BMP resim tasarimi

Başlatan z, 05 Ekim 2013, 20:38:22

z

Matematiksel islem sonucuna gore bmp resim elde edip ardindan da bunu yazicidan en yuksek cozunurlukte basacagim.

D=Yazicinin DPI degeri

X=Cizecegim resimin basildiginda resimin eni (mm)
Y=Cizecegim resimin basildiginda resimin yuksekligi (mm)

Soru: Yazicidan en yuksek cozunurlukte cikti alabilmem icin

BMP eni ve boyu kac pixelden olusmali, bmp formati ne olmali.

Lazim olursa Delphi kullanacagim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berat23

yazıcıya bağlı, 300 dpi için  maks. çözünürlük 2480 X 3508.

z

esensoy

dpi --> dot per inch,
A4 için 210*297 en boy,
210/25,4*300 eşit 2480
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Peki bmp formatim ne olacak. Paint Brush gibi yazilimlar resim cizme modunda cok dusuk DPI kullaniyordu diye hatirliyorum.

Yani paintte cizilen tek bir pixel yazicidan ciktiginda cok sayida pixel ile olusturuluyordu.

Kabil ATICI

Siyah beyaz yazıcı ise , durum şu;
siyah haricindeki renklerde (siyah renk değildir) rengin parlaklık değeri hesaplanır. Hesaplanan değere uygun olarak yazıcıda bir tonlama oluşturulur. Bu tonlamada karşına birden fazla piksel olarak çıkar. Eğer tek bir piksel siyah ise (veya resmin tamamen siyah beyaz-bitmap fomatı) yazıcıda yine tek piksel olarak çıkar. Kaldı ki 300dpi resmin 600dpi veya 1200dpi yazıcıda basıldığında birkaç noktayla basılması normaldir. Çünkü resmin doğrudan yazıcıda oluşturulmuyor. Yazıcı diline çevriliyor. Ama bu kağıda çok yakından bakılmadıkça pek algılanmaz. (tonlama durumu hariç)
ambar7

z

5mm eninde 20mm uzunlugunda 0..100 arasi gri tonlamali desen cizmem ve baskisini almam gerekiyor. Bunu nasil yaparim?

Optik sensorun onundeki isik kaynagi ile arasina bu desen basilmis asetati koyup 0..20mm arasinda hareket ettirdigimde analog degisim elde etmek istiyorum.

Kabil ATICI

Photoshop gibi bir programla bu işlem kolay.

şöyle birşey olması gerek." Degrede" aleti kullanılarak üretilebilir.
dosya .bmp halinde .
ambar7

z

Bu resmi print ettigimde 20 mm ye sigdirabilirsem super olur. Ya da siyah kisim %100 beyaz kisim %0 dersek 20 mm lik cikti verecek bmp yi nahsettiginiz programda %80...%20 araliginda uret deme sansimiz varmi?

Eger varsa sizden yardim isteyecegim. Programi install etmek vs isime gelmiyor.

MC_Skywalker

Photoshop değilde Adobe ilsturator veya Frehand yada başka bir medya hazırlama programı (masa üsütü yayıncılık) kullanan biri daha kolay yardımcı olur.

TIFF formatın da isteyin. BMP nin daha da geliş miş versiyonudur.

ErsinErce

corel draw işinizi çok rahat görür

birebir çıktı alabilirsiniz ve istediğiniz efektleri verebilirsiniz

gumush

Bulent hocam bir cok yazilim diliyle eps , svg gibi vektorel formatlarda goruntu olusturulabiliyor. Bu sekilde olusan goruntuler istenilen DPI ve boyuta kayip olmadan olceklenebiliyor.

Tam olarak olusturmak istediginiz goruntu nedir ? Cizim , pcb gibi birsey mi ? Yoksa fotograf gibi mi ?

Hikmet Gumus  izmir

z

@Gumush

Ambar7 nin verdiği görüntünün varyasyonları.

Optik sensor üzerine düşen ışık miktarını film tabakasını hareket ettirerek posizyondaki değişimlerden analog voltaj elde edeceğim.

Aslında güzel bir yöntem değil. Yaşlanmaya açık bir sistem fakat işimi fazlasıyla görecek.

gumush

Gradient tipi bir goruntu ise sıkıştırma olmadan kullanilabilecek .gif yada .bmp olusturmak mantikli gorunuyor.

Hikmet Gumus  izmir

z

Malesef istedigim baskiyi yazicidan alamiyorum. Inkjet denedim olmadi. Laser denedim olmadi. Ekrandaki kaliteyi elde edemedim.

Faha onceleri u yarikli sensor ile 10..15 mm lik mesafe olcumunu nasil yaptigimi aciklamistim. Ancak bunda soyle bir sorun cikti;

X-Y-X duzleminde Z yonundeki hareketleri sensorle olcmek istiyorum. Z eksenindeki mekanizmayi su anki teknik olanaksizliklarin nedeniyle ancak bosluklu yapabiliyorum. Bu da x-y duzleminde de minik hareketlere neden oluyor.
Gelistirdigim sensor tamam Z eksenindeki hareketleri olcuyor ama x eksenindeki minicik hareket ile sanki Z de buyuk bir hareket degisimi oluyor yanilgisina neden oluyor.

Bu nedenle 15 mm lik cok hizli tepki verebilen analog yeni bir elektronik cetvel (sensor) tasarlamam gerekli.

Kapasitifi sensor prensibi ile calisan cetvel tasarlayabilirim fakat isi kolaylastirmak ve bu isi optik yapmak istiyorum.

Mesela oyle bir isik kaynagi yapayimki uzunca bir lambadan yayilan isik, lamba boyunca lineer artis gostersin.