C'ye nasıl hakim olunur ?

Başlatan unknownperson, 26 Eylül 2013, 12:21:01

unknownperson

Arkadaşlar Ocak ayında 15 günlük çalışmam ile internette C ile ilgili bilgi toplayıp videolar izleyerek C# öğrendim.(daha doğrusu öğrendiğimi düşündüm) Haziran ayında unutmama rağmen notlarıma tekrar bakıp hatırladım fakat sonrasında anladım ki asıl bilinmesi gereken C++ neden diye sorarsanız çoğu yerde(PIC'den tutun diğer dallar) C++ dan bahsediliyor. Bu yüzden oturdum C++ hakkında kitaplara baktım videolar izledim şuan da onun hakkında da başlangıç seviyeyi geçmiş orta seviyelerde bir bilgim var. Fakat ben hiç C eğitimi almadım bunları kendi başıma yapıyorum. Bu yüzden aklıma takılan bir şey var ben bu C'ye nasıl hakim olabilirim. Şuan sadece bildiğimi düşünerek yetinebiliyorum . Nasıl geliştirebileceğimi bilmiyorum . C de 1-2 hafta uzaklaşınca bazı şeyleri unutuyorum notlarıma bakma ihtiyacı duyuyorum . Bana yardımcı olursanız sevinirim.

XX_CİHAN_XX

Tonla video izle yada kitap oku, eğer bol uygulama yapmıyorsan hepsi havada kalır.
Bol bol kod yazacaksın, yazılmış kodları inceleyeceksin.
Yemek yapmayı televizyonda değil mutfakta öğrenebilirsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mistek

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 26 Eylül 2013, 12:25:05
Tonla video izle yada kitap oku, eğer bol uygulama yapmıyorsan hepsi havada kalır.

Kesinlikle. Uzunca bir süre kitaptan C çalıştım ama her konu için kod yazmadım. Uygulamasını yapmadığım konuları zamanla unuttum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

unknownperson

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 26 Eylül 2013, 12:25:05
Güzel örnek vermişsiniz fakat kod yazmak için bir hedef olmalı yani bir şeyler çalıştırmalı. Yanlış mıyım ?

Gökhan BEKEN

C'yi öğrenebilmek için bir ton sorunla karşılaşmak ve bunları çözmek gerekiyor.
Öldürmeyen acı, güç verir hesabı...

Pointerler'i ve dinamik bellek yönetimi konularını çok çok iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Ama bunları uygulama ihtiyacı hissetmeniz lazım. Durup dururken yazarsanız bunların gereksiz olduğunu düşünürsünüz. Öyle bir yer geliyorki "harbiden boşuna üretmemişler bu komutları" diyorsunuz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

unknownperson

Alıntı yapılan: meftun - 26 Eylül 2013, 14:39:57
C'yi öğrenebilmek için bir ton sorunla karşılaşmak ve bunları çözmek gerekiyor.
Öldürmeyen acı, güç verir hesabı...

Pointerler'i ve dinamik bellek yönetimi konularını çok çok iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Ama bunları uygulama ihtiyacı hissetmeniz lazım. Durup dururken yazarsanız bunların gereksiz olduğunu düşünürsünüz. Öyle bir yer geliyorki "harbiden boşuna üretmemişler bu komutları" diyorsunuz.
Haklısınız bende "harbiden boşuna üretmemişler bu komutları" demek istiyorum  ;D Ama kitaplara bakınca hep aynı şeyler üzerinde duruluyor yani kitapta bir yere kadar anlatabiliyor. Yani artık program üzerinde bir şeyler yapmam lazım kendimi geliştirmek için . Sizce uygulama ihtiyacı nasıl duyabilirim ?

t2

Hedefi buradan uydurmak önermek  neredeyse imkansız.

Aşağıdakilerden birini düşünerek belki hedefi belirleyebiliirsiniz

• Yaşım küçük, vaktim bol, bu projeyi yaparsam, tanıdıklarıma gösterir hava atar, aferin alırım bu da beni mutlu eder.
  • Şu projeyi yaparsam çok eğlenirim
  • Bu projeyi yaparsam köşeyi dönerim paraya para demem
  • falan projeyi yaparsam patron bana zam yapabilir. zaten 3 kuruş maaş alıyoruz
  • filan projeyi yaparsam terfi edebilirim
  • Şu işi tamamlarsam, hayır amacıyla kullanılacak, sevap kazanabilirim.

unknownperson

Alıntı yapılan: t2 - 26 Eylül 2013, 16:02:06
Hedefi buradan uydurmak önermek  neredeyse imkansız.

Aşağıdakilerden birini düşünerek belki hedefi belirleyebiliirsiniz

• Yaşım küçük, vaktim bol, bu projeyi yaparsam, tanıdıklarıma gösterir hava atar, aferin alırım bu da beni mutlu eder.
  • Şu projeyi yaparsam çok eğlenirim
  • Bu projeyi yaparsam köşeyi dönerim paraya para demem
  • falan projeyi yaparsam patron bana zam yapabilir. zaten 3 kuruş maaş alıyoruz
  • filan projeyi yaparsam terfi edebilirim
  • Şu işi tamamlarsam, hayır amacıyla kullanılacak, sevap kazanabilirim.
Teşekkür ederim bunlar üzerinde düşüneceğim.

Tesla.25

Bir kere orta seviye bilgim, ileri seviye bilgim var gibi laflar boş laflar. C++ ın %1 ini bile bilmediğini sana söyleyebilirim. Aslında bu 40 yıllık C++ programcısı için de geçerli birşey.  Onlar bile halen daha C++ hakkında birşeyler öğreniyorlardır.

İlk iş, dilin kurallarını iyi bilmek.
Ondan sonra bol bol program yazıp, yazılmış programları incelemek gerek. Ve tabi ki çeşitli problemleri çözmek.

Gökhan BEKEN

Programlama diline yüzde yüz hakim olsan bile kullanacağın donanıma ve çevrebirimine hakim değilsen bildiklerin kurtaramıyor projeyi. Herşey birbiriyle bağlantılı.Örneğin basit bir LCD nin nasıl çalıştığını bilmiyorsan ona uygun kod yazamıyorsun. Yazılımsal bağlılıkta var tabi, mesela TCP/IP protokolünün nasıl işlediğini bilmiyorsan ağ uygulamalarını yapamıyorsun. Dili öğrenmek birşey değil...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

unknownperson

Alıntı yapılan: meftun - 26 Eylül 2013, 18:44:47
Dile yüzde yüz hakim olsan bile kullanacağın donanıma ve çevrebirimine hakim değilsen bildiklerin kurtaramıyor projeyi. Herşey birbiriyle bağlantılı.Çrneğin basit bir LCD nin nasıl çalıştığını bilmiyorsan ona uygun kod yazamıyorsun. Yazılımsal bağlılıkta var tabi, mesela TCP/IP protokolünün nasıl işlediğini bilmiyorsan ağ uygulamalarını yapamıyorsun. Dili öğrenmek birşey değil...
Yani alanında iyi olunca program kısmında iyi olman böylelikle birbirlerini tamamlıyorlar diyorsun

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2013, 19:44:46

Alıntı yapılan: Tesla.25 - 26 Eylül 2013, 18:30:49
Bir kere orta seviye bilgim, ileri seviye bilgim var gibi laflar boş laflar. C++ ın %1 ini bile bilmediğini sana söyleyebilirim. Aslında bu 40 yıllık C++ programcısı için de geçerli birşey.  Onlar bile halen daha C++ hakkında birşeyler öğreniyorlardır.

İlk iş, dilin kurallarını iyi bilmek.
Ondan sonra bol bol program yazıp, yazılmış programları incelemek gerek. Ve tabi ki çeşitli problemleri çözmek.
C kullanılan bir firmada 20 günlük bir staj nasıl olur sizce ?

mistek

Alıntı yapılan: unknownperson - 26 Eylül 2013, 18:47:14
C kullanılan bir firmada 20 günlük bir staj nasıl olur sizce ?

Kesinlikle iyi olur. Çalışanları uzaktan dinleseniz bile çok faydasını görürsünüz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

unknownperson

Alıntı yapılan: mistek - 26 Eylül 2013, 19:49:48
Kesinlikle iyi olur. Çalışanları uzaktan dinleseniz bile çok faydasını görürsünüz.
O zaman bu seneyi iyi bir ortalamayla geçeyim de saten bu sene C dersi varmış orada da bir şeyler kaparım . İnşallah bir staj yeri de bulursam kendimi geliştirmiş olurum.

mistek

Alıntı yapılan: unknownperson - 26 Eylül 2013, 19:53:02
O zaman bu seneyi iyi bir ortalamayla geçeyim de saten bu sene C dersi varmış orada da bir şeyler kaparım . İnşallah bir staj yeri de bulursam kendimi geliştirmiş olurum.

Endüstriyel kartlar ÜRETEN firmalara bakın. Hem elektronik hem yazılımdan biraz kaparsınız. Geri kalan herşey size bağlı.

unknownperson

Alıntı yapılan: mistek - 26 Eylül 2013, 19:56:01
Endüstriyel kartlar ÜRETEN firmalara bakın. Hem elektronik hem yazılımdan biraz kaparsınız. Geri kalan herşey size bağlı.
Tamam öyle yapıcam tavsiyeniz için teşekkür ederim