Çıkma Kondansatörler Hakkında - 2

Başlatan dijital74, 08 Eylül 2013, 00:09:00

dijital74

Merhaba Arkadaşlar

Bir kapasitemetre aldım. Elimdeki tüm kondansatörleri ölçüp bozuk olanları ayırmak istiyorum. Bir kondansatörün düzgün kabul edilebilmesi için üzerinde yazan değerden ne kadar sapma payı vardır ? Elektrolit , seramik ve diğer türler için ayrı ayrı değerlendirebilir miyiz ?

sadogan

Elektrolitik kondansatörlerin ömürleri 7-8 yıl kadar diye biliyorum.
çıkma olanların güvenle kullanılabileceğini düşünmüyorum.

dijital74

Dirençlerde de tolerans vardır. 1k direncin değeri tam olarak 1k olmayabilir. Farklı tip kondansatörler için kabul edilebilir tolerans nedir ? Benim öğrenmek istediğim bu. Mesela geçende 330 uF bir  elektrolitik kondansatörü kapasitemetre ile 310 uF olarak ölçmüştüm.

polleme

Genelde standart ürünlerde tolerans %10 olarak bilinir.

islergucler

Kapasiteler kaç paraki bozuk olmayanları anlamaya çalışmak ?
Sadece malzeme erişimi imkanı sıkıntılı ise düşünülebilir. Aksi halde çöpe atmak en etkili çözümdür.

dijital74

Elektronikten para kazanmıyorum. Bu işi sadece hobi amaçlı yapıyorum. Tüm değerde kondansatörlere sahip olmak bana uygun bir çözüm değil. Elimdekileri atarsam, her proje için birkaç kondansatör siparişi geçmem lazım. Kondansatör çıkmaysa eğer, bağlamadan önce ölçer ona göre kararımı veririm artık.

AYKIRI

Alıntı yapılan: dijital74 - 08 Eylül 2013, 10:18:05
Elektronikten para kazanmıyorum. Bu işi sadece hobi amaçlı yapıyorum. Tüm değerde kondansatörlere sahip olmak bana uygun bir çözüm değil. Elimdekileri atarsam, her proje için birkaç kondansatör siparişi geçmem lazım. Kondansatör çıkmaysa eğer, bağlamadan önce ölçer ona göre kararımı veririm artık.

bende çok çıkma ürün kullanıyorum. ulaşım zor oluyor. kondansatör için konuşmak gerekirse besleme katında kullanılmamış olanları kullanabilirsiniz sorun çıkarmaz. 330uf için uzun süre atıl kalmadıysa 300-320 uf arasında değer görürsünüz çok hassas değilse heryerde kullanabilirsiniz şişmiş olanlar çalışıyorsada kullanmayın. (her elemanı tek tek ölçmeden kullanmayınız hepsi aynı değeri vermeyebilir)

saygılar

muhendisbey

Kapasitörleri sökerken ısıya maruz kalacaklar, lehimlerken bir kez daha.
Kutupsuz kapasitörde pek sıkıntı olmaz ancak elektrolitik kapasitörde çıkma kullanmamak gerek.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

islergucler

10uH, 47uH, 100uH, 330uH, 1000uH. Bunlardan 20-30 şar adet satın alın  yeter.  Daha çok gerektiğinde malzemeciden adetli alırsınız. En azından malzemeciden daha az bayat ürün gelmiş olur..

cevat1

Ben çıkma malzeme kullanıyorum. Çok hassas olmayan devrelerde sıkıntı çıkmadan kullandım ve  şimdiye kadar da bir sorunla karşılaşmadım.
Yeni 50 adet 1000 uF kapasite almıştım. Hepsini tek tek ölçtüm 850 uF  :-[ Bu değer tolerans filan değil tamamen , malzemeden tırtıklama... 6-7 tane de 1 taneyi  bedavaya getir taktiği...

Ölçümü yaptıktan sonra bu malzemeleri çin den getiren ithalatçıya derinden  selam ve sevgilerimi gönderdim. :)

pisayisi

Çıkma kondansatörler bazan, kapasite değeri itibarı ile tolerans içinde değer verse bile akım injeksiyonu yüksek anahtarlamalı güç kaynağı devrelerinde sorunlu çalışma profili gösterebilmekte. Kapasitemetre ile  istenilen değeri ölçmek, sıkıntısız çalışma gösterceği anlamına gelmez...
Murat

ahmetbudak

Alıntı yapılan: pisayisi - 08 Eylül 2013, 21:33:07
Çıkma kondansatörler bazan, kapasite değeri itibarı ile tolerans içinde değer verse bile akım injeksiyonu yüksek anahtarlamalı güç kaynağı devrelerinde sorunlu çalışma profili gösterebilmekte. Kapasitemetre ile  istenilen değeri ölçmek, sıkıntısız çalışma gösterceği anlamına gelmez...
kesinlikle katılıyorum gerilim ve akım altında su koyveriyorlar

dijital74

Bu beyin fırtınası benim için çok iyi oldu. Demek ki elektrolitik olmayan tiplerde sıkıntı olmuyormuş. Elektrolitiklerde ise zaman zaman işler yolunda giderken , bazı zamanlar 0 malzemede bile durduk yerde kalite kaybı oluyormuş. Eğer öyleyse kondansatör gerektiği yerde ölçüp öyle bağlayacağız. Gerektiğinde satın alacağız. Bu arada ben zamanla kondansatörün kapasiteden yitirdiğini zannediyordum sadece. Üzerinde yazan değerden daha büyük ölçtüğüm kondansatörlere de rastladım.

muhendisbey

Bir ara ekran kartı üreticileri katı kapasitör koyduk diye ürün reklamını yapıyorlardı...

Elektrolitik kapasitörün en büyük düşmanı ısı, ikinci sırada ters kutuplama problemi söylenebilir. Sadece bu da değil. Ürün rafta çok beklemişse kayıplar daha fazla olacaktır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.