Smps Devresi İhtiyacı

Başlatan xoom, 21 Eylül 2013, 10:15:58

xoom

Arkadaşlar Bana 5V ve 12V çıkışı olan 35-50W aralığında bir SMPS şemasına ihtiyacım var internette epey bir araştırma yaptım fakat pek birşey bulamadım. Sizler yapıp kullanan veya elinde dökümanı olan birisi varsa link veya dosya paylaşımı yapabilirse memnun olurum.
Not: Satın Al neden yapıyorsun demeyin Amaç Öğrencilerle yaptıklarında kullanacakları bir güç kaynağı yapmak. Artık Simetrik yaptırmak istemiyorum.

xoom

Linkler için teşekkürler.. daha çok aşağıdaki linkteki gibi tecrübe edilmiş bir tasarım arıyorum aşağıdaki çok güzel bir örnek ama 15w biraz düşük
https://www.dropbox.com/s/g8towooq9ed0341/15W.pdf

musti463

Çalışma frekansıdan kasıt SMPS entegresinin çalışma frekansı değil mi? Bu frekans değerini neye göre seçiyoruz?
Mustafa Emir SADE

z

Mini boyutlarda guc kaynagi istiyorsan frekansi yuksek seciyorsun.
1..2 Mhz ile calisan guc kaynaklari da var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Alıntı yapılan: xoom - 22 Eylül 2013, 11:54:19
Linkler için teşekkürler.. daha çok aşağıdaki linkteki gibi tecrübe edilmiş bir tasarım arıyorum aşağıdaki çok güzel bir örnek ama 15w biraz düşük
https://www.dropbox.com/s/g8towooq9ed0341/15W.pdf

Bu örneğe benzer Powerint sitesinde çok sayıda denenmiş örnek projeler var. Bunlardan güç ve çıkış voltajı olarak istediğiniz birini tercih edebilirsiniz.

musti463

Alıntı yapılan: z - 22 Eylül 2013, 13:25:55
Mini boyutlarda guc kaynagi istiyorsan frekansi yuksek seciyorsun.
1..2 Mhz ile calisan guc kaynaklari da var.

Frekansı artırdıkça ne gibi dezavantajlar ortaya çıkıyor hocam
Mustafa Emir SADE

z

Daha yuksek frekansda calisacak malzeme temini zorlasacasak bunu bir kenara birakirsak, elektronik devrelerde anahtarlama frekansi arttikca anahtarlama kayiplari da artar. En onemli dezavantaji bu.

polleme

Yüksek frekanslı devrelerde PCB tasarımları da çok daha önem kazanmaya başlar, yanlış PCB tasarımında devreniz doğru olsa bile çalışmayabilir.

musti463

Elektronik devreler için hangi frekans aralığı düşük,hangi frekans aralığı orta,hangi frekans aralığı yüksek olarak kabul ediliyor?
Mustafa Emir SADE

z

Uygulamana gore degisir.

SMPS icin 30 Khz normal bir frekansken Audio uygulamasi icin yuksek bir frekansdir.

1Mhz bir smps icin yuksek frekansken RF uygulamalari icin kucuk bir frekansdir.

100Mhz video sinyali yuksek bir frekansken PC clock frekansi olarak dusunulurse dusuk bir frekansdir.

Sonucta uygulama onemli.

xoom

Alıntı yapılan: polleme - 22 Eylül 2013, 14:16:01
Bu örneğe benzer Powerint sitesinde çok sayıda denenmiş örnek projeler var. Bunlardan güç ve çıkış voltajı olarak istediğiniz birini tercih edebilirsiniz.
Hocam o bahsettiğiniz sitede söylediğiniz kısım neresi bulamadım yardımcı olurmusunuz. Çift Çıkışlı (5v-12v) 3-5A'lik birşey yeterli olur.

xoom

Yardımlar için teşekkürler.. Bir sorum daha olucak.. bu powerintteki örnek smpsler güzel istediğim özelliklerde olanlar var. fakat Trafoları hakkında pek bilgi yok.. bunlar hazır trafolarsa kodları falan yazmıyor.. bu konudada açıklık getirebilirseniz memnun olurum.

Edit: Sanırım buldum..

fatih6761

Alıntı yapılan: xoom - 22 Eylül 2013, 22:17:47
Yardımlar için teşekkürler.. Bir sorum daha olucak.. bu powerintteki örnek smpsler güzel istediğim özelliklerde olanlar var. fakat Trafoları hakkında pek bilgi yok.. bunlar hazır trafolarsa kodları falan yazmıyor.. bu konudada açıklık getirebilirseniz memnun olurum.

Edit: Sanırım buldum..
Hocam PIExpert programını kullanırsanız gördüğünüz devreleri istediğiniz çıkışlara ayarlayıp her türlü ayrıntısını (trafo sarımları, örnek pcb vs..) bulabilirsiniz.