Basladigim CNC projesi ...

Başlatan gumush, 29 Eylül 2013, 17:05:16

gumush

Bir suredir aklimda olan , uzun suredir forumda da konusulmus konulardan biri olan CNC projesine basladim.

Proje mekanik aksami acik kaynak olacak. Olabildigince torna freze islemesi yapmadan , profil ve diger malzemeler ile tasarlamaya calistim.

Amaci ahsap , aluminyum kesimi ve islemesi olacak. Ancak sonrasinda bir doner eksende eklemeyi planliyorum. Mekanik tasarim cok hizli olmasada sonrasinda en azindan yari otomatik bir pick and place ( smd'leri yerlestirmek icin ) olarakta modifiye edilebilir olmasina dikkat ediyorum. Hatta minik bir plasma bile takilabilsin :) , yada lazer kesici.

Proje bittiginde tum cizimleri , malzeme kaynaklarini ve bu surede edindigim deneyimi paylasmaya calisacagim.

Guc elektronigi konusunda bilgim olmadigindan surucu kartlarini ve yazilimi hazir olacak ( USB destegi onemli ).

Z eksenine ait tasarimi su sekilde oldu.

Denemeyi planlasamda tasarim amaclarinda 3dprinter yada pcb kazima yok. ( cok basarili olmayacagini dusundugum icin )

Hikmet Gumus  izmir

restore

hocam maliyet olarak neler düşünüyorsunuz ?

gumush

Tam bir maaliyet planim yok. Daha dogrusu bir cok ekipmana zaten sahibim sadece mekanik kisim icin malzemeleri alacagim. Motor , surucu , is mili , guc kaynaklari elimde var.

kizak , araba  , vidalimil , somun , somun baglantisi , mil yataklari , sigma profil disinda masrafim olmayacak. ( Umarim )

Bir cok yerden fiyat aldim. Uzun eksende iki motor olacak yani o eksenin maaliyeti iki kati olacak.

Ancak bunlar icin toplam 2000tl'yi gecmeyen bir sistem olmasini planliyorum.

1000mmX1200mmX400mm olacak ama calisma alani arabalarin paylarindan daha az olur tabiki.

Hikmet Gumus  izmir

ekrem

üniversitede final projeleri olarak birisinin yaptığını duydum 1.5-2 bin tl  eski parayla milyar a mal olduğunu duydum ama onun yaptığı ufak boyda imiş  neler kullanmış pek bilmiyorum. kart tasarımı yerine ordino kulandığını tahmin ediyorum.

pcb kazımalı bir cnc yaparsanız kişiye özel olacak şekilde patent alıp seri üretim planları yapabilirsiniz. diye düşünüyorum çünkü her elektronik hobicisinin elinde bulundurmak istiyeceği bir eleman baskı devre ve asitleme gibi işlemleri yapmak uzun ve zahmetli 1 yolun asitten erimesi tekrar baştan başlamaya neden olabiliyor.

şimdiden size kolay gelsin diyorum.

bu konuyla ilgili mürekkep püskürtmeli yazıcıları incelemenizi tavsiye ediyorum. bir proje bulmuştum mürekkep püskürtmeli yazıcıyı pcb basım aletine dönüştürülmüş tü herşeyini kagıda çizer gibi çiziyordu sadice asitleme işlemi ve delik delmesi kalıyordu.  mürekkep püskürtme aparatı yerine kesici yada lazer olarak ona yakın bir tasarım geliştirirseniz hemen hemen  aklınızdaki cnc tasarınımı yapmış olursunuz diye düşünüyorum.

gumush

X ekseni yani koprude hemen hemen bu sekilde olacak.
Hikmet Gumus  izmir

gumush

Hikmet Gumus  izmir

emekli

Hikmet hocam motorları kaç amper düşünüyorsunuz, birde kızak ve kızaklara takılan arabaların fiyatlarını paylaşırmısınız

gumush

8.5nm Nema34 olacak motorlar, 6-7.8a cekiyor.

Kizaklar 20'lik 46$ metre , arabalar 17$ adet... Ama alim sirasinda bir indirim bekliyorum.
Hikmet Gumus  izmir

maxel

acaba tasarımıkendiniz mi yaptınız  yoksa hazır mı buldunuz ? bir ara bende pcb kart basmak için yapmaya niyelendim ...

gumush

Tasarimi kendim yaptim. Bittikten sonra yayinlayacagim. Simdi yayinlamiyorum cunku hatalarimi gorup duzelmelerde yapiyorum.

Bu malzemeler icin kutuphanemi olusturdum. Bu proje sonrasinda istenirse pcb icin daha kucuk bir modelde cizebilirim. Boylece isteyenlerde onu yapabilir.

Hikmet Gumus  izmir

Firzen

Hocam mesleğinizi bilmiyorum ama sürücü sistemini (mosfet röle ile falan...) ve USB destek (Stellaris LaunchPAD LM4F120 ile ENERGIA) kullanımını kendiniz yaparsanız bence fiyat çok daha aşağıda olacaktır.Okulumuzda Uzman hocamız bu konuda bize de görev verdi bakalım nasıl olacak sistem.
Kararsız...

subram

İhtiyaca göre sürücü kartını burada biz ortak tasarlasak nasıl olur?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

gumush

Tip doktoruyum :) elektronige biraz ilgim var ancak o karti tasarlamak simdilik hedeflerim disinda.

Ama dedigim gibi picproje olarak siz acik kaynak surucuyu tasarlaryin , bende acik kaynak cizimi :)

Hikmet Gumus  izmir

mustafa_cmbz

Bende bu aralar hazır mekanikli bi cnc toplayacağım çok yakında fotoları elime geçer herhalde.

Şayet sürücü olaylarını burada tasarlama gibi bir fikir suyu çıkartılmadan gelişirse ciddiye alınırsa şöyle maddi manada bakmadan açık bi paylaşım olursa çağ atlarız gibime geliyor bana..

Düşünsenize herkesin atelyesinde iyi kötü bi cnc olur :D façtaya son...!

hatta modifiye eder kaba saba malzemelerde 3d printer olarak ta kullanırız :D

subram

forum üyelerinin altından kalkmaycağı iş değil. İş bölümü yapılırsa güzel sonuçlar alınabilir.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz