bol, pic ile kıyaslanırsa daha hesaplı.

Türkiyede bulunup bulunmaması hiç önemli değil yakında herkes doğru yolu bulacak. 2 sene önceki arm kullanan sayısı ile şimdiki arm kullanan sayısı bir değil...

ARM tabanlılar 32 bit, mikrochip ürünleri 8 bitten başlıyor, bu kriterde hangisinin üstün olduğuna siz karar verin, 8 bit 16 bit 32 bit çeşitliliği olduğu için microchip mi, en düşük özellikli serisinde bile 32 bit kullanabileceğiniz ARM mı?

STM32F4 DISCOVERY geliştirme kartını geçen hafta 45 liraya aldım hemde Türkiyeden... Bu özelliklere sahip microchip ürünü bir kartı Türkiyeden kaç liraya bulabilirsiniz? Bulabilir misiniz?

Pic tabanlı geliştirme kartlarında işletim sistemi kurulduğunu görmedim ama, BeagleBoard, Beaglebone, raspery pi gibi arm tabanlı kartlarda Linux, windows ce, ve android kurulabiliyor. Elektronikten anlamasanız dahi, işletim sistemi üzerinden java, c, c++ ile oluşturduğunuz yazılımlarınızı çalıştırabilirsiniz.

ARM hakkında Türkçe kaynak az ama yok değil, herşeyi Türkçe öğrenmeyi beklemekte iyi birşey değil zaten.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

X-Fi

Aklı olan pici bıraksın artık 8 bit STM8 serisine 0.2$ fiyat veriyorlar, 32k flash eeprom vs. embedded sistemde fanatik olmak gereksiz bişey MCU ya değil IDE lere yönelin işi yaptıran  kısım burası.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

Alıntı yapılan: X-Fi - 07 Eylül 2013, 14:29:52
Aklı olan pici bıraksın artık 8 bit STM8 serisine 0.2$ fiyat veriyorlar, 32k flash eeprom vs. embedded sistemde fanatik olmak gereksiz bişey MCU ya değil IDE lere yönelin işi yaptıran  kısım burası.
0.2 iyiymiş. Hangi seri?

XX_CİHAN_XX

Aynen öyle hocam. PICler her yerde rahat bulunuyor ve ne yazık ki üniversite ve liselerde hala PIC ler gösteriliyor diye fanatiklik devam ediyor ve ARM ler köşe başındaki malzeme satıcılarına kadar yaygınlaşmadıkça da PIC ler populerliğini korumaya devam edecektir. Ne PIC için ne de ARM için fanatik olmaya gerek yok. İşin özü hangisi işinizi görüyorsa onu kullanın ama şimdi kullanmasanız dahi ileride daha geniş kapsamlı projeler yapacağınız zamanda ARM lere yönelmeniz gerekecektir. Yada seri üretim durumlarında fiyat cazibesinden yararlanmak için yine gerekecektir. Uzun lafın kısası daha öncede dediğim gibi yerine göre ne gerekiyorsa onu kullanın fanatikliğe gerek yok ama REGAL reklamı olaya güzel bir bakış açısı kazandırabilir. Her işi yapan ürün daha ucuza varsa neden PIC? :)

Gökhan BEKEN

Biraz daha teknik özelliklerinden bahsedecek olursak,
barış samancı-arm-LPC2000 kitabından bir alıntı:
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: Klein - 07 Eylül 2013, 14:43:14
0.2 iyiymiş. Hangi seri?

http://www.st.com/web/catalog/mmc/FM141/SC1244

Alıntı yapılan: X-Fi - 07 Eylül 2013, 14:29:52

serdararikan