motor sürücü

Başlatan cann, 03 Ekim 2013, 19:44:07

cann

teşekkürler,
daha güçlü motor sürmek için mosfetleri değişmek yeterlimi yoksa L6384 üde değişmek gerekir mi?

diğeride bu: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn74as02.pdf

esensoy

Teorik olarak evet, ama dikkatini çekiyorum, 55V 110A lik mosfetleri max36V a 15A olarak lanse etmiş, yani katalog değerlerini almamış,

Bir de merak ettim ortada bir smd 8 pin entegre daha var, o ne ki?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

cann

ortadaki entegre   mc34063

bununlamı sınırlamışlar 15A e. bunun 6ve 7 pin arasında direnç var şematik olarak ama kartta direnç koymamışlar, normalde buradaki direnç  akım sensörü gibi. başkada bir şey yok 3 tane s14 diyot, bir bobin (101), 2 tane 106c smd kondansatör. sürücülerden mosfete 470 ohm direnç.

z

Kart üzerindeki çipler beslemesini nereden alıyor? Motor beslemesinden mi yoksa ayrıca besleme girişi varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

çiplerin tamammı +5 V girişinden besleniyor. mc34063 neden var, akım la ilgili pine dirençde konulmamış, kısa devre yapılmış. akım sınırlaması olduğunu sanmıyorum.

z

Hall sensor varmı? Yuksek akımlı yolun hemen ustune konmus olabilir. Yada akım yolu üzerine bağlanmış minik bi transformatör.

Foto çekip yayınlamayacakmısın?

ipek

mademki sadece 5 volt var,5 volt'tada logic fet değilse gateler için 15 volt lazım olacaktır 34063
boost ediyor olabilir.

cann

foto çekeyim ben link vermiştim, detaylı görülüyor. component yüzünü bölüm bölüm arka yüzü tek çekeyim.
yan 15 volt altındaki uygulamalar için mi konmuş, 24 volt beslemede gereksiz diyebilirmiyiz.

http://www.ebay.com/itm/3-36V-Dual-15A-H-Bridge-DC-Motor-Driver-30A-Robot-Car-Arduino-Compatible-/171012036277

esensoy

Bu arada üst katmandaki yollar moslar ile lehimlenmemiş görülüyor, elindeki kartta da öyleyse lehim geçmek gerekebilir.

z

Kartta akım sınırlaması yok görünüyor.

mc34063 muhtemelen gate voltajlarını elde etmek için kullanılıyor. 5v dan 15v cıvarı voltaj elde edıyordur.

Mos suruculer de belli. LS02 lerle de sürücü sinyellerini lojik işlemden geçiriyordur. (PWM sinyalini invert etmek için vs)

cann

yani 24 volt için mc34063 ekleriyle beraber iptal edilebilir, doğru anladım mı?
ben pic kontrollü gerçek akım kontrolü koymak istyorum, pcb nin dizaynı için almıştım. diyotlarda pek yeterli değil sanırım s14

evet mos lar lehimsiz kompanent tarafında

z

mc34063 yi iptal edemezsin. Çünkü mosların gate delinme voltajı 18v civarındadır. MC34063 5 v dan 15..16v gate voltajı üretiyordur. (Tahmin)

Eğer 24v besleme kullanacaksan L6384 besleme kısmını modifiye edip bu çipi 24v hattından doğrudan değil de direnç üzerinden besleyebilirsin.

cann

L6384  yerine ir2104 kullansak mc34063 den kurtulurmuyuz? ir2104 Vc+0.3 volt ve Vb+0.3 V çıkış veriyor

esensoy

kurtulamazsın, neden kurtulmaya ihtiyacın var ki anlamadım? mos gatelerini biryerden beslemelisin sonuçta

cann

akım konrolü koymam lazım, bunu 15 A yapanın ne olduğunu anlamadım, 60 amp pik.  24 volt 300-500 watt motor sürmek istiyorum.