4-20mA 'i 2-10V'a nasıl dönüştürebiliriz?

Başlatan musti463, 12 Eylül 2013, 01:57:19

musti463

merhaba arkadaşlar sensörden gelen 4-20mA lik sinyali 2-10V'a dönüştürüp PIC'in analog girişine vermem gerekiyor.Bu dönüştürmeyi sinyale paralel 500 ohm luk direnç bağlayarak yapabilirmiyim? Endüstriyel çalışma şartları için uygun olur mu?Daha profesyonel bir yöntemi varmı bu işin?
Mustafa Emir SADE

mistek

Alıntı yapılan: musti463 - 12 Eylül 2013, 01:57:19
4-20mA lik sinyali 2-10V'a dönüştürüp PIC'in analog girişine vermem gerekiyor.

Böyle bişey yaparsanız PIC in o bacağını unutun.

4-20mA akımı direnç üzerinden gerilime çevirin ADC çevrim sonucuna göre matematiksel çıkarımı yaparsınız.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Maxim

neden 2-10 volta dönüştürmek istiyorsunuz?
hazır 4-20ma var ne güzel ?

Icarus

O direncin değerini öyle sallamak doğru değil.
Güç kaynağının max gerilimi, kabloların dirençleri ve sensörün çalışma gerilimine göre hesaplamalıydınız.

Google'da arasanız 1 ton hesap örneği var.

elektrorazor

250ohm direnç koy 1-5v arası ölç ona göre işlem yap(2 ile çarp). çok küçük hesap hataları olur.

Salih

Alıntı yapılan: elektrorazor - 12 Eylül 2013, 10:25:41
250ohm direnç koy 1-5v arası ölç ona göre işlem yap(2 ile çarp). çok küçük hesap hataları olur.

Arkadaşa katılıyorum. PLC'ler de de aynı yöntem kullanılıyor. Ben de aynı şekilde yapıyorum.
Oluşabilecek ufak tefek farkları da yazılımsal olarak kalibre ediyorum.

Okan AKÇA

kayıp min olacaktır kücük bir menu yapılarak istenilirse kalibre yapılır. fazla ugraşmaya degmez

musti463

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Eylül 2013, 07:43:21
neden 2-10 volta dönüştürmek istiyorsunuz?
hazır 4-20ma var ne güzel ?

PIC akım bilgisini okuyabiliyor mu port üzerinden?Ben akım bilgisini pice vermeden önce gerilime dönüştürmek zorundayız diye biliyorum

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2013, 14:43:01

2-10V 'un 1-5V 'a göre gerilim dalgalanmalrından daha az etkileneceğini düşündüğüm için 2-10V'a dönüştürmek istedim yanlış mı düşündüm acaba?
Mustafa Emir SADE

gtekdemir

Alıntı yapılan: musti463 - 12 Eylül 2013, 14:33:55
PIC akım bilgisini okuyabiliyor mu port üzerinden?Ben akım bilgisini pice vermeden önce gerilime dönüştürmek zorundayız diye biliyorum

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2013, 14:43:01

2-10V 'un 1-5V 'a göre gerilim dalgalanmalrından daha az etkileneceğini düşündüğüm için 2-10V'a dönüştürmek istedim yanlış mı düşündüm acaba?

Pic analog giriş empedansı çok yüksektir, bundan dolayı girişe akım kaynağı bağlarsanız, kaynak çıkarabildiği en fazla voltajı adc girişine uygulayacak ve giriş kalıcı olarak zarar görecektir. Kullanacağın mcu' nun datasheet' ine yeterince bakarsan çook detaylı bir şekilde olayız izah edildiğini göreceksin.

Direnç ile kısa yoldan çözeyimdersen; 250ohm dirence 20mA uygularsan üzerine 5V gerilim düşer. Direnç üzerinde harcanan güç 5*0,02=0,1watt bulunur. 1/4 watt direnç kullanırsan direnç ısınacak ve değeri değişecektir. Tavsiyem en az 1watt direnç kullanman olacaktır.   

musti463

Alıntı yapılan: gtekdemir - 12 Eylül 2013, 14:51:34
Pic analog giriş empedansı çok yüksektir, bundan dolayı girişe akım kaynağı bağlarsanız, kaynak çıkarabildiği en fazla voltajı adc girişine uygulayacak ve giriş kalıcı olarak zarar görecektir. Kullanacağın mcu' nun datasheet' ine yeterince bakarsan çook detaylı bir şekilde olayız izah edildiğini göreceksin.

Direnç ile kısa yoldan çözeyimdersen; 250ohm dirence 20mA uygularsan üzerine 5V gerilim düşer. Direnç üzerinde harcanan güç 5*0,02=0,1watt bulunur. 1/4 watt direnç kullanırsan direnç ısınacak ve değeri değişecektir. Tavsiyem en az 1watt direnç kullanman olacaktır.

teşekkürler cevabınız için çözüm: 250 Ohm 1W direnç
Mustafa Emir SADE

mozkan87

Alıntı yapılan: musti463 - 12 Eylül 2013, 14:59:26
teşekkürler cevabınız için çözüm: 250 Ohm 1W direnç
1W gerek yok çeyrek watt 250 ohm %1 lik bir direnç yeterli.
P=i^2.R'den 0,02^2.250 = 0,1W çıkar.

pisayisi

Uygun direnç hesaplandı bağlandı tamam sorun yok , ancak akım kaynağı direnç üzerinde gerilim oluşturcak kadar güçlü mü bu kısım daha önemli...
Murat

mozkan87

Çoğu ürünün kullanım klavuzunda bu değer verilmiştir. Ama hepsinin 5V gerilim oluşturabilecek güçte olacağını düşünüyorum. Ama büyük direnç değerleri sıkıntı olacaktır.

musti463

o durumda kuvvetlendirici devresine de ihtiyacımız olacak
Mustafa Emir SADE

frederic

Merhaba mesajlardan birinde 1W diğerinde ise 1/4W yeterli denilmiş. Bu değerlerden hangisi doğru acaba kafam karıştı?