%100 ingilizce eğitimi hakkında tavsiyeler

Başlatan unknownperson, 02 Ekim 2013, 18:00:41

unknownperson

Bu sene elektrik elektronik mühendisliği 1. sınıftayım bölümüm %100 İngilizce ve bu gerçekten uygulanıyor derste hoca tek kelime Türkçe konuşmuyor. Bir kısmını anlasam da genel olarak şuanlık tam olarak dersi anlayamıyorum. Hocanın önerdiği kitapların İngilizcesini alacağım. %100 İngilizce olunca derslerden gözümüz korktu diyebilirim , diğer bir yandan Türkçe olsaydı ortalamamı yüksek tutabilirdim fakat böyle yüksek tutmam biraz zor. Size soracağım 2 soru var:
1)%100 İngilizce okumuş olan biri ya da okumamış olup tecrübeye sahip biri bu konuda tavsiyeler verebilir mi ? (Dersin İngilizce nasıl anlaşılacağından tutunda sınavlara İngilizce nasıl çalışılıra kadar...)
2)Not ortalamasını yüksek tutamayarak neler kaybederim ? %100 İngilizce mühendislik eğitimimi yoksa yüksek ortalama yapmak mı daha cazip siz olsanız hangisini seçerdiniz ? Artıları eksileri nelerdir ?

Herkes elinden geldiğince yardımcı olursa sevinirim.

yilmaz_kk

piyasada çalışırken sana kimse not ortalaması sormayacak. ingilizce sınavını geçeceksin ve tecrübelerine bakılacak. Konuyu öğrenmeye odaklan. not için çalışma. en iyi yerde çalışan arkadaşlarım sınıf birincisi veya ikincisi değiller...

unknownperson

Alıntı yapılan: yilmaz_kk - 02 Ekim 2013, 18:29:42
piyasada çalışırken sana kimse not ortalaması sormayacak. ingilizce sınavını geçeceksin ve tecrübelerine bakılacak. Konuyu öğrenmeye odaklan. not için çalışma. en iyi yerde çalışan arkadaşlarım sınıf birincisi veya ikincisi değiller...
Peki yüksek lisans için de aynı mı düşünüyorsunuz ?

blacklogic

Alıntı yapılan: unknownperson - 02 Ekim 2013, 18:55:42
Peki yüksek lisans için de aynı mı düşünüyorsunuz ?
Yüksek lisans yapan arkadaşlarım yüksek lisansın mesleki bir bilgi katmadıklarını sadece iki yıl daha öğrenci kaldıklarını söylüyorlar. Yüksek lisansı akademik bir kariyer yapmak isteyenler için olduğunu söylüyorlar. yilmaz_kk dediği gibi kimse piyasada bu adam %100 ingilizce okumuş veya yüksek yapmış demiyor, kardeşim sen şu şu işi bize yapar mısın diyor.

unknownperson

Alıntı yapılan: blacklogic - 02 Ekim 2013, 19:11:17
Yüksek lisans yapan arkadaşlarım yüksek lisansın mesleki bir bilgi katmadıklarını sadece iki yıl daha öğrenci kaldıklarını söylüyorlar. Yüksek lisansı akademik bir kariyer yapmak isteyenler için olduğunu söylüyorlar. yilmaz_kk dediği gibi kimse piyasada bu adam %100 ingilizce okumuş veya yüksek yapmış demiyor, kardeşim sen şu şu işi bize yapar mısın diyor.
Yani diyorsunuz ki piyasada CV'ne değil ne öğrendiğine bakılıyor , İngilizce ya da Türkçe ne olursa olsun sadece öğrenmen yeterli diyorsun ?

Gökhan BEKEN

Amacın özel sektörse, kendini işveren yerine koy, neye göre çalışan arardın? Ben olsam "iş bitirici" sıfatında birilerini işe alırdım gördüğü derslerin notları beni ırgalamazdı.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ferdem

Fakülteye geçişte ilk defa ingilizce derslerle karşılaşınca insan zorlanıyor, ben de çok zorlanmıştım, karamsarlaşmıştık, çok sorguladık-tartıştık ingilizce eğitim olayını, sonra sonra alıştık... Çok su götüren bir konu, ortada bir tablo var ki ingilizce öğrenmek zorundayız, derslerin ingilizce anlatılmasının katkıları da var götürüleri de var. Şu anda sizin çok çalışma döneminiz, sabah erken kalkıp çalışma döneminiz, dişinizi sıkıp çalışma döneminiz, gerekirse hem ingilizce hem ders çalışma döneminiz, ömür boyu değil en fazla birkaç dönem zorlanacaksınız sonra gittikçe işler kolaylaşacak çalışmalarınızın meyvelerini alacaksınız. İyi çalışmalar.

yxsdf

lisansı 4 sene Türkçe okudum, yüksek lisans + doktorayı da 4 senedir İngilizce okuyorum. Kesinlikle konuya İngilizce olarak hakim olmak sizin o konuda dünya da olup bitenleri çok daha iyi anlamanızı sağlıyor.

Ayrıca, şu an çalıştığım yerde ar-ge yapıyorum ve uğraştığım konuların tamamını yüksek lisans + doktora süresinde öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.
www.yxsdf.com © 2014

Erol YILMAZ

İngilizce, bir elektronik mühendisi için çok hassas bir konu,
Not ortalaması bence buna göre "çok daha az" önemli...

İng. yi mümkün olduğunca iyi seviyeye getirmeye bakın,
Bu şekilde dünyadaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.
İngilizceniz gelişiminizin önündeki engel değil, anahtarınız olur.

Ferdem in dediği gibi çok çalışmak bir çok problem için en hoş çözüm.

berat23

dersi nasıl anlayabilirsin o konuda bir fikrim yok, zamanla olur. ben lisede de ingilizce okumuştum, biyoloji haricinde aslında çok sıkıntı değil. kafana takma, zamanla alışırsın, alıştıktan sonra da avantajını anlarsın.

ortalamada kim ne derse desin çok önemli. seni ilk defa gören birine kendine dair anlatabileceğin çok az şeyin var. ortalama iyi bir indikatör. şimdi deniyor ki adam senin ne yapabileceğine bakıyor, eyvallah. ne yapabileceğini nasıl kanıtlarsın, geçmişinle. okul geçmişinin nasıl olduğu ortalamanla anlaşılır, ortalamanın yüksek olması demektir ki bu adam işini zamanında iyi bir şekilde yapar. eğer büyük oynamak niyetindeysen kesinlikle 3 üzeri ortalama yapmaya çalış. bu duruma istisna yok mudur evet var ama istisnai durumların peşinde koşmak yanlış.

malpaslan1979

firmadan firmaya değişiyor; örnek vermek gerekirse Eczacıbaşı için önemlidir not ortalamanız. doğrudan ilk sordukları şeylerden birisi not ortalamanız.

unknownperson

Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim herkesin yorumlarını toparlayıp şöyle bir baktığımda planlı bir şekilde biraz daha fazla çalışıp iyi bir ortalamayla (3.00) İngilizce eğitimimi zamanında başarabileceğimi düşündüm. Sistemim şöyle olacak ;
1)Öncelikle kullandığımız kitapların hem İngilizce hem Türkçelerini alacağım .(Serway Fizik 1.2. Cilt Serway Kimya ve Thomas Calculus 1.2 Cilt )
2)Okulda dersi dinleyip tahtadaki notları alacağım anlayabildiğim kadarını anlamaya çalışacağım.
3)Sonrasında eve geldiğimde İngilizcesini okuyup tekrar yapacağım sonrasında Türkçesini okuyarak anlayıp anlamadığımı sorgulayacağım.
4)En son olarak kitabın o bölümünde kullanılan İngilizce terimleri Türkçe anlamlarıyla birlikte bir not defterine yazacağım.
5)Bir de zaman buldukça MIT sitesinden İngilizce konu anlatımlarını dinleyip anlamaya çalışacağım.

Sistemimde doğru olmayan ya da şöyle yapsan daha iyi olur dediğiniz bir şey varsa lütfen söyler misiniz ? Ya da ek olarak şunu yaparsan sana katkısı olur diyebileceğiniz bir tavsiyeniz varsa belirtirseniz çok sevinirim.

berat23

bence ingilizce-türkçe pek karıştırma. bazı kitapların çevirileride çok kötü olabiliyor mesela thomas gibi. anlamadğın terimleri hocana sorarsın. bazı terimlerin çok garip çevirileride olabiliyor, o yüzden doğrudan ingilizce öğren.

Icarus

@unknownperson:
fizik ve elektronik mühendisliği okudum. Türkçe yazılmış (tercüme edilmiş) elektronik kitabı yoktur. O kadar kötü tercüme edilmişlerdir ve yazılanlarda o kadar eksiktir ki bu değer sıfıra yaklaşır. İngilizce anlamaktan başka bir çare yok
Not almak için hocaya çalış :) adam eski sınavlarında ne sormuş falan araştır.
PS: Eğer analizde biraz daha matematiksel bir yaklaşım seversen Binali Musayev'in "Teori ve Çözümlü Problemlerle Analiz 1 ve 2"'sini tavsiye ederim. Adam matematiği cümlelerle değil matematikle anlatır. Karizmadır

muhendisbey

ben yüzdeyüz Türkçe okudum. Ve senin bölümünün ingilizce olması gayet güzel.
Neden güzel?
Ömür boyu İngilizce'yle sıkıntın olmaz. E malum İngilizce bilim dili ve elektroniğinde olmazsa olmazı.
Size tavsiye edebielceğim şeyler:
1-Bütçeniz sarsılmayacaksa İngilizce kur eğitimi alın.
2-İngilizce podcastlar dinleyin, metninden takip edin.
3-İngilizce altyazılı ingilizce film izleyin. Altyazıyı kapatabilirseniz 2-3 sezon sonrasında kapatarak kendinizi zorlayın.
4-İngilizce kitap zaten okuyacaksınız bu bir artı. Bir de araştırma ödevi verildiğinde ingilizce makaleler okuyun. Ufkunuzu açacaktır. Ör:http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/home.jsp?reload=true
http://www.sciencedirect.com/
...gibi

5-Eğer aldığınız elektronik eğitimin yetersiz olduğunu düşünürseniz (ki yüzde doksan düşüneceksiniz) eksiğinizi proje yaparak, ve forumlarda araştırarak kapatmalısınız. En önemlisi bir kimsenin tüm elektroniğe hükmetmesi mümkün değil. Kendinize bir alan seçin ve o alanda çalışmalar yapın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.