split klimayı inverter yapmak ?

Başlatan restore, 07 Ekim 2013, 19:58:54

restore

Arkadaşlar  merhaba.  evimdeki split 12k btu klimayı  inverter lı yapmak istiyorum.  bunun için sürücüyü tasarlamak istiyorum. daha önceleri half brridge ve full bridge 1-2 kw  smpsler ile ugraştım. 
kabaca 1 fazlı sürücü nasıl olmalı. tahminim  pwm ile sinüs üretmek. incelediğim yazılarda böyle . yardımcı sargılı olup olmadıgını henüz tayin edemedim. eger yardımcı sargılı ise iş değişir gibi .
ne önerirsiniz.
yada sürücü tarafıyla ugraşmayıp  1 kw lık sürücü alıp pic ile sürsem mi ? kararsızım önerilerinizi bekliyorum.

Okan AKÇA

:D evdeki klima inverter olmaz hocam neden diyecek olursan sizin komparosörünüz  düşük devirlerde gaz basamayacaktır dolayısıyla olmayacaktır. invertörler klimaların komp. düşük devirlerdede gaz basmaktadır.

restore

Alıntı yapılan: cyclone - 07 Ekim 2013, 20:16:52
:D evdeki klima inverter olmaz hocam neden diyecek olursan sizin komparosörünüz  düşük devirlerde gaz basamayacaktır dolayısıyla olmayacaktır. invertörler klimaların komp. düşük devirlerdede gaz basmaktadır.

acaba neden basamaz  ?

Okan AKÇA

gaz basma sisteminle alakalı   okadar bilgim yok sadece basamadıgını biliyorum denemesi bedava  sizin dediginiz gibi olsaydı 250 liraya inverter takarak bütün klimalar inverter olurdu :D

bu arada komp. sogutmasıda geri gelen dönüşüm gazından olmaktadır düşük devir oluncada komp. soguyamadıgı icin yanacaktır.

restore

teşekkür ederim .  en azından yarıya indirebilsem  mesela cok daha iyi olabilir. demerajı kaldırsam. gibi gibi ..