MSI Bilgisayarım ÇALINDI

Başlatan mistek, 04 Ekim 2013, 01:48:00

HexfeT

Geçen yıl iş arkadaşımın cep telefonu masasının üzerinden çalındı. Çalan şahıs sahibinden'de ilan açıp satmış. Alan şahıs da arkadaşına satmış. İmei den sahıslar bulundu ama ne telefonu geri alabildik, ne de hırsız bulunabildi. Arkadaş imei si üzerine kayıtlı, faturalı telefonunu bulunduğu halde geri alamadı. Açılan ilan belli, alan şahsın ödemeyi yaptığı hesap nosundan bile hırsıza ulaşılabilirdi ama uğraşmıyorlar. Arkadaşım direk savcı ile görüştü, sonuç yok. Hırsızlık malı satın alan şahıstan geri alınamıyormuşmuş, neymiş efendim iyi niyetle almış oluyormuş, ne bilsinmiş hırsızlık olduğunu.

Kısacası bu ülkede hırsızlık da serbest, hırsızlık malı almakta. Söz konusu mal "büyükbaş" tabir edilenlerden birine ait olsa öttürürler ama sıradan vatandaşınsa çalana da, alana da helal demek ki.

trgtylcnky

Hukukçu arkadaşımdan öğrendiğim şu: Çalıntı malı aldığınızda malın esas sahibi sizden malı almıyor da hırsızdan değeri kadar parayı tahsil ediyor. Çalıntı malı alan çalıntı olduğunu bilmiyor, onun bir suçu yok. Belki bir seçenek vardır satın alan malı esas sahibine versin parasını da hırsızdan geri alsın şeklinde. Ama önce hırsızı yakalamak lazım.

HexfeT

imei numarası, mac ID si gibi kimlik bilgisi taşıyan cihazların el değiştirmesi belli koşullar altında gerçekleşmeli. Kimse bu bilgileri sorgulamadan mal alamamalı. Bunun için gerekli düzenleme yapılmıyorsa açıkça hırsızlık teşvik ediliyor demektir. Çalıntı mallar ederinin epey altına satılıyor, alıcının iyi niyetli olması pek söz konusu değil, en iyi ihtimalle olsa olsa aptal olabilir.

mistek

Gasp kapkaç vardı bi ara şimdi var mı? Çok nadir. Neden ? Cezaları arttırıldı adamların gözü korktu. Hırsızlarda 6 aydan 5 yıla kadar hapis var. Adam giriyor malı götürüyor nasıl olsa 6 ay sonra çıkacak oda biliyor. Çıkınca parasıda var nasıl olsa. Neden çalmasın ki.

Çok tedirgin olmuş durumdayım. Adamlar gündüz sokağa girip çalabildiklerine göre ben orda olsam yine geleceklerdi diye düşünüyorum yarın birgün ailemede zarar verirler okadar güvenlik önlemi bile yeterli gelmez kafasına koymuş bi kere o eve girecekler.

Eşyaları alıp kaçtıktan sonra kamera görüntüsü olsa ne olur olmasa ne olur.
Hırsızı kaçıran değilde hırsızı yakalayan bişeyler düşünmem lazım. Canım yandı bir kere.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

diot

Alıntı yapılan: mistek - 07 Ekim 2013, 10:34:01
Hırsızı kaçıran değilde hırsızı yakalayan bişeyler düşünmem lazım. Canım yandı bir kere.
Tavsiye etmem. Burada emniyet camiasından bir çok tanıdığımız var. Başımdan geçen  bir olayı anlatayım. Bir ara dükkanda arka tarafa doğru geçtim, osırada bir çocuk dükkana girdi ben müşteri sandım ama o masa üstünde duran bağış kutusunu çaldığı gibi koşturmaya başladı. Tabiki bende arkasından. Yakalanacağını anlayınca para kutusunu yere atıp kalabalığa daldı ben kutuyu alıncaya kadar kayboldu. Olayı polis arkadaşlara anlatınca, aman iyi olmuş yakalasaydın başın derde girerdi dediler. çalıntı mal üzerinde çıkmayınca , bir şey ispatlıyamıyormuşsun. Otomatikman savcı seni suçlamaya başlıyor. niye polise haber vermedin kendin müdahale ettin diye. çocuk üstüme gelince kortum ondan kaçtım abi ben birşey yapmadım dedimi tamam. bir de o sinirle  1 tane patlattınmı suçlu sensin . Ayıkla pirincin taşını. Nasıl bir düzense suçlunun her türlü hakkıvar suçsuza hak yok.

mistek

Girdiği mekanda kapana kıstırmaktan bahsediyorum. Eve girdiyse evde iş yerine girdiyse iş yerinde etkisiz hale getirecek(Ölüm yaralanma yok tabi ki) bişeyler olmalı ama nasıl?
Ya da kameralarla erken uyarı sistemi olabilir belki en azından hırsız kapıyı açamadan merdivendeyken alarm sistemi devreye girebilir. Profesyonel ürünler var ama evi satsak ancak satın alabilirim.

Bu ara pek mantıklı düşünemiyorum hele bir elime geçirsem hiç acımam... en azından yanına kalmaz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

teknikelektronikci

tek yapmaniz gereken 500 liraya kamera sistemi kurmak ve yazilimda hareket algilamyi aktif etmek, hareket algiladiginda sms veya mail gönderecek sizde cep telefonundan müdahale edeceksiniz hepsi bu
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

diot

Hırsızlığın bir cezası yok gibi bir şey. Yapanın yanına kâr kalıyor. Müdahale ediyorsun , sonra savcıya derdini anlat. Hele yaşı 18 den küçükse direkt salıyorlar. Bir arkadaşın laptobu diğer arkadaşın lcd montoru çalındı. Her iki hırsızda bulundu fakat mallar ortada yok. Zaten adamlar yılların kaşar hırsızları, hapis falan kâr etmiyor. En iyisi içeri girmelerini engellemek.

mistek

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 07 Ekim 2013, 12:02:37
tek yapmaniz gereken 500 liraya kamera sistemi kurmak ve yazilimda hareket algilamyi aktif etmek, hareket algiladiginda sms veya mail gönderecek sizde cep telefonundan müdahale edeceksiniz hepsi bu

Hocam kamera sistemi takanlarla görüştüm ancak bana sadece telefondan izlerseniz dediler. Hareket algılama ve SMS olayını bilmiyordum önereceğiniz biyer marka/model varmıdır? Veya sistemi satın alırken net olarak neyi sormalıyım?

mesaj birleştirme:: 07 Ekim 2013, 12:10:49

Alıntı yapılan: diot - 07 Ekim 2013, 12:03:38
Hırsızlığın bir cezası yok gibi bir şey. Yapanın yanına kâr kalıyor. Müdahale ediyorsun , sonra savcıya derdini anlat. Hele yaşı 18 den küçükse direkt salıyorlar. Bir arkadaşın laptobu diğer arkadaşın lcd montoru çalındı. Her iki hırsızda bulundu fakat mallar ortada yok. Zaten adamlar yılların kaşar hırsızları, hapis falan kâr etmiyor. En iyisi içeri girmelerini engellemek.

Kendim tespit etsem yapacağımı biliyorum da yok işte. Polisler bekle onlar seninle pazarlığa gelecek dediler ????
/****************************************************************************************/
/****************************************************************************************/
Googleda da yazdıklarım çıkıyormuş. Konuyu okuyanlar için Boyutu 17.3" kırmızı. Üzerinde fabrika çıkışlı ejderha çizimi var. Ekranında orta noktasının sol alt çaprazında ölü piksel var. Ekranı beyaz renk yaptığınızda nokta şeklinde siyah olarak görülür.

teknikelektronikci

Hocam benim chinden aldigimda böyle bir olay var hareket algiladiginda mail gönderiyor mutlaka sms göndereni vardir aliexpresse bakmanizi tavsiye ederim Saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mistek

Tekrar görüştüm pek tutulmuyor ama elimizde var dedi bir firma. 8 kanal DVR sms + mail, 4 kamera gece görüşlü 54led, 1TB hdd 1750Tl.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: mistek - 08 Ekim 2013, 15:23:22
Tekrar görüştüm pek tutulmuyor ama elimizde var dedi bir firma. 8 kanal DVR sms + mail, 4 kamera gece görüşlü 54led, 1TB hdd 1750Tl.

ohaaa hocam allah askina gir su aliexpresse bak ordan ya :) bizim milletde tutugunu öpüyor sonra niye müsteri gelmiyor

t2

kapıya gelene kadar, vergisi vs eklenince  öpenlere hak vereceksiniz.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: t2 - 08 Ekim 2013, 16:19:09
kapıya gelene kadar, vergisi vs eklenince  öpenlere hak vereceksiniz.

alahala nedense bi bende olmuyor o zaman

t2