Basladigim CNC projesi ...

Başlatan gumush, 29 Eylül 2013, 17:05:16

engerex

Alıntı yapılan: cann - 22 Mayıs 2014, 23:02:37
selamlar
cnc yi çalıştırdım.

her eksenin ortasını makinenin 0 ayarı yaptım. swich olmadığından bu noktayı bozmak istemiyorum.

şimdi bu 0 ayarını bozmadan, işlenecek parçanın 0 noktasına geldiğimde hangi tuşa basacağım, işlem referansı olarak, makinenin 0 ayarını bozmadan. 2. parçayı yerleştirdiğimde yeni parçanın 0 noktasına hangi tuşla geleceğim.

teşekkürler

Her eksene en az bir sviç koymalısın. Tezgâh her açıldığında sıfıra (svice) gidip referans alır. Herhangi bir durumda motor adım atlatırsa sıfır gider. Adım atlattığını düşündüğün zaman kendin referansa gönderirsin.

Alıntı yapılan: bulutay - 07 Temmuz 2014, 21:19:48
merhabalar konuya biraz geç katılıyorum kus ura bakmazsanız. mach kontrol kartı takacagınıza biz kendimiz ypasak kontrol kartını ve programını nasıl olur hocam

Elbette yapılır. Ancak biraz uğraş ve zaman isteyen bir durum. Forumda bunun üzerinde çalışan @z var.

tekosis

hocam bu mekanik switchler yeterli referans hassasiyetini sağlıyor mu? teoride tamam ama uygulamada nasıllar?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

bulutay

hocam merhabalar
bende sizin gibi cnc projesi ne başladım. yalnız kontrol kartı ile kontrol programını kendim yaptım. tek eksigim rs 232 den bilgi gönderirken ölçü hesaplamalarında takıldım. mesela 10 cm için motor ne kadar dönecek gibi. tecrübeleriniz ışıgında rehberliginizi bekliyorum.

bulutay

hocam cevap vermediniz. olumlu yada olumsuz cevabınızı bekliyorum. benim de size yardımcı olabilecegim konular mutlaka vardır. stl dosyasından direk olarak işleniyor şu andaki programla.

trgtylcnky

Hocam ne kadar uzunlukta hareket edileceğini belirledikten sonra bunları adıma çevirmeniz gerekiyor. Bunu ölçerek de bulabilirsiniz. Mesela step motora 1000 adım attırın, mesafeyi ölçün, sonra bu değeri programınızda kullanırsınız. Merak ettim kontrol programının ne kadarını yazdınız? Hareket planlamasını bitirdiniz mi?

engerex

Alıntı yapılan: bulutay - 08 Temmuz 2014, 22:27:57
hocam merhabalar
bende sizin gibi cnc projesi ne başladım. yalnız kontrol kartı ile kontrol programını kendim yaptım. tek eksigim rs 232 den bilgi gönderirken ölçü hesaplamalarında takıldım. mesela 10 cm için motor ne kadar dönecek gibi. tecrübeleriniz ışıgında rehberliginizi bekliyorum.
Step motor 1 tur attığında tabla kaç mm hareket ediyor? Diyelim 5mm/tur. Step motor 1 turu kaç adımda tamamlıyor? Diyelim 200 adım/tur. O halde motorun 1 adımı 0.025mm'dir.
3mm hareket sağlayacaksan motor 120 adım atmalı. Tek bir motoru kontrol ederken çok sorun yok. İş fazlasını birlikte hareket ettirmede.

bulutay

allah razı olsun. teşekkürler. bu kadar basit yani. bende düşünüp duruyordum nasıl yapacagım diye. bazen insan önünü göremiyor. çok teşekkürler.
program şu anda bitmiş durumda .ana kontrol kısmı.

bulutay

fazla motoru birlikte hareket ettirmede ne gibi sorun çıkıyor ki

bulutay

verdiginiz cevap için teşekkürler. benim kullandıgım motor 6 kablolu .
siz tur attırmamı söylediniz. tur attırdıgımız zaman sapma olmuyacak mı peki. motor dört adımda dönüyor. sapma olmaması için adım adım yapılmıyormu tur attırma yerine adım adım yapsak nasıl yaparız. kaçıncı adım oldugunu nasıl hesaplarız .kafam gerçektendurmuş  durumda

engerex

Ben tur attırmanızı söylemedim. Eğer motor 1 turu 200 adımda tamamlıyorsa ve 1 turda yani 200 adımda 5mm hareket sağlanıyorsa 20 adımda 0.5mm hareket sağlanır.
Burada turdan kasıt motoru 200 adım attırdığımızda başladığı yere gelmesidir. Yani saatte akrebin 12 saat sonra tekrar aynı konuma gelmesi 1 tur.

bulutay

evet şimdi bütünlük saglamaya başladım. kullandıgım motor 6 kablolu döngü olarak 4 adım atıyor. biliyoruz hepimiz. o zaman bir döngü deki aldıgı yol yeterli o zaman. sapma yapmaması için. yani en alt kademe 4 adım üzerinden yapılacak o zaman. anladım. bu şekilde yaparsak sapma yapmaz o zaman degil mi. 4 adım yerine 3 adım kullanmamız gereken yer o zman olmuyacak demekki. inşallah.

bulutay

trgtylcnky

Motorun 4 adımlı olduğunu sanmam. Büyük ihtimalle 200 adımlıdır, yani 200 adımda bir tur döner. Tur derken motorun milinin tam bir tur atmasından bahsediyoruz (sanki sizin söylediğinizden başka anlam çıkıyor) Kullandığınız sürücü step-dir girişli olanlardan mı?
Sapma derken ne demek istediniz anlayamadım.

bulutay

step motoru sürerken a b c d diye eksi elektrigi aktardıgımız safhaları kastettim. her adımda 1.8 derece . 200 adımda 360 derece bu da bir tur ediyor. benim sormak istedigim yazılımdaki bir tur 4 adım. bu yeterli olurmu hassas ölçüler için

mesaj birleştirme:: 24 Temmuz 2014, 02:54:07

200 adımda motorun milinin bir turu