Basladigim CNC projesi ...

Başlatan gumush, 29 Eylül 2013, 17:05:16

Analyzer

Alıntı yapılan: cann - 16 Kasım 2013, 21:22:28
motor bağlı değilken gayet rahat dönüyorlar,
flanşla çözülür sanıyorum
Selam,

Motor şaftı ile vidalı mil aynı eksende değil. Esnek kaplinle düzeltebilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

cann

kaplinin motor tarafı vidasını gevşettim, kaplini biraz geriye çektim, yani arada boşluk oluşturdım kaplin yanakları arası, oldukca azaldı. motorun boştaki dönüşüne göre biraz ağır o kadar.

gumush

Hikmet Gumus  izmir

Analyzer

Selam,

İstediğiniz işleme hassasiyetine bağlı olarak mil rulmanlarını UCx serisi kullanmanızı tavsiye etmem.
Katalogları incelerseniz salgı miktarı epey fazladır. Bu tip rulmanlar genelde sanayide konveyör, siklon,
fan, helezon gibi uygulamalarda kullanılıyor. BF ve BK serisi rulmanları kullanmakta fayda var.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

cann

kısmetse, tamamladığım projeyi hayata geçireceğim, 1-2 hafta içinde. bilgisayara mac3 kurmam gerek. kontrol kartı usb li aldım. elimde seçenek olarak win 7 kurulu bir laptop var, birde desktop. hangisini tercih etmeliyim.

ayrıca mac3 sitesinden kuruluyor ama sanırım 1 ay süreli, sonrasında satın alabileceğimi şimdilik sanmıyorum. nereden süresiz olandan yükleyebilirim. en azından sistem doğru dürüst çalışıp öğreninceye kadar, kullanmam lazım.
teşekkürler

polleme

Mach3 USB destekleyen kartlarla çalışıyor mu? Sadece LPT portunu kullanıyor diye biliyordum.

gumush

Smoothstepper gibi eklentiler ( kart ile birlikte ) olursa o zaman USB"den calisabiliyor.
Hikmet Gumus  izmir

cann

benim kart usb

link:
http://www.automationtechnologiesinc.com/products-page/breakout-boards/3-axis-cnc-usb-card-mach3-200khz-breakout-board

anlamadığım bir yanlışlık mı var.
üretici mac3 de kurulumunu anlatıyor manualinde

polleme

Doğru olabilir, ben bilmediğim için sormuştum. Eğer USB ile sorunsuz çalışıyorsa çok iyi, bir de LPT portu elde etmek zorunda kalmayız.

gumush

Linkte vermis oldugunuz urun breakout board'dur. Yani calismasi icin motor suruculerine'de ihtiyaciniz olacak.
Hikmet Gumus  izmir

cann

motor sürücü ler tabiki var.

ben mac3 ü nereden bulabilirim süre sınırı olmayan, şimdilik o aşamadayım.

engerex

Kendi sitesindeki 30 günlüğü kullan şimdilik.
Mach3 için dizüstü PC önerilmiyor. Problem yaşarsınız.
Mach3 ile LPT, USB, Ethernet ile haberleşme şansınız var. Ama bu kart geliştiricilerin eklentileriyle oluyor. Direk mach3 ayarlarından değil.

Ramiz

Merhaba,

Şöyle 40*40 yada 50*50 gibi küçük bir işleme alanına sahip 3 eksenli cnc almak istesem, bana ne kadar a patlar?(Pahalıya geliyorsa, cnc yi kendim yapmayı düşünüyorum)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

cann

selamlar
cnc yi çalıştırdım.

her eksenin ortasını makinenin 0 ayarı yaptım. swich olmadığından bu noktayı bozmak istemiyorum.

şimdi bu 0 ayarını bozmadan, işlenecek parçanın 0 noktasına geldiğimde hangi tuşa basacağım, işlem referansı olarak, makinenin 0 ayarını bozmadan. 2. parçayı yerleştirdiğimde yeni parçanın 0 noktasına hangi tuşla geleceğim.

teşekkürler

bulutay

merhabalar konuya biraz geç katılıyorum kus ura bakmazsanız. mach kontrol kartı takacagınıza biz kendimiz ypasak kontrol kartını ve programını nasıl olur hocam