7805 için ısınma sorunun çözemedim

Başlatan yusufsemi, 04 Ekim 2013, 08:51:31

yusufsemi

8 adet CNY70 kullanarak çizgi izleyen robot için bir sensör kartı yaptım. Kontrol için PİC18F2550 kullanıyorum. PIC ve sensörleri beslemek için de 7805 kullanıyorum. Devreye enerji verdiğimde 7805 aşırı derecede ısınmaya başlıyor. KAmera ile sensörleri kontrol ettim, sensörler çalışıyor ve yaklaşık 190mA , 200mA gibi bir akım çekiyor. Sensörleri devreden ayırdığımda 7805in ısısı normalle dönüyor.

7805in 200mA akımda bu kadar ısınması normal mi? Ya da 8 adet CNY70 7805i aşırı ısıtacak kadar akım çeker mi?
from ysz

Maxim

CNY70 in ne kadar akım çektiği sizin tasarımla ilgili değilmi?
1ma çekse 8x1 =8ma
15ma çekse 8x15=120ma

ayrıca 7805 in girişi kaç volt?

yldzelektronik

Hiç şema veya pcb görmeden emin bir şekilde rahatlıkla şunu söyleyebilirim.

Kartta/Boardda bir şekilde kısa devre var.Kesinlikle ve kesinlikle bu soruna odaklan.

Tabii eğer giriş voltajın çok yüksek değilse.!!
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

HexfeT

Mesele 7805 in ısınması ise öncelikle sensörlerin ne kadar akım çektiği değil, 7805 den toplam ne kadar akım çekildiği önemli. Ayrıca giriş voltajı 7805 in üzerinde harcanan kayıp gücü belirler. Linier regülatörlerde giriş-çıkış voltaj farkı ne kadar açılırsa kayıp ve dolayısı ile ısınma o kadar artar. Bunlar elektronik okuyan ya da uğraşan biri için öğrenilmesi gereken temel şeyler.

yusufsemi

Giriş voltajı 12V. Sanırım giriş çok yüksek olduğu için ısınma problemi oluyor. Peki 7805'e alternatif olarak 12V'u 5V'a nasıl düşürebilirim.

Çizgi izleyen robot için uğraşıyorum. Motorlar için 12V lipo pil kullanmayı düşünüyorum. PIC ve sensörler için bunu 5V'a düşürmem lazım.
from ysz

tekosis

7805 in bilgi yapraklarına bakarsan 35V giriş gerilimine kadar çalışabileceğini görürsün. arkadaşların dediği gibi büyük ihtimalle bir aşırı akım çekme ya da kısa devre durumu var. tabi 7805 arızalı değilse. bu arada tasarımına bağlı olarak cny ler fazla akım çekiyor olabilir. şemanı paylaşmazsan daha fazla yardımcı olunamaz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Z80

Bir elemanı üzerinden çekilen akım ısıtmaz, üstünde harcanan güç ısıtır.

7805 in üstündeki voltaj 7 volt, çekilen akımla çarp 7x0.5 = 3.5w. Bu 3.5w 7805 in üstünde ısıya dönüşerek harcanmaktadır.

Çekilen akımı azaltamayacağına göre ya giriş voltajını düşüreceksin ya da regülatörü soğutacaksın.

t2

Alıntı yapılan: yusufsemi - 04 Ekim 2013, 08:51:317805 aşırı derecede ısınmaya başlıyor. ..
aşırı ısıtacak kadar akım çeker mi?
o kadar ısınması normaldir. bu kadar da ısınabilir sorun olmaz.

z

Sensorlerin ledlerini voltaj düşümüne dikkat ederek birbirlerine seri bağla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Kesinlikle kısa devre vardır.Benimde başıma geldi herşey normal gözüküyor ancak gözden kaçan bir şey muhakkak oluyor.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Erol YILMAZ

To220 kılıf üzerinde harcanan her 1 Watt 65 derece artışa sebep olur.

şimdi sizin giriş : 12V, 0.2A (2.4W)
Çıkış: 5V, 0.2A (1W)

arada var 1.4W

Yani 100 derece gibi artış gösterir, o da çevre sıcaklığına göre...

yani ısınması gayet normal !