Elektrikli araba için motor sürücü

Başlatan mfurkan7, 18 Eylül 2013, 17:07:05

mfurkan7

Merhaba arkadaşlar ben elektrikli bir araç için motor sürücü yapmak istiyorum. Ama nasıl yaparım bilmiyorum. Biraz araştırma yaptım fakat tam istediğim şeyi bulamadım. Tahmini olarak 24V, 500Watt'lık bir motor kullanacağım ve bu motor için dediğim gibi bir motor sürücü yapmak istiyorum. Genel olarak bana motor sürücünün mantığını anlatıp nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olursanız minnettar olurum. Teşekkürler.

mfurkan7

Hocam bu motor bayağı bir büyük onu da not etmek isterim. 100 kilo taşıyacak. Bu işe yarar inş.

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2013, 17:32:55

Dediğim gibi 24V - 500Watt

Okan AKÇA

anlaşılan dc motor  dc motor sürücüsü satın alacaksınız yada kendiniz yapacaksınız.
medel elektronikte olması lazım  benim kendi motor sürücülerimde var ancak dediginiz gücte degil.
kendiniz yapacaksanız zaten forumda once tatışılmış bir konu

mfurkan7

Dc motor alacam ama sürücüyü kendim yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2013, 18:15:29

Sizin motor Sürücüleriniz kaç volt kaç watt?

pea

Open Source Motor Controller (OSMC) diye araştırın.
Girişlerine de PWM bağlarsınız oldu bitti.

LukeSkywalker

Sizin motor sürücünüzün özellikleri ne olacak? Hız kontrolü, yön değişimi? Bunları bilelim ki daha sağlıklı yorum alın.

mfurkan7

Hız kontrolü, hız sabitleme, yavaşlamalarda motorun geri dönmesini sağlayarak aküyü besleme.

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2013, 19:24:57

Yön değişiminden kasıt kasıt nedir hocam?

LukeSkywalker

Aküyü besleme nasıl olacak?
Yön değişimi: ileri-geri.

mfurkan7

Aynen yön drğişimi de olacak hani dc motora geri dön dersek voltaj basmaz mı aküye böylece aküyü doldurmaz mı?

LukeSkywalker

Şarj olayı düşündüğünüz kadar basit değil. Sizin işinizi görecek kapasitede ve basit bir devre şu sitede tartışılmış;
http://elektrobilim.org/forum/motorlar-ve-suruculer/6489-mosfetli-cift-yon-12v-dc-motor-kontrol-devre-onerisi.html

mfurkan7

Link için teşekkürler ama bu geri besleme sistemini nasıl yaparım?

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2013, 20:54:54

Birde bu link 12v bana 24v lazim bunu nasil yaparim?24v da Parçalar değişir mi?

mesaj birleştirme:: 18 Eylül 2013, 21:06:05

Bir de anlamadiğim nokta koskoca motor bu küçük devrelerle mi kontrol ediliyor? Yanmaz mı bu parçalar o koca motor yokuş yukarıda filan zorlanırsa?

LukeSkywalker

Yanmaz. Yalniz araya 7812 gibi bir regulator kullanarak roleyi 12v ile surmek gerekir. 24 v role bulabilirseniz gerek kalmaz bu dedigime.

mfurkan7

Hocam aküyü 24volt yapsam sorunsuz çalışır mı?

LukeSkywalker

Dediğim gibi röleyi 24V'luk seçmelisiniz o durumda. Veya rölenin beslendiği gerilimi 12V'a düşüreceksiniz bir regülatör ile.