Yeni projeler baslatiyorum

Başlatan z, 06 Ekim 2013, 14:41:48

hasankara

sanırım bilgisayar anakartlarında da çevrebirimleri bu tarz bağlantılanıyor. geçenlerde elimde eski ve bozuk bir anakart vardı parçalayım dedim entegrelerini falan sökeyim dedim. üzerinden İTE isimli IT8718F-S kodlu entegre dikkatimi çekmişti datasheetine baktım. dma şeklinde haberleşme kullanıyor, dma ile ilgili bir çalışma yapmadığım için pek bilmiyorum ama uart a göre çok daha hızlı haberleştiği aşikar.

datasheeti ekleyeyim belki daha uygun fikirler verebilir. http://www.rom.by/files/IT8718F-S.pdf çünkü bende uart ile çoklu donanım kontrolünün çok kısıtlı olacağını düşünüyorum. gerçi bu buton led buzzer 2x16 lcd gibi ufak tefek şeyler için belki hissedilmeyebilir. sizinde aklınıza geldiği gibi usb, ethernet veya diğer uart tabanlı çalışan modüller olabilir bunlarda can sıkıcı hızlarla karşılaşabiliriz. velhasıl kelam ortaya güzel bir şeyler elbette çıkabilir ve geliştirme sürecini rahatlatan bir teknik olur ama bu uart la kısıtlanmış olur. çok uzaklara taşımayacaksak ek donanımlarımızı daha geniş veriyolları ile kullanmak, dma gibi, daha anlamlı olabilir diye düşünüyorum. internet ortamında atıyorum dma şeklinde haberleşme kullanılarak yapılan bir çalışmaya rastlamadım. hemde bu şekilde daha özgün bir şeyler olabilir.

z

Bir zamanlar Picclite + Mplab V8 kullanarak 12F675 ile calismistim. Simdi 16F628 e kod yazmak istedigimde sanirim lite ozelliginden dolayi kullanamiyorum.

Internete bagli olmayan XP bir makinem var. Bununla en kisa yoldan 16F628 icin C kod yazabilmek icin programa ihtiyacim var.

Ne yapabilirim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hasankara

eğer mesele düşük pinli entegrelerdede bu donanımlara erişmekse aklıma en basiti shif registerler geliyor veya philips in bir entegresini görmüştüm ı2c ile genişleme pinlerine ulaşmış oluyoruz çift taraflı olarak haberleşebiliyoruz yani çift yönlü shift register gibi.

örnek olarak; sizin vermiş olduğunuz örnekte ledler butonlar röleler lcdler belki adc modülleri de olabilir, olan bir çevre birim kartı yapalım bunu 16f877 lede yapabiliriz ve ucuz bir entegre sayılır. portd de psp modülü var, zan ediyorum ki dma tarzı kullanılan bir modül. bu kart için psp modülü direk çıkışa verilir ve ek olarak uartla çift taraflı haberleşebilecek genişleme entegresi koyarak, genişleme kısmını da psp pinlerine paralel bağlayarak ayrekten uart haberleşmesi ilede psp e ulaşabiliriz. yani ana katman psp modülü olur, uart kullanılacak ise ara katman olur. bu şekilde psp si olan  (ben 64 pinli picleri de kurcaladım gördüklerimin hepsinde psp tarzı pinler yerleştiriliyor), entegreleri ana kontrolcü olarak kullanırsak hiç ara katman kullanmadan daha hızlı haberleştirebiliriz yada sizin bahsettiğiniz gibi uart lı bir ara katman kullanabiliriz.

bu tarz çoklu çevrebirimi olacak kartlar için yazılımsal bir haberleşme katmanı oluşturma noktasında da bir öneride bulunabilirim. bahsettiğim entegre kurcalanabilinir ve bu entegreye uygun bir kart tasarlanabilinir. bu karta dma şeklinde ulaşabileceğiz ilk başta ve bu entegrenin datasheetine uygun olarak çevre birimleri kullanmaya çalışılınır herhangi bir dma kullanılabilecek pic ile olaiblir. burada yazılımsal haberleşme konusunda 0 dan başlamaktansa ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceğimiz bir çok hataları gidermek için, hazırda bir takım geliştirilen tekniklere bu entegre sayesinde ulaşabiliriz. bu durumlar göz önünde bulundurularak belki dahada bir esnek haberleşme katmanı elde edilebilinir.

zahmetli şeylerden bahsediyorum sanırım :)

z

Bu saatten sonra fazla kurcalamayalim. Eger USART kullanarak oluyorsa olsun bitsin. Mevcut yapi pek cok alanda ise yarar mini kartlar yapmamiza izin verecek. Oldu oldu olmadi cay demleriz.

Benzer bir calismayi paralel olarak bir baska iletisim teknigi ile siz de gerceklestirebilirsiniz.

hasankara

evet bu olabilir kulağa hoş geliyor bununla ilgilenebilirim diye düşünüyorum. şu aralar yoğun bir şekilde meşgul olduğum sosyal bir projeyle ilgileniyorum bu yüzden ciddi bir sorumluluk benim için bu yüzden bu projeden sonra psp olayına girmeye niyetlendim aklımın bir köşesine yazdım. eğer halihazırda çevrebirim kartı geliştirirseniz sizin projenize bende dahil olmak isterim.

sadogan

Alıntı yapılan: z - 19 Ekim 2013, 13:28:27
Bir zamanlar Picclite + Mplab V8 kullanarak 12F675 ile calismistim. Simdi 16F628 e kod yazmak istedigimde sanirim lite ozelliginden dolayi kullanamiyorum.

Internete bagli olmayan XP bir makinem var. Bununla en kisa yoldan 16F628 icin C kod yazabilmek icin programa ihtiyacim var.

Ne yapabilirim?

Ccs c ile yazarsanız
https://www.picproje.org/index.php/topic,4523.195.html burda link var
yada
https://mega.co.nz/#!2ABnyYiY!fH9bqX-D6LS7Vcwoi9L2Qxil20w4b9C6xc-coIZ8vKY
burdan direk indirebilirsiniz

z

Ilaci kaldirilmis onun da.

Hi-Tech tercihim fakat bulamazsam asm ile yazacagim.

16F628 ile calisabilecegim temiz Hi-Tech linkiniz varmi?

camby

Hocam hitech mi kaldi , xc8 var artik yada c18 belki

z

Hocam ben eskide kaldim. En son 5 sene once 12F675 kullanmistim.

O bahsettigin de olur. Nerden yukleyecegim? 16F628A yi bana full kullandiracaksa hemen indirip baslayayim kodlamaya.

JOKERAS

Selam,
http://www.microchip.com/mplabx-ide-windows-installer
http://www.microchip.com/mplabxc8windows
İlk olarak İDE'yi sonra derleyiciyi kurun.

Proje oluşturmak ide'de "New project" tıklayıp açılan pencerenin sol tarafından "Microchip Embeded" tıklayın
sağ taraftaki pencereden "Standalone project" tıklayın  işlemcinin adını tam olduğu gibi yazıp "Next" butonuna basın hangi kullanıyorsanız programlayıcınızı seçin,yeşil olanlar kullanacağınız işlemciyi destekleyen cihazlardır kullanmıyorsanız önemli değil "Next" tıklayıp geçin.
Açılan pencereden yüklemiş olacağınız XC8 V1.21 compiler'ı işaretleyip "Next" butonuna basın projenin adını verip yolunu gösterip "Finish" butonuna basın projeniz hazır.

IDE'nin  sol tarafında projenizi görünecek, orada bulunan "C source"  sağ tıklayıp çıkan pencereden "New"
tıkladığınızda ne tür bir dosya oluşturacağınızı belirleyip (ben "Main file" seçiyorum)  isim verip "Finish" tıklayın  bu kadar.
Projenin hex,cof dosyaları proje klasöründe "dist--> default --> production" içinde.

Aslında herhangi bir iş için kullanacağımız tüm dosyaları Header,C, interrupt dosyalarını vs hazır olarakta yapılıyor ama burada anlatmak biraz uzun sürer. 

Dosyalar Windovs X86/64 içindir.

z

Ilgilenen arkadaslara cok tesekkurler. uzun ugraslar sonunda Mac'e Mplab ve XC8 yukleyip calistirmayi basardim. Su anda tek sorunum PIC programlayiciyi da calistirmak.

z

LCD nin Enb bacagina bagli Jumperi sokmek zorundayiz. Bu bacagi low yapamiyoruz.

Edit: Aslinda sakincasi yok. Jumperlari ilk power on asamasinda okuyacagiz. Bir daha okumamiza gerek yok.

Jumper pozisyonunu okumak icin LCD'ye istem disi komut yollasak da nasil olsa LCD'yi daha sonra Init edecegiz.

justice_for_all

RA4 pini yalnış hatırlamıyorsam open kollektör pin idi.O pini LCD nin enable pinine bağlamışsınız hocam.RA4 pinini giriş yapsanız daha iyi olmazmıydı.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

Alıntı yapılan: justice_for_all - 20 Ekim 2013, 17:07:32
RA4 pini yalnış hatırlamıyorsam open kollektör pin idi.O pini LCD nin enable pinine bağlamışsınız hocam.RA4 pinini giriş yapsanız daha iyi olmazmıydı.

Haklisin. Degistirelim.  Elimdeki Buzzer elektronik devreli hazir duduk diye biliyordum ama bobinli hoparlormus. Elektronik olani da sorunsuz ayni pine baglanabilir.

Bu durumda Dudugu A4'e alirsam B6 yi da Enb sinyali icin LCD ye baglayabiliriz.

justice_for_all

hic deneme sansiniz oldunu hocam.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay