Amfibi (karada suda giden) araç için bu motor uygun mudur?

Başlatan timselsit, 06 Ekim 2013, 20:55:34

timselsit

Ben yapacağım amfibi araç için bu motordan kullanmayı düşünüyorum ;
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17725__XK2845_B_2000kv_Brushless_Inrunner.html
Siz ce uygun mudur?

Bir de 2000kv lık motorlar da devir sayısı örneğin 2s li-po kullanılıyorsa  2000x7,4=14800 max devir sayısı diye biliyorum bu hesap doğru mudur?

Daha düşük devirli bir şey kullanmak istiyorum ama fiyatları çok yüksek düşük devirli motor olarak ne önerirsiniz?

Projemle ilgili detaylı bilgi;
https://www.picproje.org/index.php/topic,49117.0.html

gumush

Buna gerek yok. PWM ile istediginiz hizda kullanabilirsiniz. Yazilim kisminda istediginiz hizi limit olarak koyabilirsiniz.
Hikmet Gumus  izmir

timselsit

Projede son kara motoru olarak iki adet 400rpm redüktörlü L motor ve su motoru için de 2000rpm redüktörlü motor kullanmayı düşünüyorum.

Kara motoru :
http://robotus.net/robot-malzemeleri/kingpin-90-derece-motorlar/

Su motoru :
http://robotus.net/robot-malzemeleri/profast-12v-2000rpm-dc-motor/

Fiyat olarak çok pahalı gelmediler ayrıca karada sitede bulunan G-Rot tekerleği kullanmayı düşünüyorum.

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

timselsit

Yanıt için sağolun fırçasız motordan biraz da yüksek amper miktarlarıyla uğraşmamak için vazgeçtim. Bu yapacağım araçta dört tekere de redüktörlü fırçalı motor koymayı düşünüyorum. Bunları fırçalı motor için olan esclerle kontrol etmeyi düşünüyorum. Yapacağım aracın yönünü tanklarda kullanılan mantıkla yani dönülecek taraftaki motorun devir sayısını düşürerek kontrol etmek istiyorum. Bu sistem sağlıklı olur mu ? sizce açıkçası ben motorların devir sayısının esc ile tam kontrol edememekten korkuyorum. ( Kullanacağım motor 300 rpm olacak.)

teknikelektronikci

bence olur mekanikde uygunsa niye olmasin esc leri nasil kontrol edeceginizi arastirdinizmi?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

timselsit

Kusura bakmayın birkaç gün geç oldu  :) . Kısaca işleyiş şu şekilde olucak motor sürücüsü pwm kontrollü olucak kumanda devresinden gelen pwm işaretin darbe genişliğine göre motorların hızı değişecek bu şekilde kontrol etmeyi düşünüyorum.

gumush

Bu durumda motor ve ESC yeterli olacaktir. ESC zaten PWM ile suruluyor. Bu durumda devre sadece pwm uretecek.
Hikmet Gumus  izmir

ekrem

Alıntı yapılan: timselsit - 12 Ekim 2013, 17:44:53
Yanıt için sağolun fırçasız motordan biraz da yüksek amper miktarlarıyla uğraşmamak için vazgeçtim. Bu yapacağım araçta dört tekere de redüktörlü fırçalı motor koymayı düşünüyorum. Bunları fırçalı motor için olan esclerle kontrol etmeyi düşünüyorum. Yapacağım aracın yönünü tanklarda kullanılan mantıkla yani dönülecek taraftaki motorun devir sayısını düşürerek kontrol etmek istiyorum. Bu sistem sağlıklı olur mu ? sizce açıkçası ben motorların devir sayısının esc ile tam kontrol edememekten korkuyorum. ( Kullanacağım motor 300 rpm olacak.)

dönüşlerde bir tarafın motor hızını düşürmek yerine tekerleklerin ters dönmelerini sağlarsanız olduğu yerde yön  değiştirebilir buda  bomba imha robotu tarzı yapılan robotlarda çok avantaj sağlıyor. ama hareket halinde dönmesini istiyorsanız devir düşürmeniz daha doğru seçim olur.

timselsit

Ben de devri düşürmeyi düşünüyordum. 300rpm yerine sizce 120rpm mi kullanıyım yoksa 90 rpm mi ?

gumush

ucude olabilir , teker boyundan hizi hesaplayabilirsiniz. o zaman degerlendirmeniz daha kolay olur. Ama sonucta her zaman maksimum hizina cikmak zorunda degil , reservede hiz ve guc olmasi iyi.
Hikmet Gumus  izmir

timselsit

Yaklaşık olarak 65mm çapında tekerlek kullandığımı varsayabiliriz. Bu tekerin çevresi yaklaşık 20cm gelir. 300rpm de hız 1m/sn, 90rpm de ise 30cm/sn hız yapar. Sizce hangisi daha kontrollü olur ?

gumush

120'de var demistiniz sanirim , anladigim kadariyla cok hizli olmasinin bir avantaji olmayacak , kontrol kolayligi nedeniyle 120rpm olan daha kolay kontrol edilebilir gibi...

Ancak kullanim amacini belirtmemissiniz , amac sadece prototipi gerceklestirmekse hiz cok onemli olmayacak demektir.
Hikmet Gumus  izmir

timselsit

Evet prototip diyebiliriz. Ben bu projeyi tezim olarak aldım, bu yüzden önceliğim işlevlerini yerine getirebilmesi yani ilk adımda aracı suda ve karada kontrol edebilmem lazım. Daha sonra eklemeler ve geliştirmelerde bulunucam. Bu kısım size göre kolay olabilir ama yeni başladığım için bazı kısımları kafamı karıştırıyor.

Bir de pic programlamak istiyorum hangi programlama dilini kullanmamı önerirsiniz?