telit gl865 dual çalıştırma

Başlatan omer_omer, 19 Eylül 2013, 18:28:22

omer_omer

merhaba arkadaşlar telit gl865 duali bi türlü çalıştırmadım acaba bu modülü çalıştıran kimse var mı ? forumda aramada yaptım ama bir sonuç alamadım

ayarlı çift çıkışlı bir güç kaynağım var bir çıkışından modülü besledim (3.8v) ve uçları ölçtüm

v_aux/pwrmon 2.8v çıkış veriyor
tx 2.75v
rx 2.65v

gibi bir çıkış voltajı veriyor

bilgisayara bağlantı için usb rs232 dönülştürücü kullandım tx ve rx birleştirip bir terminal programından test yaptığımda gönderdiğim veriyi okuya biliyorum

rs232 dönüştürücü için max3232 kullandım güç kaynağımın diğer çıkışından 3.0v ile besledim ve maxın tx rx uçlarını birleştirip terminal programıyla test yaptım gönderdiğim veriyi okuyabiliyorum

modül ile maxı tx => tx  , rx=>rx gelecek şekilde düz bağladım

terminalden at komutunu gönderdim anacak banamısın demiyor çalıştırmak için bir komutmu göndermem gerekecek nerede yanlış yapıyorum

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

X-Fi

Modül ile Max232 nin tx, rx pinlerini çapraz bağlamalısınız. Bilgisayardan komut göndermek için ise RSterm programını indirin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

omer_omer

merhaba göstermiş olduğunuz aramalara baktım onlara benzer sorun bendede oluşmuştu hangi at komutunu göndersem bana geri dönüyordu sonra düz bağlantı yaptım(rx=rx,tx=tx) komut gönderdim gelen birşey olmadı komutların sonuna \r eklememiştim hemen deneyim dedim ama nafile bu seferde modülün rx bacağı şase gösteriyor  sanırım modülü bozdum

Gökhan BEKEN

Siz kendi programınızdan deniyorsunuz galiba, önce halihazırdaki terminalleri kullanmanızı tavsiye ederim.  @X-Fi nin dediği gibi RSterm programı işinizi kolaylaştırabilir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

omer_omer

bir çok program denedim rsterm de dahil tık yok hoş şu an rx şase olmuş bu bozuğa mı işaret

MrDarK

Büyük ihtimalle cihazın bağlantı sorunu olmuştur. Devrenizi kontrol edin kısa devre oluyor RX pini sanıyorum. Yoıksa bu modülün yüksek gerilim dışında bozulduğunu görmedim duymadım 2 yıldırda aktif olarak aynı modülü kullanmaktayım gayet performanslı bir cihaz kendisi :)

X-Wifi yanlış biliyorsun Tx -> Tx , Rx -> Rx şeklinde bağlanmalı bu modül datasheet'de modülün Tx pini input olarak gösterilmiş. Bende ilk zamanlar nasıl yani diyordum ama sonucu datasheet'i dikkatli okuduktan sonra anladım.

Ayrıca cihazla ilgili forumda zilyon tane döküman ortalama her dökümandada benim mesajlarım vardır :) Dikkatli okumanı tavsiye ederim.

Saygılarımla
MrDarK
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

omer_omer

Alıntı yapılan: MrDarK - 21 Eylül 2013, 09:12:27
Büyük ihtimalle cihazın bağlantı sorunu olmuştur. Devrenizi kontrol edin kısa devre oluyor RX pini sanıyorum. Yoıksa bu modülün yüksek gerilim dışında bozulduğunu görmedim duymadım 2 yıldırda aktif olarak aynı modülü kullanmaktayım gayet performanslı bir cihaz kendisi :)

X-Wifi yanlış biliyorsun Tx -> Tx , Rx -> Rx şeklinde bağlanmalı bu modül datasheet'de modülün Tx pini input olarak gösterilmiş. Bende ilk zamanlar nasıl yani diyordum ama sonucu datasheet'i dikkatli okuduktan sonra anladım.

Ayrıca cihazla ilgili forumda zilyon tane döküman ortalama her dökümandada benim mesajlarım vardır :) Dikkatli okumanı tavsiye ederim.

Saygılarımla
MrDarK

MrDark tinerle temizledim belki lehim artığı arada toz pis bir şeyler vardır diye tekrar denedim fakat şase gösteriyor birde şu düz bağlantıyı şu şekilde yaptım

modül                         max3232                             rs232
----------------           ----------------------------            ------------------
pin 7 tx                   pin 10 in => pin 7 out                   pin 3 tx
pin 8 rx                   pin 8   in => pin 9 out                   pin 2 rx

bu doğru bir bağlantı mı ?

MrDarK

Tavsiye ;

Modülü hava tabancası ile sök modülün RX pinini toprak ile tekrar ölç havada bir yere montajlı değilken eğer ötmüyorsa modül sağlamdır. Yok hala ötüyorsa toprağa göm modülü gitsin...

Öncelikle modülden emin olalım.

omer_omer

Alıntı yapılan: MrDarK - 21 Eylül 2013, 19:30:17
Tavsiye ;

Modülü hava tabancası ile sök modülün RX pinini toprak ile tekrar ölç havada bir yere montajlı değilken eğer ötmüyorsa modül sağlamdır. Yok hala ötüyorsa toprağa göm modülü gitsin...

Öncelikle modülden emin olalım.

modülü attım boştaikende ötüyordu yenisini alıcam acaba vermiş olduğum bağlantı şekli doğrumudur

omer_omer

Alıntı yapılan: omer_omer - 21 Eylül 2013, 11:39:08
MrDark tinerle temizledim belki lehim artığı arada toz pis bir şeyler vardır diye tekrar denedim fakat şase gösteriyor birde şu düz bağlantıyı şu şekilde yaptım

modül                         max3232                             rs232
----------------           ----------------------------            ------------------
pin 7 tx                   pin 10 in => pin 7 out                   pin 3 tx
pin 8 rx                   pin 8   in => pin 9 out                   pin 2 rx

bu doğru bir bağlantı mı ?

kimse var mı  :)

MrDarK

Örnek Bağlantı ;

Rs 232 Tx i pin13 in yap , pin12 out u git modül Tx yani pin7
Modül Rx  i pin11 in yap , pin14 out u git Rs232 Rx'ine bağla

Örnek bağlantı bu şekilde bilmem anlatabildim mi ?

Geç cevap için kusura bakmayın.

Saygılar

omer_omer

yardımlarınız için teşekkürler