Aracın aküsüne bağlanacak monofaze motor

Başlatan Analyzer, 02 Ekim 2013, 11:13:21

Analyzer

Selam,

Araca bağlanacak bir motor için sistem oluşturmak istemekteyim. Motor 0.37 kW monofaze 220VAC olması gerekiyor. Bu sistem aralıklarla
devreye girecek. Bu sebeple, araçta en az değişiklik yapılacak şekilde sistem nasıl olmalı? Bir jel tip aküyü aracın aküsüne paralel bağlasam
ve aküyü inverter'a bağlasam, bir sıkıntı oluşturur mu? Inverter 600W olsa ve motor çalıştığında sıkıntı çıkarır mı? Ne dersiniz?

Bir de kalite/fiyat oranı en iyi ve sıkıntısız 600-1000W arası inverter markası ne tavsiye edersiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mihri

Teknik problem yaşamak istemiyorsan 1KW sinüs invertör kullan.
"Eppur si muove!"

mg1980

Marka ''İnform'' olabilir.Ayrı akü gerekmez diye düşünüyorum.Kolay gelsin.mg1980

EFESU

İnverterlar ın hepsi  motor çalıştırmaz  onu seçerken dikkat et .. genel olarak sorun  çıkacağını sanmıyorum

kralsam

Selamlar hocam,

Aküyü paralel bağlamak yerine araç aküsünü büyütme şansın varsa öyle yap derim. Çünkü akünün birisi bozulunca diğerinide bozuyor. Bir dönem oto müzik sistemleri için uygulandı ama bu tip sorunlar çıkıyordu. Sonra anlık yüksek güç için (BASS Effect) büyük kondansatör takmaya başladılar.

Bilginize..

HexfeT

Araca araçtan bağımsız bir şeyleri çalıştırmak için ikinci bir akü bağlanması gerektiğinde alternatör çıkışı güçlü diyotlar ile ikiye ayrılabiliyor. Tabi alternatör voltajı ile oynamak gerekebilir, ayrıca alternatör çıkışı diyottan geçince diyot iletim gerilimi x geçen akım kadar bir kaybıda dikkate almak lazım.

Motorun kalkışı esnasında invertörün ne yapacağı da önemli.

kralsam

Alıntı yapılan: HexfeT - 02 Ekim 2013, 17:20:35
Araca araçtan bağımsız bir şeyleri çalıştırmak için ikinci bir akü bağlanması gerektiğinde alternatör çıkışı güçlü diyotlar ile ikiye ayrılabiliyor. Tabi alternatör voltajı ile oynamak gerekebilir, ayrıca alternatör çıkışı diyottan geçince diyot iletim gerilimi x geçen akım kadar bir kaybıda dikkate almak lazım.

Motorun kalkışı esnasında invertörün ne yapacağı da önemli.

Bunu tam olarak nasıl gerçekleştiriyorsunuz acaba? Ben denedim bir aralar felaket ısındı diyotlar. Hele güç çekilmeye başladıkça dahada arttı.

Analyzer

Selam,

Aracın aküsüne bağlanmak biraz sıkıntılı olacağı için şimdilik oradan vazgeçtim. Akü+inverter yapacağım yine ancak
aküyü gece şarj edip sabah servise geçmesini istiyorum. Böylece gerekirse 2 akü kullanılıp kesintisiz kullanım sağlanabilir.
Evet en az 1 kW sinüs inverter kullanacağım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

HexfeT

Alıntı yapılan: kralsam - 02 Ekim 2013, 17:53:18
Bunu tam olarak nasıl gerçekleştiriyorsunuz acaba? Ben denedim bir aralar felaket ısındı diyotlar. Hele güç çekilmeye başladıkça dahada arttı.

Diyotların ısınacağını illa tecrübe ederek görmek gerekmiyor, bu zaten kaçınılmaz. Alternatörden çektiğiniz akımı diyotun iletim gerilimi ile çarparsanız ne kadar kayıp güç olacağını basitçe hesaplarsınız. Bu güç doğrudan ısıya dönüşecek. Ya daha mantıklı bir çözüm üreteceksniz,  ya da diyotları ihtiyaç duyulan ölçülerde soğutucuya bağlayacaksınız.

kralsam

Dediğiniz gibi illaki ısınacak ama aküyü kullanmasamda ısınma işlemi devam ediyor. Yani akü dolup durma gibi bir şey beklerdim ama olmuyor.