Doğal Gaz Algılayıcı (NG Sensor)

Başlatan DumrulBey, 02 Ocak 2005, 23:11:45

DumrulBey

Merhaba,

Dostlar geçen sene eve kombi taktırdık. Mühendislik firması, İTEK (İleri Teknoloji) marka gaz alarmı falan almış. Kitapcığında yazdığı kadarıyla Japon algılayıcıları (sensor) kullanılmış. Bu tip algılayıcılar piyasada bulunur mu? Bulunursa nerede bulabileceğim hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Bu cihazlar biraz dandik de...:) Yani elektrik kesilip tekrar gelince vazır vazır bağırıyor. Aslında bu doğal! Çünkü gaz ile tepkimeye girmesi için ısınması gerekiyor. Bilmiyorum, herhalde sıcaklık katalizör etkisi yaratıyor. Ama saçma olan aptal olması! Düşünsenize, madem başta ısınması gerekiyor niye alarm çalıyor. İnsan gecikme koyar öyle değil mi!

Neyse bu cihazların devreden çıkarıp adam akıllı bir güvenlik tertibatı yapmak istiyorum. Şöyle birbirinden bağımsız algılayıcılar yerine elektrik kesilse bile çalışan akıllı bir sistem. Yardımcı olursanız inanın çok makbule geçecek. Gerçi bu cihazların pille çalışanları da varmış. Ama şimdi her ay şarj için kim uğraşacak. Zira 4 watt enerji harcıyormuş.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

uchak

valla bu konuda bende yardim istiiicem en azindan bi dogalgaz dedektoru projesi olan varsa oda olur