elektrik sobasi yerine 500W projektör lamba super oldu

Başlatan t2, 05 Ekim 2013, 16:37:48

t2

Elektrik sobası  yerine 500W lamba kullanıyorum.
Hem aydınlatiyor hem de güneş gibi  ısıtıyor.

Hem sobadan daha az sarfiyatı var sürekli çalışabilir, termostat gerekmiyor.
Phlips ampul 7TL. Duvara takilan bahce tip PROJEKTOR Duy 20TL

Soğuk artarsa, belki ek lamba veya soba gerekebilir.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rree

Phlips IR  100 waat lamba almıştım ışığı kıpkırmızı  yakın tutarsan   deri yakıyor. Genelikle bu tür lambalar fizik tedavisinde kullanıyorlar.

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

-Hasan-

Bu sistem insan sağlığı açısından nasıldır peki?

muhendisbey

Bu tür lambaların zararlı olduğunu duymuştum. Ne kadar doğrudur bilemem.
Özellikle uzak kızılötesinde bulunan ışınlar katarakt problemine sebebiyet vermekte. Uzak kızıl ötesinde ışıması varsa uzak durmakta fayda var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Sanki sobadan daha iyi oldu. şiddetle tavsiye ederim.

Masanın 1 metre üstüne duvara taktım.
Güzel oldu, kafam ısındı. çalışma isteğim arttı.

infrared lamba pahalı olur.ona gerek yok. Halojen ampul iyi. Hem ışık da lazım. Ortam karanlık. Merdivenaltı gibi bir yer :)

ibo1973

ısınma açısından iyi olmuş ancak sağlık açısından hiç araştırdınızmı derinize yada gözünüze etkisini arıştırdınızmı acaba ?

ayhani

Alıntı yapılan: ibo1973 - 05 Ekim 2013, 18:04:21
ısınma açısından iyi olmuş ancak sağlık açısından hiç araştırdınızmı derinize yada gözünüze etkisini arıştırdınızmı acaba ?

Hocam bu zararlıysa ufo vb ürünlerde aynı mantık.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ibo1973

Alıntı yapılan: ayhani - 05 Ekim 2013, 18:41:55
Hocam bu zararlıysa ufo vb ürünlerde aynı mantık.

muhtemelen değildir ama bi araştırmaktan belki 20 dk kaybedilir ancak zaralı bir durum söz konusu ise çok şey kazanılabilir bu şekilde yapılmammış olmasının bir sebebide olabilir

ekrem

aslında önümüz kış böyle ucuz ve basit icatlar ve çözümler bulan olursa paylaşırsa siteden ucuza ısınsak süper olur foruma bu konuda bakmadım belki daha önceleri paylaşılan bilgi olmuştur ama yeni geldi bu aklıma.

z

Meslek lisesindeyken bedavaya isinmak icin benim de icadim vardi.

Bir kondansatoru peryodik olarak role yada triacla sebekeye baglayip dolduracak ardindan da gene role yada triacla isitici uzerine bosaltacaktim. (Hani kondansatorde cosfi 0 oldugu icin sebekeye baglaninca guc harcamiyor ya o ayak yani...)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trgtylcnky

UFO'yu da sevmiyordum zaten, açıkken yanıyorsun kapalıyken donuyorsun. Bu da öyledir herhalde.

muhendisbey

Araştırdım
http://www.noblelight.net/infrared_heaters/short_wave_single_tube_nir_heaters.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_heater

Buradaki spektrum incelendiğinde uzak kızılötesi ışıma yaydığı görünüyor. Yani katarakt problemine neden olabiliyor (kullanılan tüpe yada lambaya bağlı olarak)
Ayrıca bir diğer zararı da doğrudan cilde değdiği noktayı ısıttığı için dokunduğu noktalarda dehidrasyona neden olması gibi bir problemi var.

Diğer taraftan florasan lamba ve CRT monitörlerin az miktarda ışın yaydığını düşünürsek, birçok beyaz ışık kaynağının uv ışık yaydığını düşünürsek zararsız bir ışık bulmak zor. İster ısınmak için ister aydınlanmak için.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MrDarK

Elektrikle ısınma konusunda alternatif bir cihaz daha ufo yerine sağlıklısı :)

www.ekvato.com
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK