LM3915 vumetre 220V lamba İle yapımı

Başlatan Elektrik2012, 25 Eylül 2013, 21:29:53

Elektrik2012

Merhaba abilerim Ve üstaadlarım Lm3915 ile vumetre yapıcam ve bu vumetrede ledler yerine 220v lamba takıcam Ben bunu röle ile sürmeyi düşündüm fakat röleler çok hızlı açıplıp kapanacağından bozulabileceğini düşündüm.Ve opto kuplör ve triack sürmeye karar vardim.Sorun şu bu lm3915 Atıyorum trasistör sürcem bc237 Lm3915 ledlere giden Voltaj (- gnd) Ben bununla nasıl transistör sürcem Yardımcı olurmusunuz varsa bi şema Şimdideden Çok Teşekkür ederim.

-Hasan-

Triyağa transistör ile sadece DC tetikleme yapılabilir. Triyak DC ile tetiklenirse; alternatif akımın yanlızca bir alternansını iletir, diğer alternansını geçirmez. Bu yüzden triyağı transistör ile sürerseniz lambaları tam güçte çalıştıramazsınız. Ayrıca iki devre izolasyon sağlamadığınız için, triyağın hasar görmesi durumunda sürücü devreye kaçak yapabilir. Bu da sürücü devrenin ve sizin zarar görebileceğiniz anlamına gelir.

Triyak ile bir alıcıyı tam güçte çalıştırabilmek için besleme gerilimi ile aynı fazda ve aynı biçimde bir gerilim ile tetiklenmelidir. Bu iş te en iyi tetiklendiğinde her iki yönde akım geçirebilen optokuplörlerle yapılır. MOC3022 gibi. Bu tarz optokuplörlerin kullanım amacı da genelde budur. Bu şekilde hem devreler arasında izolasyon sağlarsınız, hem de alıcınızı tam güçte çalıştırmış olursunuz.

Hatta MOC3022 ' nin datasheetinde böyle bir örnek var.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/motorola/MOC3021.pdf

İyi çalışmalar.

Bayramsumbul

320volt.com Da Bir Örnek Olması Lazım Bir İnceleyebilirsiniz..İyi Çalışmalar..
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

gevv

trafo 12v 800ma

Elektrik2012

İlgilenen Abilerime çok teşekkür ediyorum Biraz kendimi tanıtıyım Biraz Bilgi cahiliyim :) İsmim nurullah 16 Yaşındayım Lise3 öğrencisiyim Görüntü ve Ses bölümünde okuyorum Gevv abimin yolaldıgı şema isminizi bilmedigim için gevv dedim k.bakmayın biraz karışık geldi :( Ben bu işi röle çözsem aslında benim için daha kolay olcak.Lm3915 ledlere giden uçlarıyla Transistörü nasıl sürebilirim bc139 Kullansam olur mu?Bilgi cahiliyim demişitm Birazcıkk :) Kusura bakmayın  :o

gevv

opto triyak  bölümü için  pcb.. karışıklığı çözer sanırım  röleden daha iyidir

verdiğim devre için;

Elektrik2012

Gevv hocam cidden Gene bişey anlamamadım Ben bu işi röle çözsem benim için daha iyi olcak Lm3915 Röle nasıl sürebilirim? ;D
İlk önce röle bir sürüyüm daha sonra Optokuplör Yapıcam  :( Gevv hocam Cahilliğime bağışlayın Çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için

gevv

lm3914 ile röle örneği;

bc557 transistör kullanabilirsin

Elektrik2012

Gevv hocam allah razı oslun Çok Teşekkür ederim Yapmaya çalışcam :) bu devrede Bobin Neden kullanılmış :) Ben En fazla 25-30w gece lambası sürücem :) Onun için basit Şemalar  aradım çok saolun Yarımcı oldugunuz için İyi Geceler

gevv

bu farklı devre  vu metre değil  sadece lm3915 çıkışında transistör kullanımına örnek olsun diye ekledim yani sadece  transistörlü kısmı yapacağın vumetre devresinde kullanacaksın

Elektrik2012

Gevv hocam Tekrar Teşekkürler ilginizden dolayı anladım.Basit olucak gibi İnşallah röle çok açılıp kapanmaktan boulmaz DEvamlı çalışmıycak ama Baklaım Deniycem Tekrar Teşekkrüelr

Elektrik2012

Evet abilerim sayenizde çözdüm bu işleri Gibi :) Baskıyı çizdim basıcam :) Bakalım inşallah çalışır Denedim Borda ama aksilik olmazsa çalışcak

İlgilenen Bütün abilerime Çok teşekkür ederim Allah razı olsun

;D