16 bit wav file

Başlatan Tanrın Oğlu, 07 Eylül 2013, 21:58:34

Tanrın Oğlu

nette aradım ama 16 bit wav file ın yapısını anlayamadım. elinde döküman olan arkadaşlar var mı? örnek olması için mono, 44100 hz olabilir. stereo ya şimdilik gerek yok. mono yu çözebilirsek, stereo da ardından gelir. tr, ing. farketmez. elinde döküman olan arkadaşlar, dökümanlarını burada paylaşabilirler mi?

-Hasan-

Hocam bir ara basit bir WAV player çalışması yapmıştım. Ses bilgilerinin başlangıç adresini bilgisayardan bulup, programın oradan okumaya başlamasını sağlıyordum. 8 bitlik ses byte ' ları arka arkaya geliyordu. Ancak 16 bit ' te durum nedir bilmiyorum. Deneyerek bulunabilir. Mesela 2 byte okursunuz ilk okuduğunuzu yüksek byte, ikinci okuduğunuzu düşük byte olarak değerlendirip bakarsınız, olmadıysa tam tersini yapıp denersiniz.

Benim yaptığım da mono bir sistemdi. Stereo hakkında aklımda iki sistem var; sağ ve sol kanlın bilgileri yine belirli bir adresten başlayıp sağ-sol-sağ-sol şeklinde sırayla gidiyor aynı bölgede yer alacak şekilde, veya sağ ve sol ses bilgilerinin bulunduğu bölgeler farklı oluyor. Yani sağ ses bilgileri farklı bir bölgede, sol ses bilgileri farklı bir bölgede olmak üzere. Stereo ' da bu iki sistemden birisi vardır tahminimce. Ancak kesin durum nedir bilmiyorum.Belki bilen arkadaşlar çıkar.

İyi çalışmalar.

Erol YILMAZ

Tanrın Oğlu

bu link i inceledim. stereo yu anlatıyor. stereo ya şuan ihtiyacım yok. bellek alanım kısıtlı.

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2013, 16:11:42

Alıntı yapılan: -Hasan- - 11 Eylül 2013, 14:33:37
Hocam bir ara basit bir WAV player çalışması yapmıştım. Ses bilgilerinin başlangıç adresini bilgisayardan bulup, programın oradan okumaya başlamasını sağlıyordum. 8 bitlik ses byte ' ları arka arkaya geliyordu. Ancak 16 bit ' te durum nedir bilmiyorum. Deneyerek bulunabilir. Mesela 2 byte okursunuz ilk okuduğunuzu yüksek byte, ikinci okuduğunuzu düşük byte olarak değerlendirip bakarsınız, olmadıysa tam tersini yapıp denersiniz.

Benim yaptığım da mono bir sistemdi. Stereo hakkında aklımda iki sistem var; sağ ve sol kanlın bilgileri yine belirli bir adresten başlayıp sağ-sol-sağ-sol şeklinde sırayla gidiyor aynı bölgede yer alacak şekilde, veya sağ ve sol ses bilgilerinin bulunduğu bölgeler farklı oluyor. Yani sağ ses bilgileri farklı bir bölgede, sol ses bilgileri farklı bir bölgede olmak üzere. Stereo ' da bu iki sistemden birisi vardır tahminimce. Ancak kesin durum nedir bilmiyorum.Belki bilen arkadaşlar çıkar.

İyi çalışmalar.

wav little endian şeklinde kodlanmış. yani 0x1234 -> 0x34, 0x12................. şeklinde saklanıyormuş.

leblebitozu

İyi incelememişsin;

linkte gösteriyor;

22        2   NumChannels      Mono = 1, Stereo = 2, etc.

Mono olursa her 16 bitlik data bir sample, stereo olursa 16 x 2 sağ kanal, sol kanal

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: leblebitozu - 11 Eylül 2013, 16:44:24
İyi incelememişsin;

linkte gösteriyor;

22        2   NumChannels      Mono = 1, Stereo = 2, etc.

Mono olursa her 16 bitlik data bir sample, stereo olursa 16 x 2 sağ kanal, sol kanal

şuan 16 bit wav çalabilecek donanımım yok. linkte stereo anlatılıyor diye çok iyi incelememiştim ama 44. byte tan sonra 16 bit bit sample ların olabileceğini tahmin ettim. şimdi yeniden inceledim ve hakılınız. bende hakılıymışım.

stereo da ise şöyle,

ilk 16 bit sample left
ikinci right
üç left
..
.
..
.
.

şeklinde gidiyor olması gerekli. yanlışım varmı bilemiyorum?