Matematik sorusu

Başlatan z, 03 Ekim 2013, 02:08:10

z

Goya bu soru matematikcilerin katildigi bir sempozyumun sonunda espiri olsun diye sorulmus.
Sonucta sadece bir profosor dogru cevabi bulmus.

1.5 tavuk 1 gunde 1.5 yumurta yumurtlarsa 9 tavuk 9 gunde kac yumurta yumurtlar?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

z hocam bu taktiğe saplarla samanları ayırma taktiği denir.
acaba ülkemizdeki müfredat'ta yer alan 1kg demir'mi ağır,yoksa 1kg pamuk'mu ağır gibi embesil sorular
beynelmiyel eğitimdede varmıdır ?.

ha birde beşi beş kururuştan beş yumurta kaç kuruştur paradoxsu vardı.

Evren KILIÇ

1,5 tavuk= 1,5 yumurta
1 tavuk = 1 yumurta
9 tavuk 1 günde 9 yumurta
günde 9 yumurta x 9 gün =81 yumurta
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

z

Diger sorulari bilemeyecegim ama 1kg demir mi yoksa 1kg pamuk mu daha agirdir sorusu aslinda cok guzel bir soru.

Evet hangisi daha agirdir?

Evren KILIÇ

ikisininde ağırlığı eşittir.
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

fractal

kütlesimi eşit ağırlığımı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Dünyada tartılan 1 kg demir mi yoksa 1kg pamuk mu Ay'da daha ağırdır?

MC_Skywalker

Ay daki yerçekimi Düyadanın 6:1 olduğundan yola çıkar ve düyanda ağırlıkları eşit olduğuna göre.   1 kilo demir ayda 0.166Kg eder burdan aynı eştliğe uygularsak ayda her ikisde 0.166kg dir yaklaşık ve eşit ağırlıktadırlar.

furkan.seker

kilogram zaten kütle birimidir. Ağırlık ise cisme yerçekimi tarafından uygulanan kuvvettir, birimi ise kilogram değil newton'dur (kg x m / s^2). insanlar günlük hayatta yerçekimi ivmesinin birimini atarak basitçe kilogram dediği için karıştırılıyor.

soruya gelirsek ise cevabı bilinemez derim. çünkü eldeki veri hesap yapmak için yeterli değil.

z

Neyse demir pamuğa ilginç bir yaklaşımdan bahsedeyim.

Bir cisim terazi üzerine konduğunda terazi kefesine kuvvet uygular. Eğer terazi üzerine uçan balon koyarsanız bunun ağırlığı 0 dır çünkü balon uçar gider.

Terazi kefesine pamuk koyduğumuzda pamuğun kütlesi yer çekimi etkisinden dolayı teraziyi aşağıya iter ancak pamuk havanın kaldırma kuvveti nedeniyle havada da yüzmek ister.
Bu durumda kefeye etkiyen kuvvet düşer.

Aynı ağırlıktaki demir ve pamuk aya götürülürse ayda atmosfer olmadığından pamuk yüzmez ve terazi kefesine demire kıyasla daha fazla kuvvet uygular.

Denizdeki bir geminin ağırlığını geminin altına dev bir terazi koyup denizde ölçmek gibi bir şey.

muhittin_kaplan

Terazi Çift Kollu mu ? Bir tarafına demir diğer tarafına pamuk mu koyuyorsun.

mesaj birleştirme:: 03 Ekim 2013, 12:32:46

Alıntı yapılan: z - 03 Ekim 2013, 12:30:31

Bir cisim terazi üzerine konduğunda terazi kefesine kuvvet uygular. Eğer terazi üzerine uçan balon koyarsanız bunun ağırlığı 0 dır çünkü balon uçar gider.

Terazi kefesine pamuk koyduğumuzda pamuğun kütlesi yer çekimi etkisinden dolayı teraziyi aşağıya iter ancak pamuk havanın kaldırma kuvveti nedeniyle havada da yüzmek ister.

Aynı ağırlıktaki demir ve pamuk aya götürülürse ayda atmosfer olmadığından pamuk yüzmez ve terazi kefesine demire kıyasla daha fazla kuvvet uygular.

Denizdeki bir geminin ağırlığını geminin altına dev bir terazi koyup denizde ölçmek gibi bir şey.
de, birde atmosfer basıncı var.

furkan.seker

Alıntı yapılan: z - 03 Ekim 2013, 12:30:31

bu zaten denklemin içinde olan birşey ivme olarak. düşük özkütleli cisimler hava direnci ve yüzerlik yüzünden yüksek özkütleli cisimler kadar ivmelenemez. Aslında bizim denklemlerde sabit kabul ettiğimiz yerçekimi ivmesi farklı cisimler için farklıdır. Ama şu da vat, farklı yükseklikteki cisimlerin de yerçekimi ivmesi farklıdır. o yüzden zaten diyorum soruda verilen veriler soruyu cevaplamak için yeterli değil.

Andromeda

Soru basit bir matematik sorusu değil mi?neden bir profesör doğru cevap vermiş?
soru tavuk sorusu ama cevaplar neden kütle ve ağırlığa kaçmış?
bunlarda benim sorularım ;D
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

fractal

artık bu tür geyikler bile sıkıcı geliyor.ortaya basitmiş gibi görünen aslında tam olarak ne olduğuu basitliğyle kamufle edilip sonra pusuya yatıp  insanları daha detaylı kalfifiye bilgiyle şoklama.buda bizim mithbusterlarımızmı
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

esensoy

Farklı açılardan bakmaya teşvik ediyor, bir nevi egzersiz olarak algılıyorum ben,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.