Yüksek ısı fırınları,

Başlatan Analyzer, 09 Eylül 2013, 11:20:15

Analyzer

Selam,

Bir proje için kontinü sistem fırın tasarlamamız gerekiyor. Sistemin içerisine giren malzeme 4 sn. içerisinde 400 derecelere kadar ısıtılması gerekiyor. Malzeme inorganik, ametal bir malzeme. Halihazırdaki sistemde paslanmaz bir borunun etrafında rezistans teli var. Onun etrafında da ateş tuğlası mevcut. Rezistanslar 800 derecelere kadar ısıtılıyor. Seramik rezistanslarla deneme yaptım ancak malzeme seramik rezistansa temas etmeden sonuç vermiyor. Quartz larla deneme yapacağım yarın. İndüksiyonla boruyu ısıtıp deneme şansım pek yok. Ancak başka deneme imkanım olabilirse indüksiyon en aklıma yatan sonuç.

Ne dersiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

MC_Skywalker

Yuksek ısı fırını değil ama bizim makinlarda şöyle birşey yapmışlar.

Fırının içi 3 adet evdeki fırnlarda kullanılan tüp tarzı rezistans ile attan ısıtılıyor. rezistanların arasındaki boşlukta 2 adet fan var. hava sirkülasyonu sağlıyor.  Rezistasların 10cm üsütünde Alemiyum bloklar var. Taraklı olanlardan 85 cm boyunda ve 30 cm eninde  bu blokların üsütünde yine aynı bloklardan var. Fırın içinde hava 2 fan yardımıyla dolaşıyor, dışardan hiç birşeklide hava almıyor. İç hava kanalların tasarımını ona göre yapmış.

160cm/dakika hızında ilerleyen malzeme Alminyum blokların arasından geçiyor ve  malzemenin her noktasına aynı derecede ısı temas ediyor.  Sistemi ARM9 lu bir kart ve üzerinde bulunan bir OS ile kontrol ediyor.

Analyzer

Selam,

@MC_Skywalker: Benzer tasarımlı fırından sonuç elde edemedik maalesef. Bu tip tüplü rezistanslar çok yüksek ısı derecelerine çıkamıyorlar. Şok ısı ile malzemeyi işlememiz gerekiyor aslında. Yine de öneri için teşekkürler.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!