Superonline fiber torrent problemi

Başlatan muhendisbey, 30 Eylül 2013, 22:23:58

muhendisbey

Geçen hafta superonline fiber internete geçtim. 20mbit internet görünüyor ancak 300kb ile torrent iniyor. Bu problemi araştırdım yaygın bir problem olduğunu öğrendim. Üstelik sadece torrentle sınırlı değil, videolarda takılıyor. Müşteri hizmetlerini aradım o da çözüm olmadı.
Port forwarding yaptım gene çözüm yok...
Var mı bir devası bu işin?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mfurkan7

Aynen benimde dikkatimi çekmişti geçenlerde bu hız düşümü demekki tek bende değilmiş ben en baş adil kullanımı aştım diye düşündüm. Şimdi sen dediğinde kafama dank etti.

Tagli

Torrent'teki indirme hizi, o torenti kac kisinin ne hizda besledigine de bagli. Hiz testi sitelerinden indirme - bindirme (upload yerine onerdigim mizahi kelime) hizlarini olcmekte fayda var.

Torrent'e ozgu ozel bir sinirlama yaptiklarini sanmiyorum. Boyle birsey olsa, bence Superonline'dan once TTNET yapardi. Ben normal ADSL hattimin izin verdigi azami hizda indirme yapabiliyorum (Aslinda azami hizi denemedim, diger programlari aksatmasin diye torrent programindan 500 kb sinir koydum. 500'e kadar cikiyor indirme.)
Gökçe Tağlıoğlu

gumush

Bir hata yaparak bende superonline fiber'e gectim. Bu arada 20gun boyunca ttnet adsl'mde calisti.

Sonuc ilk firsatta hizmeti fes edecegim ( sozlesme yapmadigim icin zararim sadece modem ucreti olacak )

Durum su ttnet ile eszamanli yaziyorum.
SO : Speedtest turkiye server 55mbit / Speedtest yurtdisi 3.4mbit
TTNeT : Speedtest turkiye server 8.2mbit / Speedtest yurtdisi 7.5mbit

Zaman zaman geldigimde garip bir ip almis oluyor. Speedtest turkiye server ile bile 2-4mbit arasinda oluyor. Bu durumda yurtdisi 1mbit'in altina iniyor. bir kac ac kapa sonrasi turkiye duzeliyor. Maksimum 80mbit gordum. Ama yurt disi icin  maks 7mbit gordum.

Bu durumda fiber altyapisinin saglikli oldugu durumlarda bile SO yurtdisi cikisi kotu oluyor. Bu nedenle hizmeti sonlandirmayi dusunuyorum.

Umarim siz de sozlesme yapmamissinizdir.
Hikmet Gumus  izmir

Tagli

Bilgilendirme icin tesekkurler. Benim oraya fiber gelmedi diye cok uzulmustum, ama gorunen o ki sansliymisim. Aslinda olsaydi uydunet (kablonet) almak istiyordum ama o da yok burada.

Fiber kullanan herkeste durum boyle mi acaba? Sorunsuz olarak kullanan var mi?
Gökçe Tağlıoğlu

esensoy

enteresan, ya ttnet superonline müşterilerine madik atıyor, ya da superonline bant genişliğini haddinden fazla kullanıcıya paylaştırıyor,
ikincisi daha gerçekçi sanki
sonuçta dijital hat, neden hız düşsünki?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

gumush

TTnet adsl oldugundan 8mbit uyeligimin tam karsiligini aliyorum. Fiberini denemedim henuz.
Hikmet Gumus  izmir

subram

ttnet kullanıyorum. sözleşme 8mbit ama 3mbiti geçemedik daha. Başka internet olmadığı için geçiş yapamıyorum.başka firmalar gelse muhtemelen 8mbite çıkar ttnet.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

musti463

torrent hızı sadece sizin internet bağlantınıza bağlı değil ki torrent kalitesine de bağlıdır.En iyisi hızölçer ile hızınızı test etmek veya popüler bir torrent indirmek
Mustafa Emir SADE

ipek

TTnet adsl oldugundan 8mbit uyeligimin tam karsiligini aliyordum.
Tvibu yayın yapana kadar.arıyorum hemen düzeltiyorlar 3 gün sonra yine yerlerleyiz.
ben aramaktan soğudum ,kendimi 3m'ye alıştırdım.fiber rüyası kuruyordum yazdıklarınızı okuyana
kadar.

erkan614

ya bizim siteye de yeni döşüyolar hattı bende geçiş yapma niyetindeydim ?? birazdaha araştırıyim
yada önce komşular geçsin memnunlarsa ben geceyim

muhendisbey

Alıntı yapılan: musti463 - 01 Ekim 2013, 01:27:45
torrent hızı sadece sizin internet bağlantınıza bağlı değil ki torrent kalitesine de bağlıdır.En iyisi hızölçer ile hızınızı test etmek veya popüler bir torrent indirmek

Hocam ben de biliyorum. Torrentz sitesindeki en kaliteli torrentlerde yaptığımda aldığım sonuç bu
Dün aradım. 30dk adam tereciye resmen tere sattı. Sonra sizin probleminiz yazılımsal deyip topu attı.

Hadi diyelim sistemim sıkıntılı
rpi serverim var modem üzerinde, dünden bugüne daha torrent tamamlamamış.

Duyduğuma ve araştırdığıma göre torrent iplerini baskılıyorlarmış. Bilmem ne kadar doğru.
Ha bir de: dün eleman şifresini değiştirdiğim modeme sıkıntısız girdi, yeniden başlattı. Şu an güvenlik zaafı var bence, güvenim sarsıldı. Onlar giriyorsa neden 3. bir şahıs giremesin değil mi...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mfurkan7

Sorun torrentin beslenmesinde değil SO ile ilgili birşey olduğuna garanti veriyorum ;) Yıllardır torrent indiriyorum ve birka. ay önce full hızla inen torrentler şimdi çok düşük hızla iniyor ;)

muhendisbey

Uzun süre oldu ancak çözümü olduğu için yazmaya karar verdim.

Superonline bu torrent limitini modem kullanarak yapıyor. Torrent portları modemde kapalı. Böylece dış bağlantı kuramıyorsunuz.
Çözüm:
Modemin arayüz sayfasından port yönlendirmeyi açın ve torrent kullandığınız bilgisayarın ip'sinin belli bir port aralığını torrent için açık bırakın. Ben 25000-26000 arası portları açtım.

Aynı zamanda torrent programında da bağlantı ayarlarında port olarak bu aralık içerisinde bir port seçin.
Protokol şifrelemesini etkin hale getirin. sorun çözülecektir.

Her torrent indirmesi sırasında PC'nin ip'sini kontrol edin ve port yönlendirmesini açın. Galiba bu amaçla kullanılmasın diye PC'nin ip'si sürekli değişiyor. Kalıcı kiralama dedim, başka yollar denedim yok olmuyor. IP değişken. Değiştiğinde port yönlendirme ip'sini modem arayüzünden değiştirmek gerekli.

Tagli

Bu durumun servis sağlayıcı ile ilgisi yok. Varsayılan olarak modemlerde güvenlik sebebiyle portlar kapalı olur zaten. Bu durumda, dışarıdan gelen bağlantılar büyük ölçüde engellenir (tam ayrıntılarını bilmiyorum). En belirgin etkisi upload'da olur ve bu neredeyse sıfırlanır. Download hızını doğrudan etkilemiyor sanırım ama bağlanabileceğiniz kişi sayısı azalıyor ve bu da hızı dolaylı olarak etkiliyor.

Modemin içinde port yönlendirme yapmak için bilgisayarın yerel (local) IP'sinin sabit olması gerekiyor diye biliyorum. Ancak yerel IP'nin sürekli değişmesinin servis sağlayıcı ile bir ilgisi yok. Yerel IP'yi, bilgisayardan gelen talebe göre modem (daha doğrusu router) veriyor. İşletim sisteminden IP ayarlanabilir. Normalde otomatiktedir, bu sebeple modem boş bulduğu ilk IP'yi verir. İstenilen IP bilgisayardan girilirken, bu IP'nin modemin vereceği IP havuzu sınırları dahilinde olması gerekir. Genelde 192.168.1.100'den başlar bu ama varsayılan değer modeme göre değişebileceği gibi, modemin ayarlarından daha sonra değiştirmek de mümkündür. IP'ler elle verildiğinde, bunların çakışmaması için özen göstermek gerekir.

Bir de UPnP diye birşey var. Ayrıntıları bilmiyorum ama bu şey bilgisayarla modem arasında otomatik bir ayar protokolü gibi birşey yanlış anlamadıysam. Öncelikle modem ayarlarından etkinleştirilmesi gerekiyor. Torrent programlarında genelde bu protokol destekleniyor. Yani program ile modem geçici bir süre için anlaşıp portları geçici olarak istenilen hale geriyor. Bunun dışında yerel IP ayarlarında veya port yönlendirme de bir değişiklik yapmak gerekmiyor.

Yukarıda anlattığım şeyler net olarak bildiğim şeyler değil. Bu sebeple bazı şeyleri hatalı veya eksik anlatmış olabilirim. Yine de olay yaklaşık olarak anlattığım şekilde oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu