Lehim yapabilmek için 2inci kişiye ihtiyaç duymadan nasıl lehim yapılabilir?

Başlatan musti463, 16 Eylül 2013, 23:30:13

musti463

Bi elimizle havyayı diğer elimizle lehim telini tutarken lehimleyeceğimiz bölgeyi sabit tutabilmek için 2inci bir kişiye ihtiyaç duyuyoruz.Bu konuda tecrübelerini paylaşacak arkadaşlar var mı? veya bunun için yapılmış bir malzeme filan var mı acaba?
Mustafa Emir SADE

cicjoe

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

musti463

Mustafa Emir SADE

musti463

Alıntı yapılan: cicjoe - 17 Eylül 2013, 01:38:58
vermistim link.. :S

evet linkleri gördümde bu fotoğraftakinin linkini demek istemiştim.direnc.net dekiler'den daha güzel bişeye benziyor bu
Mustafa Emir SADE

z

3. ele cok nadir ihtiyac duyman lazim.

Sol elin basparmagi 1 diye baslarsa;

1-2 ile lehim telini
1-3 yada 1-4 ile de lehimlemek istedigin teli vs tutabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: z - 17 Eylül 2013, 08:10:31
3. ele cok nadir ihtiyac duyman lazim.

Sol elin basparmagi 1 diye baslarsa;

1-2 ile lehim telini
1-3 yada 1-4 ile de lehimlemek istedigin teli vs tutabilirsin.

Hocam çok güzel özetledin. Ben belki 20 yıldır bu işin içindeyim, hiçbir zaman başka bir kişiye ihtiyacım olmadı. Ellerimizin parmakları gerçekten çok yetenekli, lehim ve lehimlenecek şeyi tek elle tutulabiliyor ve diğer elle lehimleyebiliyorum. Hatta bazı durumlarda lehimi makara ile masa üstüne bırakıp bir elde lehimlenecek iki şeyi aynı anda tutup diğer eldeki havya ile de lehim yapıyorum.

z

Istisna durumlar olabiliyor 3. ele ben de hic gereksinim duymuyorum. Biraz pratik yapmak gerekiyor.

3. el olsa bile o eli beyninizle yonetemediginiz surece sorun yasarsiniz. Bazen yanimda duran arkadasim bana yardimci olmak adina kablo yada lehim telini tutmaya kalkar deli olurum. Illede tuttacam derse tut ama sen hic hareket etme ben hareket edecegim derim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Çoğu durumda o 2. kişiden daral gelir.

Kartı kaymaz bir zemine koyulur veya sabitlenirse sıkıntı olmadan lehim yapılır.
ambar7

Maxim

biraz kendinizi zorlayın herşey yoluna girer, alışırsınız
hayatımda hiç 2 kişi lehim yapmadım, gerek olmadı

esensoy

Ben o kadar yakınımda biriyle zaten çalışamam, ben de hiç 2 kişi lehim yapmadım,
Malzeme dizerken yükseklikleri baz alarak diziyorum, yani
Malzeme dip ise önce zener-direnc-pf kondansatörler, sonra diyot sıra direnç vs vs,
Böyle gidince kartı ters çevirdiğinizde malzemeler kaymıyor.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

erpay

Ayrıca bu ikinci kişide hep elim yanar korkusu ile hafif bir titreme olur :)

pisayisi

Bence lehim yaparken ikinci kişiye ihtiyaç duyan, zamanla üçüncü kişiye de ihtiyaç duyabilir  ;D Böyle durumlardan kaçınınız alet edavatınız tam takır olsun...
Murat