Ynt: Bu aküyü nasıl şarj ederim?

Başlatan mfurkan7, 15 Eylül 2013, 16:24:45

mfurkan7

Elimde bir akü var ve nasıl şarj edebileceğimi bilmiyorum. Akünün üzerinde yazanlar:

XM6 - 4 (6V4AH/20HR)

Constant Voltage Charge

Voltage regulation
Cycle use: 7. 3-7 . 5V
Standby use: 6. 6-6 . 9V
Lnitialcurent: less than 1.2A

Sealed Lead Battery

Bunların anlamı nedir? Standby ile cycle neden farklı vs?

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2013, 16:33:37

t2

Aküyü hızla doldurmak için cycle gerilimi uygulanır. sonra Standby gerilimi verilerek öyle bekletilir. sadece Standby gerilimi  vererek uzunca bir sürede akü, büyük ihtimal dolabilir.

Güzel akü şarj devresi şöyle olur: Akım sınırlı, gerilim kontrol altındadır. Hatta akü kapasitesine göre akım sınırı ayarlanmalıdır. 100aH akü ile 4aH akü için aynı akım  sınırı yeterli olmaz.

polleme

Standby şarj, akünün dolu olduğu durumda sürekli dolu tutulmaya çalışıldığı şarj türüdür ve aküü sürekli hazırda bekletilip bir kesinti olduğunda devreye girmesi gereken durumlarda kullanılır.

Cycle şarj ise akünün kullanılıp bitince tekrar şarj edildiği, yani sürekli dolma boşalma yaptığı durumlarda kullanılır.

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2013, 17:10:56

Akünün kapasitesinin beşte biri ile onda biri arasında bir şarj akımı öngörülüyor. 4Ah akü için 400-800 mA arası bir akım anlamına geliyor. Zaten akü üzerinde maksimum başlangıç şarj akımı 1.2A'den az olmalı denmiş.

restore

bende vardı bir tane . aslında olması gereken 0.6 a civarı 7 volt bi besleme.  ama ben 7 volt verdim akımı sınırlamadım 3 ampere yakın çekiyor.  şimdi dolu bir kenarda duruyor.  tabi performansı düşüyor. bilmiyorum. ben fazla bişey beklemedigimden  yegene  oyuncak olsun diye almıştım. motor çalıştırıyor felan.

mfurkan7

Ben 5V - 500 mA ile biraz şarj ettim sonra dolup dolmadığını bilmediğimden fişten çektim. Dolduktan sonra çok fişte durursa patlar mı?

mistek

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 15 Eylül 2013, 23:11:10
Ben 5V - 500 mA ile biraz şarj ettim sonra dolup dolmadığını bilmediğimden fişten çektim. Dolduktan sonra çok fişte durursa patlar mı?

5V ile o akü şarj olmaz. En az 7.5 volt vermeniz gerekiyor ki akünün potansiyel farkından dolayı akım aksın.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mfurkan7

Aküye 5V verdim belli bir süre sonra voltunu ölçdüğümde arttığını gördüm o zaman akü dolmuş olmuyor mu? Bir akünün doluluk oranı verdiği akıma göre mi voltaja göre mi ölçülür kısacası nasıl ölçülür?

mistek

Alıntı yapılan: mfurkan7 - 16 Eylül 2013, 16:14:14
Aküye 5V verdim belli bir süre sonra voltunu ölçdüğümde arttığını gördüm o zaman akü dolmuş olmuyor mu? Bir akünün doluluk oranı verdiği akıma göre mi voltaja göre mi ölçülür kısacası nasıl ölçülür?

Kaç volttayken şarja taktınız ? Akünün dolu olması için üzerinde yazan değerlerde olması gerekir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr.Java

Böyle bilgiler akünün katolog bilgisinde yazılır zaten.Çünkü akülerin standardı 2 yıl garantidedir.Firma ise garantiyi bahsettiği değerlerde şarj,deşarj ederseniz veriyor.Fakat genelde kurutip bakımsız aküler için genelleme yapacak olursak voltaj seviyesinin 1.5 V fazlasıyla şarj olurlar.Bu değer firmaların kataloglarında yazdığı değerdir.Buradan kurutip aküler için şunu söyleyebiliriz.Eğer elinizdeki akü;

-6V ise 7.5V
-12V ise 13.5
-24V ise 25.5V gerilim uygulanmalıdır.Bu gerilimler max gerilim olduğunu unutmayınız.

diversant

mfurkan7

Teşekkürler şimdi olayı daha iyi kavradım. ;D